Sopečná erupcia Tonga bola tak silnou ako „päť podzemných jadrových bômb“, ktoré sa odohrali v Severnej Kórei
Výskumníci v novej štúdii vysvetľujú, čo bolo hlavným spúšťačom erupcie storočia.
Jedna z najznámejších nedávnych sopečných erupcií, ktorú experti označujú aj ako erupcia storočia, nastala v januári 2022 a išlo o erupciu podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai.
Okolo tejto erupcie prebehlo množstvo diskusií a vedeckých výskumov. Posledný, za ktorým stoja výskumníci z Australian National University, po dvoch rokoch odhaľuje hlavný spúšťač erupcie.
Ako autori štúdie vysvetľujú, táto udalosť, ktorá ovplyvnila celú našu planétu, mala až donedávna neznámy spúšťač. Do novej štúdie sa zapojil aj tím seizmológov, ktorý analyzoval nejasné seizmické dáta, ktoré ale priniesli mimoriadne cenné informácie ohľadom erupcie Hunga.
“Naše zistenia potvrdili, že sa v sopke odohrala explózia, ktorá mohla vzniknúť stlačeným plynom a horninami. Táto explózia uvoľnila energiu, ktorá sa rovná piatim najväčším podzemným jadrovým explóziám, ktoré sa odohrali v Severnej Kórei v roku 2017,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Jinyin Hu.
Čo spôsobilo erupciu sopky Hunga?
Model zároveň naznačuje, že plynom stlačená hornina sa stala uväznenou pod plytkým morom. V podstate sopka slúžila ako obrovský pretlakovaný tlakový hrniec. Výsledky štúdie prekvapili. Väčšina vedeckej komunity sa totiž zhodla na tom, že erupciu Honga vytvorila interakcia horúcej magmy a studenej morskej vody. Na získanie odpovedí ale vedci použili metódu, ktorá bola vytvorená na študovanie podzemných, človekom vytvorených, explózií. Pomocou nej tentokrát študovali prirodzene vzniknutú explóziu.
Keď nastala táto gigantická explózia, spolu s ňou vznikol aj obrovský tlak smerom hore, ktorý vytlačil vodu až do atmosféry. Tento tlak zároveň vytvoril aj vlny tsunami, ktoré dosiahli pri blízkych ostrovoch výšku až 45 metrov.
Neprehliadni
“Objem vytlačenej vody počas tejto udalosti bol obrovský. Odhadujeme, že explózia vytlačila toľko vody, aby zaplnila približne milión olympijských plaveckých bazénov,” hovorí spoluautor štúdie, doktor Thanh-Son Pham.
Výskumníkov inšpirovala nedávna štúdia, ktorá využila seizmológiu na to, aby vysvetlila neobyčajnú súhru udalostí v Grónsku. Vedci použili seizmické vlny na vysvetlenie zosuvu pôdy, ktoré vzniklo dôsledkom roztápania ľadu. Po zosuve vznikla aj vlna tsunami a oscilácia vĺn, ktorú bolo možné pozorovať globálne až deväť dní.
Čo sa ale týka erupcie Hunga Tonga, tam výskumníci pozorovali relatívne krátku explóziu, ktorú dokázali zaznamenať globálne. Zároveň autori štúdie dodávajú, že táto erupcia predstavuje zatiaľ najlepšie zdokumentovanú udalosť podobného druhu v nedávnej minulosti.
“Erupciu podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai považujeme za najväčšiu erupciu, aká sa v našich životoch odohrá. Našťastie máme niekoľko rôznych spôsobov ako sme ju dokázali zaznamenať. Erupciu pozorovali satelity a seizmické senzory,” vysvetlil Hu.
Takáto erupcia sa objaví len raz za život
Erupcia podobnej škály sa odohrala ešte v roku 1991 a išlo o sopku Pinatubo. Monitorovacie systémy ale neboli také sofistikované, ako sú dnes. Autori štúdie veria, že monitorovanie uvoľňovania plynov a sledovanie mikroseizmitivity nám môže pomôcť do budúcna lepšie predpovedať podobné udalosti a pripraviť sa na ne.
Erupcia sopky Hunga ovplyvnila nakrátko teploty na Zemi, no tento rozdiel bol mimoriadne malý. Ako autori štúdie vysvetľujú, počas dvoch rokov, čo erupcia ovplyvňovala podnebie Zeme, kleslo množstvo prijatej energie o 0,25 wattov na centimeter štvorcový. Znamená to, že ochladenie, ktoré sopka Hunga spôsobila, bolo veľmi malé a držalo sa hlavne na južnej pologuli. Výskumníci zároveň podotýkajú, že takýto rozdiel v teplotách by bolo mimoriadne náročné spozorovať len z čisto meteorologických záznamov.
Dáta prezradili, že po erupcii sopky Hunga sa do atmosféry uvoľnilo až 150 megaton vodnej pary. Len pre lepšiu predstavu, išlo o tak obrovské množstvo vodnej pary, že sa v momente zvýšila koncentrácia vodnej pary v stratosfére o 10%. Na základe tohto všetkého môžeme skutočne povedať, že označenie erupcia storočia je v tomto prípade oprávnené.
Komentáre