Sondu MAVEN sa podarilo „zobudiť“: Astronómovia ju prebrali k riadnemu životu po 3 mesiacoch v núdzovom režime
Sonda MAVEN sa momentálne nachádza na orbite Marsu a vďaka pohotovosti tímu na Zemi si odslúži ešte 10 rokov.
Misia americkej NASA, MAVEN (pozn. redakcie: Mars Atmosphere and Volatile Evolution), sa ešte vo februári dostala do problémov a musela vstúpiť do núdzového režimu. Na palube sondy sa nachádzal systém na meranie viacerých premenných, ako rotuje sonda, ktorý slúžil na navigáciu. Tento systém nakoniec ale zlyhal. No astronómom sa podarilo chybu identifikovať a vytvorili systém navigácie prostredníctvom hviezd. MAVEN pokračuje vo svojej vedeckej misii a fungovať by mala ešte ďalších desať rokov, píše portál NASA.
Misia MAVEN sa na obežnú dráhu Marsu dostala v roku 2014. Jej úlohou je preskúmať vrchnú vrstvu atmosféry, ionosféru a interakcie červenej planéty so Slnkom a solárnym vetrom. Misia sa pokúša zistiť viac informácií o tom, ako červená planéta prišla o svoju atmosféru, vodu a vo všeobecnosti o podmienky vhodné pre život. Vedci totiž predpokladajú, že pred miliardami rokov vyzeral Mars úplne inak a v jeho jazerách, riekach, či oceánoch, mohli existovať mikroskopické organizmy. Po nich pátra rover Perseverance priamo v kráteri Jezero, ktorý bol kedysi riečnou deltou.
Vo februári stratil tím na Zemi so sondou MAVEN kontakt počas rutinnej kontroly nástroja IMU-1 (pozn. redakcie: Inertial Measurement Unit). Tieto nástroje pomáhajú sonde určovať jej výšku tým, že meria viacero premenných, ktoré súvisia s rotáciou sondy. Na palube sa nachádzajú dve identické jednotky, pričom jedna slúži ako záloha. Po obnovení komunikácie ale tím zistil, že ani jedna nefunguje tak, ako má. Po reštarte palubného počítača chyba pretrvávala a vyriešil ju až prechod na záložný počítač.
Existenčná kríza
V tom momente tím na Zemi získal presné údaje zo záložnej jednotky IMU-2. Sondu okamžite uviedli do núdzového režimu a zrušili všetky naplánované činnosti. Vedci už predtým pracovali na alternatívnom spôsobe navigácie, ktorý by si nevyžadoval jednotky IMU. V minulosti totiž hlavný nástroj niekoľkokrát vykazoval anomálie, zatiaľ čo záložná jednotka sa už blíži ku konci životnosti. Prechod na spôsob navigácie podľa hviezd je bežný v prípade starších sond.
„Išlo o problém, ktorý nikto neočakával, no v konečnom dôsledku sa sonda správala tak, ako sme ju navrhli. Problém s navigačnou jednotkou IMU-1 sa pokúšala vyriešiť približne 78 minút. Po prechode na zálohu sme museli dokončiť nový navigačný systém čo najskôr,“ vyjadril sa Micheal Haggard, ktorý je vedúci tímu MAVEN.
Tím si s „existenčnou krízou“ poradil fantasticky, chvália projektoví manažéri. Hneď ako bolo jasné že záložná jednotka IMU-2 zlyháva, tím začal na novej navigačnej metóde pracovať ešte rýchlejšie. Metódu navigácie podľa hviezd sa podarilo úspešne nahrať do sondy MAVEN, ktorá už pracuje tak, ako má.
Neprehliadnite
„Keď sme na jeseň zistili, že IMU-2 sa zhoršuje, vedeli sme, že budeme musieť skrátiť plán pre celohviezdny režim. Tím kozmickej lode sa postavil tejto výzve a po anomálii pracoval pod silným tlakom.“, dodal Rich Burns
Počas testovania navigácie musela byť sonda neustále natočená k našej Zemi, čiže jej nástroje neboli nasmerované tak, aby počas skúšobného obdobia priniesli relevantné dáta o Marse. Napriek tomu sa vedcom podarilo zachytiť cenné informácie aj počas testovania. Konkrétne hovoria o výrone koronálnej hmoty, ktorý zasiahol Mars len dva dni potom, ako sonda vyšla z núdzového režimu.
Komentáre