Sonda Parker Solar Probe sa práve „dotkla“ Slnka. Takto blízko sme sa ku našej hviezde ešte nikdy nedostali

Parker Solar Probe je vesmírna sonda americkej NASA, ktorá sa 24. decembra 2024 „dotkla“ Slnka.

Parker Solar Probe po tretíkrát prekoná svoj rekord
Zdroj: NASA

Parker Solar Probe je vesmírna sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá bola navrhnutá na štúdium Slnka. Bola vypustená 12. augusta 2018 ako súčasť programu NASA Living With a Star a jej hlavným cieľom je preskúmať korónu Slnka, čo je jeho vonkajšia atmosféra, a získať nové poznatky o procesoch, ktoré ovplyvňujú celú slnečnú sústavu.

Nedávno americká NASA oznámila ambiciózny program, ktorého cieľom bolo „dotknúť“ sa Slnka. To sa aj na Štedrý večer stalo, hlási agentúra.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Parker Solar Probe „oblizla“ Slnko

Parker Solar Probe sa dostala do tesnej blízkosti Slnka, preletela od neho len 6 115 492 kilometrov ďaleko. Môže sa to zdať ako ďaleko, ale opak je pravdou. Zatiaľ sa to žiadnej vesmírnej sonde nepodarilo. Len pre porovnanie, Slnko je od Zeme vzdialené približne 150 miliónov kilometrov.

Tento prelet bol možný vďaka teplotnému štítu z uhlíkovej peny, ktorý chráni sondu pred externými teplotami v hornej slnečnej atmosfére nazývanej koróna a to až do teploty približne 555 538 °C. Len pre zaujímavosť, prístroje za týmto štítom sú vystavené izbovej teplote, približuje NASA. Treba ale povedať, že pri tomto rekordne blízkom prelete bola sonda Parker Solar Probe vystavená maximálnej teplote približne 982 °C.

Len pre zaujímavosťou, sonda preletela v blízkosti našej hviezdy rýchlosťou cez 692 000 km/h, čo robí zo sondy doposiaľ najrýchlejšie letiaci objekt vytvorený ľuďmi.

A hoci sa prelet odohral úspešne, až dva dni na to sme obdržali správu, že všetko funguje správne a sonda prežila. Astronómovia zdôrazňujú, že tento prelet predstavuje významný krok v pokračujúcom úspechu misie Parker Solar Probe.

„Let tak blízko k Slnku je historickým momentom v prvej misii ľudstva k hviezde,“ povedal Nicky Fox, šéf vedeckých misií v ústredí NASA vo Washingtone. „Keď študujeme Slnko takto zblízka, môžeme lepšie pochopiť jeho dopady na celú našu slnečnú sústavu, vrátane technológií, ktoré denne používame na Zemi a vo vesmíre. Môžeme sa tiež dozvedieť viac o fungovaní hviezd vo vesmíre, aby sme pomohli pri hľadaní obývateľných svetov mimo našej domovskej planéty. Parker Solar Probe strávil posledných šesť rokov prípravou na túto chvíľu.“, dopĺňa.

Nejde o prvý prelet

Vedci veria, že dáta, ktoré sa sonde podarilo zozbierať, pomôžu pochopiť, prečo je koróna oveľa horúcejšia ako povrch Slnka. Ale to nie je všetko. Slnečný vietor, teda prúd nabitých častíc unikajúcich zo Slnka, môže mať vážne dôsledky na technológie, ktoré používame – od satelitov až po energetické siete na Zemi. Parker Solar Probe nám umožňuje študovať tieto procesy zblízka, čo môže viesť k lepšej ochrane našich technológií pred škodlivými účinkami vesmírneho počasia.

Rovnako treba povedať, že kozmická loď prvýkrát vstúpila do slnečnej atmosféry ešte v roku 2021, zistila, že vonkajšia hranica koróny je zvrásnená hrotmi a údoliami, na rozdiel od toho, čo sa očakávalo. Pôvodne sa predpokladalo sa, že hranica koróny je relatívne hladká a uniformná, no dáta získané sondou Parker Solar Probe ukázali, že táto hranica je „zvrásnená“ – obsahuje ostré výbežky (hroty) a hlboké zníženiny (údolia). Tento objav naznačuje, že procesy v koróne sú oveľa dynamickejšie a komplexnejšie, než si vedci pôvodne mysleli.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre