Sonda, ktorá bude prenasledovať „čerstvé“ kométy: Európska vesmírna agentúra schválila misiu Comet Interceptor

Misia Comet Interceptor bude čakať vo vesmíre na vhodný cieľ a dobehne ho skôr, než sa dostane mimo náš dosah.

Európska vesmírna agentúra schválila misiu, ktorá bude prenasledovať kométy
Zdroj: ESA, Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Európska vesmírna agentúra schválila misiu Comet Interceptor, ktorá bude stavať na úspechoch misií Rosetta a Giotto. Comet Interceptor sa už čoskoro pokúsi navštíviť kométy pohybujúce sa naprieč Slnečnou sústavou obrovskými rýchlosťami, píše portál agentúry.

Ak všetko pôjde podľa plánu, misia by mala odštartovať v roku 2029, spolu s misiou Ariel. Keď bude sonda vo vesmíre, pokúsi sa „dobehnúť“ kométy, ktoré len na krátky čas navštívia vnútornú Slnečnú sústavu (pozn. redakcie: Vesmír medzi Slnkom a planétou Mars). Na rozdiel od misie Rosseta, ktorá pristála na objekte z Kuiperovho pásu, misia Comet Interceptor môže zachytiť objekty z Oortovho oblaku, najvzdialenejšej štruktúry Slnečnej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Špecialitou“ môžu byť kozmické objekty, ktoré ku nám zavítali spoza hraníc Slnečnej sústavy. Medzi tieto objekty sa radí napríklad Oumuamua, ktorý do našej sústavy zavítal v roku 2017 a vyvolal množstvo konšpiračných teórií. Vedci si všimli objekt Oumuamua až v momente, keď našu sústavu opúšťal a teda nemali dostatok času na to, aby postavili sondu a vyslali ju na cestu k objektu. Comet Interceptor vo vesmíre striehne na podobné objekty a pokúsi sa ich preskúmať zblízka.

Sonda sa bude skladať z hlavnej časti a dvoch menších sond, ktoré obklopia potenciálnu kométu. To umožní vedcom z Európskej vesmírnej agentúry vytvoriť 3D model objektu. Misia zatiaľ nemá jasne daný cieľ, ku ktorému bude po štarte smerovať. Vedci dúfajú, že sa im podarí nájsť kométu, ktorá sa do vnútornej časti sústavy dostáva po prvýkrát. Takýto objekt v sebe ukrýva materiál ešte z formácie Slnečnej sústavy.

Striehne vo vesmíre

Misia Comet Interceptor odštartuje v roku 2029 a vydá sa k libračnému bodu 2, kde si počká na vhodný cieľ. Keď astronómovia tento cieľ nájdu a potvrdia, sonda si k nemu nájde cestu. Teleskopy na Zemi vo väčšine prípadov spozorujú kométu rok pred tým, než sa dostanú do najnižšieho bodu voči Slnku, čo je mimoriadne krátky čas na navrhnutie, naplánovanie a odštartovanie misie. Ak by však sonda čakala vo vesmíre, potom je ročné okno viac ako dostatočné.

Hlavná sonda spolu s dvoma „pomocníkmi“ poskytnú vedcom množstvo údajov o čerstvej kométe, nepoškodenej solárnou aktivitou. Sondy po prvýkrát preskúmajú zloženie povrchu čerstvej kométy, jej tvar a štruktúru.

„Posledných pár rokov sme strávili plánovaním a vylaďovaním misie Comet Interceptor. Sme pripravení posunúť sa ďalej a začať s výrobou a montážou sondy,“ vyjadril sa Nicola Rando, projektový manažér misie Comet Interceptor.

Misia pomôže aj v odbore planetárne ochrany venujúcej sa odhaľovaniu a skúmaniu potenciálne rizikových kozmických objektov. Ak sa vedcom podarí zistiť štruktúru kométy a jej zloženie, tieto informácie môžu využiť aj pri charakterizácii iných objektov v Slnečnej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre