Sonda InSight prekvapuje vedcov, tentokrát ale nie v dobrom: Čo sa (ne)nachádza pod povrchom Marsu?

Prostredníctvom seizmických dát misie vedci získali lepší obraz o tom, ako vyzerá Mars pod pustým povrchom.

Sonda InSight prekvapila vedcov, no nie v dobrom
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Sonda americkej NASA, InSight, prináša nové odpovede na to, či sa na Marse nachádza voda alebo nie. Sonda pristála blízko rovníka planéty a vedci nedávno dostali do rúk novú várku dát, ktorá prišla s niekoľkými prekvapeniami.

Prvým z nich bolo, že prvých 300 metrov pod povrchom planéty sa nenachádza takmer žiadny ľad. Seizmické dáta ukázali, že planetárna kôra Marsu je slabá a pórovitá. Sedimenty nie sú upevnené na svojom mieste a neexistuje ľad, ktorý by póry vyplnil, informuje portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Výsledky našej štúdie nezavrhujú možnosť, že pod povrchom existujú malé zrnká ľadu, ktoré nespájajú minerály dokopy. Otázkou ale ostáva, či je niečo také pravdepodobné,“ vysvetľuje geofyzik Vashan Wright z University of California San Diego.

Štúdia zároveň naznačuje, čo sa mohlo stať s vodou na Marse. Akceptované teórie tvrdia, že kedysi dávno sa na Marse nachádzali oceány, no v určitom bode prišla planéta o magnetosféru, väčšinu atmosféry a aj vodu. Vedci sa však zhodujú na tom, že časť vody sa mohla dostať pod zem a časom sa z nej vytvorili minerály.

„Ak sa voda dostane do kontaktu s horninami, vzniká úplne nová sada minerálov, napríklad íl. Voda môže preniknúť aj do minerálov, ktoré neslúžia ako cement, no v tom prípade prichádzajú o jediný spôsob ako ochrániť stopy života pred zvetraním,“ tvrdí Wright.

Cement nielenže drží sedimenty pokope, no zároveň ich ochraňuje pred deštruktívnymi podmienkami. Vedci v prvých 300 metroch pod povrchom neobjavili stopy zacementovaných sedimentov, čo znamená, že do tejto hĺbky nie je planetárna kôra bohatá na vodu. Ak by sa tam voda nachádzala, nízke teploty by ju takmer určite premenili na ľad.

Nenaplnené očakávania

Mnoho výskumníkov dúfalo, že pod povrchom Marsu sa bude nachádzať obrovské množstvo ľadu, no sonda InSight tieto nádeje vyvrátila. Misia sa nachádza v regióne Elysium Planitia, čo je relatívne rovný región blízko rovníka planéty. Medzi vedeckými prístrojmi sa nachádza aj seizmometer, ktorý zachytáva vibrácie zemetrasení, či padajúcich meteoritov.

Získané dáta následne vedci prepájajú s poznatkami o planéte, povrchu, či teplotách. Vedci na základe týchto dát predpokladali, že pod povrchom planéty sa budú nachádzať sedimenty a lávové prúdy.

Vedci chcú skúmať podzemie Marsu pretože veria, že ak niekedy na planéte život existoval a podarilo sa mu prežiť dodnes, potom sa bude nachádzať práve pod zemou. Vrstvy pôdy by ho dokázali ochrániť pred nebezpečnou radiáciou dopadajúcou na povrch planéty. Americká NASA pripravuje misiu, ktorá sa pokúsi preskúmať oblasti blízko polárnych čiapočiek, kde by bola existencia života pravdepodobnejšia. Do vývoja sa však dostane až po misii, ktorá chce z Marsu doniesť vzorky späť na Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre