Sociálne siete sú nebezpečným nástrojom. Spoliehajú sa na malé deti, no tie vôbec nechránia, volajú experti

Experti poukazujú na to, že sociálne siete momentálne operujú ako nebezpečný nástroj, ktorý sa spolieha na maloletých užívateľov.

Sociálne siete operujú ako nebezpečné nástroje, hovorí štúdia
Zdroj: Unsplash (Anthony Tran, Deeksha Pahariya), Úprava: Vosveteit.sk

Sociálne siete ako fungujú dnes sú navrhnuté a operujú ako nebezpečné produkty. To povedala americká senátorka Lindsey Graham na pojednávaní, ktoré sa venovalo ochrane maloletých v online priestore.  

Okolo sociálnych sietí sa točí veľa výskumov, ktoré sa zameriavajú na to, aký dopad majú sociálne siete, ako napríklad Facebook, Instagram, TikTok alebo iné, na duševné zdravie maloletých osôb. Podobnej téme sa venovala aj štúdia, na ktorú upozornil portál The Conversation.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Výsledky tejto práce hovoria jasne. Hoci je otázne, či by sme mohli populárne sociálne siete definovať ako nebezpečné produkty, isté je to, že biznis modely spoločností za týmito sociálnymi sieťami sa spoliehajú na milióny mladých užívateľov. Zároveň výskumníci zastávajú názor, že spoločnosti nerobia dostatočnú prácu na to, aby efektívne chránili maloletých užívateľov.  

Počas pandémie sme mohli pozorovať, ako používanie smartfónov raketovo vystrelilo a do dnešného dňa sa udržiava na rovnakej úrovni. Odborníci chápu, že jedným z hlavných motivátorov používania sociálnych sietí je to, že mladí chcú byť tam, kde sú aj ich kamaráti. Pred internetovou érou to boli ihriská, dnes je to Snapchat alebo TikTok. Odhaduje sa, že v roku 2022 mala služba YouTube až takmer 50-miliónov užívateľov vo veku 17 a menej. TikTok mal 19-miliónov, Snapchat 18-miliónov, Instagram 16,7-miliónov a Facebook 9,9-miliónov mladých užívateľov.  

Nesmieme zabúdať ani na to, že tínedžeri predstavujú pre sociálne siete podstatnú časť zárobku. Odhaduje sa, že maloletí zarobili v roku 2022 sociálnym sieťam viac ako 11-miliárd dolárov.  

Facebook sa bude po novom snažiť ochrániť mládež
Zdroj: Flickr.com (Ritesh Man Tamrakar) (CC BY-SA 2.0)

Sociálne siete sú riziko pre maloletých 

Viacero štúdii už naznačilo, že používanie sociálnych sietí má negatívny dopad na duševné zdravie maloletých. Rovnakého názoru je aj nová štúdia. Sociálne siete otvárajú dvere do sveta obťažovania, kyberšikany a v tých najhorších prehreškoch až sexuálneho zneužívania. Popri tom môžu príspevky šírené sociálnymi sieťami propagovať nezdravé stravovacie návyky alebo samovražedné tendencie.  

“Sociálne siete a spoločnosti stojace za nimi majú tendenciu neprihliadať na vek užívateľov. Ak by prihliadali, potom by museli vyvinúť nemalé prostriedky na to, aby moderovali obsah s ohľadom na vek užívateľa,” vysvetľujú vedci.  

Dobre známym “tajomstvom” je že Meta má na sociálnych sieťach obrovské množstvo detí, ktoré majú vek 13 a nižší. Spoločnosť dokonca v minulosti navrhla niekoľko spôsobov ako overovať vek užívateľov. Jedným bolo vyžadovanie videoselfie na overenie veku a používanie umelej inteligencie na odhadnutie veku z prianí k narodeninám.  

Meta popritom volá po prísnejších reguláciách veku, no ukazuje prstom na najväčšie obchody s aplikáciami, teda AppStore a Google Play. Meta verí, že tieto obchody by mali byť tie, ktoré dohliadnu na overenie veku užívateľa.  

Vyšetrovanie spoločnosti Meta odhalilo, že rast sociálnej siete Instagram sa spolieha práve na to, že starší členovia rodiny pomôžu mladším dostať sa na platformu. Podľa Mety to podporuje “zmysluplné sociálne interakcie” tým, že dáva ako prioritu rodinu a priateľov nad iným obsahom.

pouzivanie smartfonu a depresia
Zdroj: KomootP / shutterstock.com a TATSIANAMA / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Problém bez riešenia

Okrem obsahu je veľkým problémom sociálnych sietí aj obťažovanie a šikana. Tento problém sa však nedokáže tak ľahko vyriešiť len s pomocou rodičov alebo obchodov s aplikáciami.  

Veľké spoločnosti hovoria, že práve umelá inteligencia bude ten žiadaný nástroj, ktorý pomôže sociálnym sieťam moderovať obsah na základe veku užívateľa. AI ale nie je zázračný liek, ktorý by zmenil správanie iných užívateľov. Skupiny sa dokážu rýchlo prispôsobiť kontrole umelej inteligencie tým, že úmyselne zakryjú kľúčové slová, ktoré by zabránili príspevku, aby sa ukázal vo feede maloletého.  

Teoretických riešení je veľa, no sociálne siete musia nájsť spôsob ako ich implementovať do praxe a musia mať hlavne vôľu na to, aby tak urobili. Zatiaľ teda stále ostávajú sociálne siete ako nebezpečné nástroje, obzvlášť pre maloleté osoby. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre