Snímače odtlačkov prstov pod displejom nemusia byť budúcnosťou: Nahradiť ich môže niečo iné!

Snímače odtlačkov prstov pod displejom by sa mohli zo smartfónov vytratiť. Nepredstavujú budnúcnosť, len prémiový dojem.

Galaxy S22_skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

Len máloktorý používateľ smartfónu si svoje zariadenie nechráni aspoň jedným spôsobom. Častokrát využívame aspoň heslo k odomknutiu nášho zariadenia, no kombinujeme ho so zabezpečením odtlačku prstu či odomknutie pomocou tváre. Niektoré smartfóny dokonca ponúkajú aj odomknutie pomocou Bluetooth zariadenia, teda napríklad ak ku svojmu smartfónu priblížime naše inteligentné hodinky. Nie všetky prostriedky odomykania smartfónu však prinášajú dostatočné zabezpečenie a komfort. Dnes sa pozrieme bližšie na možnosť odomykania smartfónu snímačom odtlačku prstu, ktorý sa nachádza pod displejom. Nemusí ísť totiž o taký progresívny spôsob odomykania aj keď nám môže pôsobiť prémiovo. Bližšie informácie k tejto problematike nám priniesol portál howtogeek.com.

Odomykanie pomocou odtlačku prstu je tu s nami už dlhšie

Prvý smartfón so zabezpečením pomocou odtlačkov prstov prišiel na trh ešte v roku 2013. Bol ním iPhone 5S, ktorý rok na to nasledoval aj model Samsung Galaxy Note 4 ako prvý smartfón s takýmto zabezpečením od Androidu. Tieto snímače sa vtedy skrývali na zadnej strane smartfónu a pre náš komfort sme odomykali smartfóny pomocou odtlačku ukazováku. Dnes už by sme však snímače odtlačkov prstov hľadali v novších smartfónoch na zadnej strane len ťažko. Zvyčajne sa skrývajú v tlačidle vypínania či pod displejom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei Nova 9_skener odtlackov prstov_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Snímače odtlačkov prstov sa pod displejom začali objavovať v roku 2018. Prvým smartfónom s takouto možnosťou odomykania bol Vivo X20 Plus a šlo o optický skener. Optické snímače odtlačkov fungujú na princípe nasvietenia na váš prst a následnom vytvorení snímky malým snímačom. Vďaka tomu dokážu tieto snímače rozpoznať náš odtlačok prstu, no napriek tomu ich dnes už nahrádzajú ultrasonické snímače odtlačkov pod displejom. Tie sú o niečo spoľahlivejšie, avšak stále nie dokonalé. Pre odomknutie smartfónu snímačom v displeji potrebujeme mať ako prst, tak aj displej čistý, pričom pri akomkoľvek menšom probléme nám tento snímač smartfón nevie odomknúť. A to nerozprávame ani o odomykaní smartfónu napríklad v daždi či po umytí rúk. Smartfónom takéto odomknutie jednoducho nejakú chvíľu trvá.

Snímače pod displejom stále nie sú možnosťou pre budúcnosť

Aj keď ide o veľmi elegantný a futuristický spôsob odomykania smartfónu, snímače pod displejom neprinášajú daný komfort, aký by sme si predstavovali. Odomykanie zariadenia môže byť zdĺhavé pri akejkoľvek komplikácii ako napríklad nečistota displeja alebo dokonca ochranné sklo na displeji. Z tohto dôvodu sa niektoré modely stále spoliehajú na snímače v tlačidle vypínania, čo nie je ničím nezvyčajným ani vo vlajkovej triede zariadení. Namiesto snímačov odtlačkov prstov by sme však mohli používať len overenie tváre.

Samsung Galaxy A41_skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj spoločnosť Apple sa už vzdala možnosti odomykania smartfónov odtlačkom prstu s modelom iPhone X. Túto možnosť umožňuje len zariadeniam z radu iPhone SE, no ostatné smartfóny sa spoliehajú na overenie používateľa pomocou tváre. Snímače pod displejom by sa teda mohli v budúcnosti spolu s ostatnými snímačmi prstu úplne stratiť zo smartfónov. Aj keď pôsobia futuristicky, nemusia byť najlepším riešením. Overenie pomocou biometrie tváre je teda vyšším a komfortnejším stupňom zabezpečenia.

Akým spôsobom odomykáte svoj smartfón vy? A vyhovuje vám tento spôsob? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre