Veda a výskumVesmír

Sneží aj na Marse: Ako sa zima na červenej planéte líši od tej našej?

Mars má svoje ročné obdobia a hoci sú v mnohom podobné tým našim, stále sa líšia výrazným spôsobom.

Mars sa dnes považuje za vyprahnutú a nehostinnú planétu, no aj tá môže svojou neobvyklou krásou prekvapiť. Aj na červenej planéte sa totiž môže objaviť biela snehová pokrývka, ktorá zakrýva červenkastý piesok.

Misia americkej vesmírnej agentúry NASA, Mars Reconnaissance Orbiter, má na palube kameru, ktorá dokáže z obežnej dráhy zachytiť jedinečné prírodné úkazy červenej planéty. Kamera HiRISE (pozn. redakcie: High Resolution Imaging Science Experiment), nám v roku 2021 ponúkla jedinečný pohľad na piesočné duny, ktoré sa nachádzajú v severnom polárnom regióne Marsu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako vyzerá zima na Marse?
Zdroj: NASA

Na obrázku vyššie si môžete všimnúť piesok, ktorý pokrýva jemná snehová prikrývka. Nejde ale o ľad tak, ako ho poznáme u nás na Zemi. Väčšinu ľadu na Marse totiž netvorí zamrznutá voda, ale oxid uhličitý. U nás na Zemi tento ľad poznáme pod prívlastkom suchý. Suchý ľad prebieha procesom sublimácie, teda z pevného skupenstva sa premení rovno na plyn, ak sa teploty zdvihnú. Na fotografii vyššie môžeme vidieť oblasť, ktorú počas zimy pokrýva ľad a námraza. Tmavšie regióny značia miesta, kde sa počas jari začala námraza postupne vyparovať. Do leta všetok ľad mizne.

Sneženie na Marse

Suchý ľad potrebuje teplotu až -78 °C na to, aby mohol existovať v pevnom skupenstve. Existuje preto len v určitých oblastiach, kde sú teploty obzvlášť nízke. Nájsť ho môžeme v polárnych oblastiach alebo počas noci. Počas dňa sa priemerné teploty na Marse pohybujú okolo -65 °C, čo nie je pre suchý ľad dostačujúce.

Ako vyzerá zima na Marse?
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona, Počas zimy sa ochladzuje dostatočne na to, aby vymrazil oxid uhličitý z atmosféry, ale keď príde teplejšie leto, tento ľad je nestabilný a núti ho sublimovať (priamo sa premieňať späť na plyn)

Marťanská atmosféra je mimoriadne tenká a suchá. Napriek tomu si vedci všimli, že z času na čas sa môže objaviť sneženie, hoci aj v tomto prípade ide o vločky oxidu uhličitého. Sneženie sa objavuje nad rovinami a väčšinou ho nie je až tak veľa. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že vločky oxidu uhličitého majú tvar kocky. Molekuly suchého ľadu sa totiž viažu do štvoríc, nie do šestíc ako na Zemi. Kockaté vločky sú zároveň menšie než šírka ľudského vlasu.

Na Marse sa nachádza aj tradičný sneh a ľad, no ten z atmosféry nesneží tak ako ten suchý. Ak sa v atmosfére objavia vločky z vody, tie sa vyparia ešte skôr, než sa dostanú na povrch. Vedci z NASA vedia, že cez zimu sneží aj na Marse, no zatiaľ sa im nepodarilo vločky zachytiť. Sondy na obežnej dráhe nedokážu vidieť cez husté oblaky na planéte a prístroje na povrchu zas neprežijú najnižšie teploty planéty.

Ako vyzerá zima na Marse?
Zdroj: NASA,  Na snímke sú piesočné duny pokryté mrazom tesne po zimnom slnovrate. Mráz je zmesou oxidu uhličitého (suchého ľadu) a vodného ľadu

Napriek tomu vedci majú spôsob, ako študovať padajúci sneh na červenej planéte. V roku 2008 misia Phoenix vystrelila do oblohy laser a následne merala vracajúce sa signály. Vďaka tomu mohli vedci pozorovať padanie vločiek.  

Ročné obdobia

Ako sme už spomínali, Mars má štyri ročné obdobia, rovnako ako Zem len s tým rozdielom, že rok na červenej planéte trvá 687 dní. Keďže marťanský rok trvá približne dvakrát toľko ako ten náš, aj jednotlivé ročné obdobia, teda jar, leto, jeseň, zima, trvajú zhruba dvakrát tak dlho. Obežná dráha Marsu je však o niečo oválnejšia ako tá naša. Znamená to, že niektoré obdobia trvajú o čosi kratšie, iné zas o čosi dlhšie. Najdlhšie trvá marťanská jar, až 194 dní. Najkratším obdobím je jeseň, s dĺžkou 142 dní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close