Sme vo vesmíre sami? Vedci možno našli riešenie, ako by sme mohli raz a navždy zodpovedať túto otázku!

Umelá inteligencia naberá v poslednej dobe na popularite a inštitút SETI predstavuje spôsob, ako by mohla pomôcť pri hľadaní života vo vesmíre.

mimozemstan ufo
Zdroj: adike / Shutterstock.com

Umelá inteligencia posledné roky ukazuje svoju silu. Vedci z inštitútu SETI veria, že by nám mohla pomôcť pátrať po živote za hranicami našej planéty.

Množstvo rôznych projektov sa zaoberá hľadaním života vo vesmíre, či už vyspelej civilizácie alebo primitívnych mikroskopických organizmov. Najväčším problémom je, že existuje množstvo rôznych stôp a niektoré môžu výskumníkov zaviesť do slepej uličky. V tomto prípade veria, že ak by vedeli čo majú hľadať, pátranie po živote by bolo oveľa jednoduchšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preto v rámci štúdie vedci mapovali život, ktorý sa ukrýva v soľných štruktúrach na hranici púšte Atacama a náhornej plošine Altiplano. Následne pomocou tejto mapy trénovali umelú inteligenciu. Tá hľadala pravidlá a vzorce, akými sú štruktúry a život distribuované. Táto umelá inteligencia by mala vedieť predpovedať rovnaké vzorce aj v dátach, ktoré vedci získajú z pozorovaní.

„Veríme, že táto umelá inteligencia by mohla nájsť biologické stopy až v 87.5% prípadov, čo je oveľa viac, ako 10% a menej, ktoré sme získavali náhodným hľadaním,“ vyjadril sa Kim Warren-Rhodes, vedúci nového výskumu.

Sme vo vesmíre sami?

Cieľom výskumu bolo odhaliť pravidlá, na základe ktorých príroda prežíva a šíri sa ďalej v najdrsnejších regiónoch našej planéty. Dnes vieme, že by život teoreticky mohol existovať na niekoľkých mesiacoch v Slnečnej sústave. Popri tom astronómovia stále hľadajú stopy života na Marse. Nová štúdia by mohla dať vedcom do rúk mimoriadne silný nástroj k zodpovedaniu otázky, ktorú sme sa pýtali už od doby, kedy sme sa prvýkrát pozreli na hviezdy.

„S týmito modelmi môžeme navrhnúť špecializované mapy a algoritmy, ktoré by v budúcnosti mohli viesť rovery na Marse alebo iných telesách sústavy. Veríme, že umelá inteligencia nájde stopy minulého života alebo nájde aj mikroskopické organizmy bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažia ukryť,“ tvrdí Warren-Rhodes.

Podobné vzorce by mohli vedci uplatniť na mnoho rozličných prostredí a biologických stôp. Umelá inteligencia by sa mohla nachádzať na automatizovaných robotoch a mohla by ich naviesť do oblastí, kde je vysoká pravdepodobnosť výskytu života. Vedci si vybrali oblasť preto, lebo hranica medzi púšťou Atacama a náhornou plošinou sa považuje za jedno z najnehostinnejších miest našej planéty.

Veľa organizmov tam prežiť nedokáže, no jeden druh fotosyntetických mikróbov žije v soľných štruktúrach, ktoré možno v tejto oblasti nájsť. Ten vylučuje špecifický pigment, ktorý sa považuje za možnú biologickú stopu. Výskumníci zistili, že tieto organizmy nie sú usporiadané náhodne. Namiesto toho sa koncentrujú do biologických „hotspotov“ na základe dostupnosti vody.

Vedci preto natrénovali umelú inteligenciu na to, aby tieto vzorce odhalila. Potom to skúšali aj na rôznych prírodných systémoch. V tomto prípade chceli zistiť, či aj iné systémy fungujú na základe podobných pravidiel. Umelá inteligencia pracovala v rôznych škálach, od záberov z obežnej dráhy až po zábery priamo z miesta. Umelá inteligencia musí byť ešte otestovaná v praxi, no už teraz nám ponúka možnosť, ako by sme mohli objaviť život za hranicami našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre