Sme v tom nevinne? Výskum našiel pravý dôvod, prečo sa na Antarktíde topia ľadovce

Je možné, že za úbytkom ľadovcov a nárastom morskej hladiny stojí niečo iné, ako ľudská činnosť?

pod povrchom antarktídy

Na Antarktíde sa topia ľadovce. Odborníci za touto stratou vidia ľudskú činnosť a klimatické zmeny, ktoré menia povrch našej planéty. Sme ale skutočným vinníkom, čo sa týka tohto prípadu?

Geofyzici z Anglicka a Nemecka nedávno vykonali meranie, ktoré našlo príčinu úbytku ľadu niekde inde, píše portál Nature. Na vine by mohla byť tektonická a magmatická činnosť. Konkrétne a zamerali na úbytok ľadovca Thwaites.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento ľadovec je zodpovedný až za 4% celosvetového zvýšenia morskej hladiny. Zároveň na Antarktíde neexistuje ľadovec, ktorý by sa roztápal tak dramatickým tempom ako Thwaites. Je preto pochopiteľné, že sa na tento kus ľadu pozrelo viac odborníkov, konkrétne trojica vedcov – Ricarda Dziadek, Fausto Ferraccioli a Karsten Gohl.

Toto trio sa zameralo hlavne na oblasť, ktorá sa nazýva ASE (pozn. redakcie: Amundsen Sea Embayment). Túto oblasť tvorí plát ľadu, ktorý prečnieva do Amundsenovho moraa ide o vrstvu s priemernou hrúbkou až 3-km. Tento región sa vyznačuje jednou špecifickou vlastnosťou. Pod ním sa nachádzajú oslabené zóny zemskej kôry, na ktorých sa od seba oddeľujú pevninské bloky.

Znamená to, že v tomto regióne môžeme nájsť tenkú a elastickú litosferickú kôru, ktorá je typická tým, že na nej často dochádza k vytváraniu trhlín. Práve kvôli týmto špecifickým vlastnostiam sa vedci bližšie pozreli na oblasť ASE a chceli zistiť, do akej miery ovplyvňujú topenie sa ľadovcov deje, ktoré sa odohrávajú hlboko pod ľadom.

Rozpúšťa ľadovce geotermálna činnosť?

Zemská kôra v západnej časti Antarktídy môže byť v niektorých oblastiach tenká len 17 km. Oproti 40 kilometrom zemskej kôry, ktoré nachádzame na východnej časti môžeme hovoriť o výraznom oslabení. Práve preto sa vedci domnievajú, že za roztápanie ľadovcov nemôže človek, ale procesy, ktoré sa odohrávajú pod povrchom Zeme. V oblastiach s oslabenou kôrou stúpa na povrch veľké množstvo tepla.

Prvá autorka štúdie, Ricarda Dziadek tvrdí, že tepelný tok pod ľadovcom Thwaites môže dosahovať až 150 miliwattov na meter štvorcový. Tvrdí, že vďaka oslabenej kôre stačí len malý pohyb litosferických dosiek a v danej oblasti dochádza k výraznému rastu tepelného toku.

Vedci však použili metódu výskumu, ktorá nie je známa svojou veľkou presnosťou. Hoci vo svojej práci vylúčili, že by ľudská činnosť priamo ovplyvňovala ľadovce na Antarktíde, ich výsledky môžu byť spochybnené inými výskumníkmi. Ak sú však ich výskumy presné, tím vedcov by to mohol už čoskoro potvrdiť ďalším výskumom, ktorý zmaže akékoľvek pochybnosti.

Nasledujúci výskum by mal použiť už priamu metódu získavania dát. V tomto prípade ide o priame meranie tepelného toku v jadrách ľadovcov. Ak sa však ich výskum potvrdí, mohol by zmeniť to, ako predpovedáme klimatické zmeny. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre