Sme prepojení s inou galaxiou? Ako súvisí temná hmota s takzvanou kozmickou sieťou?

Vedci získavajú detailnejší pohľad na rozloženie temnej hmoty v našom "blízkom" vesmírnom okolí.

Kozmická sieť
Zdroj: Reddit(jb2386)

Temná hmota je záhadná látka, ktorá tvorí až 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Zároveň ide o druh hmoty, ktorý tvorí kostru kozmickej siete, píše portál Science Daily.

Kozmická sieť je obrovská vesmírna štruktúra, ktorá vďaka svojmu gravitačnému vplyvu riadi pohyby galaxií, či iného kozmického materiálu. Temná hmota ale nemôže byť zmeraná priamo a preto vedci nedokážu povedať, ako je temná hmota rozdelená v našom blízkom okolí. Distribúciu temnej hmoty vedci odhadujú podľa toho, ako svojou gravitáciou vplýva na objekty okolo seba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre vedcov je ale jednoduchšie skúmať distribúciu temnej hmoty, ktorá sa nachádza v extrémnych vzdialenostiach. Temná hmota, nachádzajúca sa ďaleko od nás totiž reprezentuje podmienky v minulosti, ktoré boli menej komplexné. V minulosti bol totiž vesmír „jednoduchší“, no postupom času sa kozmické štruktúry rozširovali a komplexnosť vesmíru narastala.

„Kvôli komplexnosti vesmíru je oveľa ťažšie zistiť distribúciu temnej hmoty v lokálnom prostredí,“ vyjadril sa Donghui Jeong z Penn State University.

Prvé pokusy načrtnúť kozmickú sieť začali modelom mladého vesmíru. Vedci simulovali jeho vývoj na časovej osi v miliardách rokov. Táto metóda je výpočtovo veľmi náročná a doposiaľ nedokázala poskytnúť dostatočne detailné výsledky na to, aby vedci mohli vidieť distribúciu temnej hmoty v našom vesmírnom okolí.

Detailnejšia kozmická sieť

Nová štúdia však skúsila iný prístup. Pomocou učiaceho sa softvéru skúsili na základe distribúcie a pohybu galaxií vytvoriť model rozloženia temnej hmoty. Simulácia dokázala úspešne vykresliť všetky dôležité štruktúry v blízkom vesmíre. Tieto štruktúry sú napríklad oblasť, ktorá sa nazýva lokálna skupina. Ide o zoskupenie galaxií, medzi ktorými sa nachádza aj Mliečna dráha.

„Získať lokálnu mapu kozmickej siete otvorí priestor novej generácii kozmologických štúdií,“ vyjadril sa Jeong.

Dodáva, že vedci sa môžu pozrieť na to, ako súvisí distribúcia temnej hmoty s inými dátami  a vďaka tomu pochopiť podstatu temnej hmoty. Zároveň môžu študovať neviditeľné „vlákna“ ktoré prepájajú jednotlivé galaxie. Tieto informácie môžu využiť aj pri štúdiu Mliečnej dráhy a galaxie Andromeda. Predpokladá sa, že za mnoho miliárd rokov by sa tieto galaxie mali zraziť, no okolnosti tejto udalosti sú stále záhadou.

Ak sa vedcom podarí preskúmať neviditeľné vlákna, ktoré tieto dve galaxie prepájajú, môžu sa dozvedieť viac o tom, čo ich v budúcnosti čaká. Tým výskumníkov zároveň verí, že ak pridajú do simulácie viac galaxií, ich výsledky by mohli byť presnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre