Sme o kúsok bližšie k porazeniu rakoviny. Nečakaná imunitná reakcia má potenciál vyvolať dlhodobú remisiu

Výskumníci odhalili imunitnú reakciu, ktorá má potenciál vyvolať dlhodobú remisiu rakoviny. Nečakali, že bude tak efektívna.

bunky rakovina
Zdroj: vitanovski / depositphotos.com

Výskumníci z EPFL v novej štúdii dokázali, že špecifická imunitná reakcia, ktorá sa spája s parazitickou infekciou a dlho sa predpokladalo, že hrá negatívnu úlohu v oblasti rakovinovej imunity, je v skutočnosti pozitívna, čo sa týka dlhodobej remisie rakoviny (pozn. ide o dočasné zlepšenie alebo ústup príznakov ochorenia).  

Výsledky pochádzajú z nových vzoriek, ktoré výskumníci odobrali z prelomových klinických testov, ktoré sa odohrali v roku 2012. V tomto roku sa sedemročná Emily Whitehead stala prvým pediatrickým pacientom, ktorý prešiel terapiou CAR-T (Chimérický antigénový receptor). Túto liečbu použili výskumníci na liečbu akútnej lymfoblastickej leukémie.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Cieľom štúdie bolo určiť, či majú CAR-T bunky dlho prežívajúcich pacientov, ako Emily, špecifický profil alebo znak, ktorý sa líši od pacientov, ktorým sa rakovina vrátila,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Li Tang.  

V rámci terapie CAR-T sa vyberú biele krvinky a upravia sa tak, aby vylučovali špecifické proteíny, ktoré pomáhajú bojovať s rakovinou pacienta. Modifikované CAR-T bunky sa následne vrátia späť do pacienta. Výskumníci ale niektoré nechali na výskum. Počas tejto štúdie vedci pracovali s takmer 700-tisícmi CAR-T bunkami, ktoré pochádzali od 82 pacientov s akútnou lymfoblastickou leukémiou a od šiestich zdravých ľudí.  

Vedci našli prelomový spôsob liečby rakoviny
Zdroj: Unsplash (National Cancer Institute)

Špecifická imunitná reakcia

Výskumníci vytvorili špecifický “atlas” na to, aby mohli analyzovať každú individuálnu bunku. Tu sa ukázalo, že ľudia, ktorí si rakovinou prešli, mali v bunkách niečo špeciálne. Ich bunky obsahovali niekoľko špecifických proteínov, hlavne teda cytokín IL-4. Tento proteín sa typicky spája s imunitnou reakciou druhého typu.  

Rôzne liečby rakoviny sa spravidla zameriavajú na imunitnú reakciu prvého typu. Reakcie druhého typu sa spájajú s bojom proti parazitickej infekcií, napríklad pásomnice. Doteraz si preto výskumníci mysleli, že táto imunitná reakcia nie je užitočná pri boji s rakovinou. Prevládali názory, že môže dokonca podporovať rast nádoru. Opak je ale pravdou.  

Štúdia zároveň ukázala, že tento proteín môže nabudiť biele krvinky a dať im druhý dych pri boji s rakovinou. Spočiatku pracovali s laboratórnymi myšami, ktorým poskytli dlhšie trvajúcu verziu proteínu IL-4 cytokín. Myši, ktorým bol proteín podaný vykazovali až o 86% lepšiu liečbu. Zároveň ukazovali väčšie šance na prežitie.  

Hlbšia analýza ukázala, že upravený proteín IL-4 podporuje takzvanú glykolýzu. Ide o dôležitý metabolický proces, ktorý poskytuje bunkám energiu.  

“Rovnako ako tyčinka bohatá na uhľovodíky uprostred maratónu, veríme, že IL-4 dáva vyčerpaným T bunkám dodatočnú energiu a umožňuje im opätovne bojovať s rakovinou. Chceli sme vidieť, či dokážeme imunitnú reakciu druhého typu využiť na podporu súčasnej imunoterapie. Naše výsledky naznačujú, že reakcia prvého a druhého typu fungujú v harmónii, podobne ako yin a yang,” vysvetľuje Tang.  

Nová štúdia dokázala priniesť viac informácií ohľadom týchto typov imunitných reakcií. Zároveň sa však vedcom podarilo nájsť inovatívnu stratégiu, pomocou ktorej by sme mohli vytvoriť pokročilú imunoterapiu voči rakovine. Kľúčom je podľa autorov do liečby implementovať imunitnú reakciu druhého typu. Celkovo výskumníci dúfajú, že ich práca inšpirovala výskumníkov z rovnakého odboru a ďalšie práce nám pomôžu lepšie pochopiť základy týchto imunitných reakcií.  

rakovina prsnika bunka_opt
flickr.com (ZEISS Microscopy) CC BY-NC 2.0

Liečba rakoviny 

Koncom augusta sa objavila aj štúdia, v ktorej výskumníci ukázali, ako by sme mohli rakovinu poraziť pomocou odlišného proteínu. Náš imunitný systém sa vyznačuje svojim “vražedným komandom”, teda špecifickými bunkami, ktoré pomáhajú zabíjať cudzie škodlivé bunky v našom tele. V rámci novej štúdie vedci odhalili, že tieto bunky dokážu inštinktívne rozpoznať a útočiť na proteín, ktorý podporuje šírenie rakoviny.   

Podľa autorov výskumu existuje šanca na “ukradnutie” tohto proteínu, ktorý poznáme aj ako XPO1. Ak sa ho podarí ukradnúť, možno by sme vedeli aj aktivovať viac vražedných buniek, ktoré by zničili rakovinu. Išlo by o novú, menej invazívnu formu liečby jedného z najhorších ochorení. Viac o tom píšeme v tomto článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre