Sme nepoučiteľní! Slováci vo veľkom zdieľajú ďalšie hoaxy, ktoré šíria ruskí trollovia

Zdá sa, že Slováci sú nepoučiteľní. Prostredníctvom sociálnych sietí zdieľame jeden hoax za druhým, pričom v mnohých prípadoch stačí len pár sekúnd Googliť, aby sme odhalili, že ide o podvod.

hoaxy na socialnych sietach (2)
Zdroj: Policia SR (Facebook), Vosveteit.sk (koláž)

Dezinformácie sú celosvetovým problémom, ale ako ukázala nedávna štúdia, Slovensko je jednou z krajín, kde sa im darí. Slovenský Facebook získal prvenstvo spomedzi dvadsiatky sledovaných krajín, kde výskumníci monitorovali obsah popierajúci zverstvá ruských vojakov v Buche. 7 z 10 najvirálnejších príspevkov ohľadne masakru v Buche, malo prokremeľský naratív.

Slováci vo veľkom zdieľajú ďalšie hoaxy

Zdá sa, že Slováci sú nepoučiteľní. Sociálne siete zaplavila ďalšia vlna dezinformácií, ktoré sa tešia veľkej obľube. Jedným z Hoaxov, na ktorý upozorňuje Polícia SR prostredníctvom Facebooku, je od používateľa Peter Nikolov Jalamov. V príspevku, ktorý Nikolov zverejnil píše, že na priloženej fotografii je Alexandra Zelenskaja, dcéra ukrajinského prezidenta, ktorá hovorí, ako nenávidí svojho otca, nazýva ho nacistom a vrahom ukrajinského ľudu. Snímka v skutočnosti zachytáva ženu, ktorá plače, lebo jej manžel nekúpil nový iPhone.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Frontálny útok proruskej propagandy na osobu ukrajinského prezidenta pokračuje. Postup je rovnaký – najskôr sa informácia objaví na ruských kanáloch sociálnej siete Telegram a potom ju importujú na Facebook slovenskí užitoční trolovia. Šíri sa fotografia, na ktorej má byť údajne dcéra ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Oleksandra Zelenská. Tá má podľa popisu nenávidieť svojho otca a má sa nachádzať v Poľsku.“ píše polícia na sociálnej sieti.

Okrem toho, že video na ktoré sa odvoláva Nikolov pochádza z roku 2017, kedy Zelensky nebol ešte ani prezidentom, tak video nezachytáva jeho dcéru. Overiť túto informáciu je možné v priebehu pár desiatok sekúnd prostredníctvom Google, v ktorom stačí vyhľadať fotografie Zelenského spolu s jeho rodinou. Ale aj napriek tomu, príspevok medzičasom stihlo zdieľať už 3,6 tisíc ľudí.

Peter Nikolov Jalamov_hoax
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen profilu Peter Nikolov

Mimochodom, fotografia, ktorú zdieľal Peter Nikolov, pochádza z videa, ktoré si môžete pozrieť nižšie. Na YouTube bolo nahrané v auguste roku 2017.

Profil vyššie, ale nie je jediný, ktorý šíri dezinformácie ako na bežiacom páse. Polícia upozorňuje aj na ďalšieho ruského trolla, ktorým je Mirec Art, ktorého príspevky majú stovky až tisíce zdieľaní. Polícia poukazuje na upravené video, kde má mať ukrajinský prezident na stole údajne drogy.

Samozrejme, video ktoré bolo zdieľane z účtu Mirec Art, bolo upravené. Pôvodné video, na ktorom ukrajinský prezident mimochodom pozýva Elona Muska, aby prišiel navštíviť Ukrajinu, si môžete pozrieť na serveroch YouTube prostredníctvom tohto odkazu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre