SpravodajstvoVeda a výskum

Sme na tieto zmeny pripravení? Odborníci varujú pred dramatickým poklesom populácie do roku 2100

Pokles populácie niektorí vnímajú ako krízu, zatiaľ čo iní ako znak pokroku.

Budúcnosť ľudstva nemusí byť taká ružová, ako si myslíme. Momentálne čelíme kríze, ktorá sa môže stať nenapraviteľnou, ak sa ešte o trochu zhorší, no minulý rok vyšla v publikácii Lancet štúdia, ktorá hovorí o ďalšom veľkom probléme – úbytku populácie.

Odborníci sa bližšie pozreli na ľudskú populáciu v budúcnosti a pracovali so štatistikami, ako plodnosť, migrácia a pomer úmrtí. Výsledok ich práce ponúka nie peknú predstavu o tom, ako bude ľudská populácia vyzerať do konca tohto storočia. Do roku 2100 by totiž takmer každá krajina mala klesnúť pod stabilnú hodnotu, čo znamená, že umrie viac ľudí, ako sa ich stihne narodiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Populácia každej krajiny má klesnúť, no populácia 23 krajín, medzi ktoré sa ráta Južná Kórea, Thajsko, Španielsko, či Portugalsko, sa má znížiť o viac ako polovicu. Portál Grunge píše, že populácia Japonska by mala klesnúť zo 128-miliónov na 53-miliónov.

Otázka ostáva, či to bude naozaj kríza, ktorej bude musieť ľudstvo čeliť. Dnes totiž žijeme v dobe, kedy sa ľudia dožívajú vyššieho veku a ženy majú väčšiu kontrolu nad tým, kedy budú mať dieťa. Niektorí dokonca teoretizujú o tom, že úbytok populácie nemusí byť vôbec krízou, ale znakom pokroku.

Problém, alebo známka pokroku?

Profesor z University of Washington, Christopher Murray, vidí v úbytku populácie tento problém: Ku koncu tohto storočia vznikne „obrátená veková štruktúra“ čo znamená, že na svete bude viac starých ľudí, ako tých mladých. Okolo roku 2100 by mala klesnúť populácia detí z 681-miliónov na 401-miliónov, zatiaľ čo populácia ľudí nad 80-rokov vzrastie o štvornásobok – na 866-miliónov.

Táto štatistika vytvára problém v pracovnom svete. Odborníci tvrdia, že v budúcnosti vzniknú nové „kariérne cykly“ a je možné, že dôchodok prestane existovať. Prečo? S obrovským množstvom ľudí v dôchodkovom veku sú najväčším problémom financie.

Jedným z riešení môže byť zavedenie robotov do rôznych pracovných sfér. Japonsko je krajinou, ktorá už teraz čelí tomuto problému. Viac ako 25% populácie tvoria ľudia v dôchodkovom veku. Korporácia Shimizu preto začala vyrábať roboty, ktoré by mali nahradiť ľudských pracovníkov.

S robotizáciou viacerých pracovných odvetví sa spája strach, že stroje postupne nahradia všetkých ľudí, no aspoň v Japonsku to zatiaľ nie je ten prípad. Japonsko totiž nestíha nahradzovať robotmi voľné miesta po ľuďoch, ktorí odišli do dôchodku. Preto sa Japonsko rozhodlo investovať do robotiky a umelej inteligencie. Odborníci naznačujú aj takú možnosť, že štvrtá priemyselná revolúcia nemusí byť spôsobená prevratnou technológiou, ale skôr starnúcou populáciou.

Či už pôjde o ďalšiu veľkú krízu, alebo naopak, pokrok, jedno je isté. Zmeny v populácii, ktorým budeme ku koncu tohto storočia čeliť, si vyžiadajú zmeny v našej spoločnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close