Smartfóny už nikdy nebudú ako predtým! Od 20. júna vstupujú do platnosti nové pravidlá EÚ

Európska únia mení pravidlá pre smartfóny a ďalšie zariadenia. Od 20. júna 2025 budú musieť výrobcovia zabezpečiť dlhšiu životnosť batérií, vyššiu odolnosť, nový energetický štítok, povinné aktualizácie a jednoduchšie opravy.

smartfony Europa_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Smartfóny, ako ich dnes poznám, sa čoskoro zmenia. Dôvodom je Európska únia, ktorá mení pravidlá pre telefóny, ktoré vstúpia do platnosti už o niekoľko dní, konkrétne 20. júna 2025. Cieľom únie je predĺžiť životnosť zariadení a uľahčiť ich opravy. Pravidlá sa budú týkať ale nielen smartfónov, ale aj zariadení, ako sú tablety, „hlúpe“ mobily č bezdrôtových telefónov. V súčasnosti totiž veľa ľudí mení mobily každé 2 až 3 roky, aj keď by im pokojne ešte vydržali. Najčastejším dôvodom je slabnúca batéria alebo ukončenie softvérovej podpory. Nové nariadenia EÚ by toto mali zmeniť.

Jednoduchšie vymeniteľná batéria a lepšia odolnosť

Podľa nových pravidiel musia batérie zvládnuť aspoň 800 nabíjacích cyklov, pričom si majú zachovať minimálne 80 % svojej pôvodnej kapacity. V praxi to znamená, že by ti telefón mal vydržať 3 a viac rokov.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
smartfon bez baterie oppo
Zdroj: Vosveteit.sk / Vedelisteze.sk

Ďalšou zásadnou zmenou bude ale  jednoduchšie vymeniteľné batéria a okrem toho, zariadenia budú musieť byť odolnejšie, aby lepšie znášali pády, škrabance a vlhkosť.

Mobily dostanú energetický štítok

Okrem toho budú musieť výrobcovia poskytovať softvérové a bezpečnostné aktualizácie na dlhšie obdobie. A pozor, známy energetický štítok EÚ, ktorý nájdeme na chladničkách či práčkach, sa po novom objaví aj na smartfónoch. Tento štítok prinesie dôležité informácie napríklad o výdrži batérie či odolnosti zariadenia alebo o možnostiach opravy. Ako takýto štítok bude vyzerať, sa môžeš pozrieť nižšie.

Európska únia urobí povinným aj energetický štítok na smartfónoch
Zdroj: Európska komisia

Všetky tieto údaje budú k dispozícii okrem iného v databáze EÚ EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), kde si ich každý používateľ bude môcť jednoducho overiť. Cieľom týchto opatrení je znížiť množstvo elektroodpadu, podporiť ekologické riešenia a umožniť používateľom, aby svoje zariadenia používali dlhšie a bez straty funkčnosti.

Lepšie možnosti opravy („Právo na opravu“)

Výrobcovia budú musieť zabezpečiť dostupnosť náhradných dielov, ako sú batérie, displeje a ďalšie komponenty a to až sedem rokov po skončení predaja zariadenia. Navyše, počas prvých piatich rokov budú musieť tieto diely doručiť do piatich pracovných dní, a počas posledných dvoch rokov najneskôr do desiatich pracovných dní.

Ďalej výrobcovia zariadení budú musieť zverejniť cenníky dielov aj pokyny na opravu. Novinkou tiež je, že opravu by mal zvládnuť aj laik, ideálne len s bežným domácim náradím, alebo by mali výrobcovia poskytnúť špeciálne náradie.

Dlhšia podpora aktualizácií

Toto je asi najvýznamnejšia zmena a zároveň najviac vítanou v dnešnom online svete. Smartfóny a tablety, ktoré sa budú predávať v Európe, budú musieť dostávať bezplatné aktualizácie operačného systému najmenej päť rokov od momentu, keď sa produkt stiahne z trhu. Doteraz výrobcovia Android zariadení často ponúkali len dvojročnú podporu, čo znamenalo, že zariadenia, hoci technicky plne funkčné, sa stávali bezpečnostným rizikom.

Samozrejme, dôležité je povedať, že nové pravidlá sa budú dotýkať len nových modelov zariadení, ktoré budú po dátume vyššie uvedené na trh.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre