SpravodajstvoZariadenia

Smartfóny nemusia byť vždy drahé: Ako si pre seba vybrať ten správny model a neutratiť celý plat?

Vybrať si ten správny model nemusí byť vôbec zložité. Pozrite sa s nami na základné rozdelenie smartfónov a ich využitie.

Trh so smartfónmi je neskutočne rozsiahly a nájdeme na ňom množstvo modelov, medzi ktorými sa len ťažko vyznáme. Častokrát pri tom siahame po prvej alternatíve, ktorá nám príde rozumná bez ohľadu na jej špecifikácie alebo si dáme poradiť v predajni, kde nás predajca nemusí vždy úplne správne odhadnúť. Ak si však rozdelíme bežných používateľov smartfónov do niekoľkých kategórií, vieme určiť, ktoré smartfóny by pre nich približne boli vhodné. Teraz sa na to pozrieme spoločne a veríme, že si budete vedieť nabudúce vybrať vaše zariadenie i sami bez pomoci predajcov a vyberiete si ten správny model.

Nenáročný používateľ – cena minimálna, špecifikácie odpovedajú cene

Aby sme si mohli zaradiť určité zariadenia k používateľom, rozdelíme si ich do niekoľkých kategórií. Tou prvou je nenáročný používateľ, teda osoba, ktorá potrebuje svoj smartfón na základné úlohy. Identifikujete sa teda ako osoba, ktorá svoje zariadenie využíva prevažne na volanie, posielanie správ, prípadne jednoduché vyhľadávanie na internete? Výborne, táto kategória je tu pre vás. Môžeme sem však zarátať i malých školákov, ktorí potrebujú smartfón na komunikáciu s rodičmi či hranie jednoduchých hier alebo pozeranie videí. Rovnako sem zaradíme nenáročných dôchodcov, ktorým jednoducho nestačí tlačidlový mobil, ale radi by skúsili niečo nové.

Aby sme sa pozreli na špecifikácie smartfónu pre takéhoto bežného nenáročného používateľa, obyčajne siahneme po zariadení, pri ktorom nemusíme rozoberať čipset či kvalitu kamery. Zvyčajne je však u takýchto zariadení hlavný snímač kamery menej ako 48-megapixelový. Čo je však často kompenzované je vyššia výdrž batérie zvyčajne s kapacitou okolo 5000mAh. AMOLED displeje by sme v tejto kategórii hľadali márne, sú tu totiž nepodstatné. Doplnkom občas býva NFC konektivita a cena týchto smartfónov sa pohybuje na úrovni od 100 do 200€.

Spomenieme si však nejakých zástupcov tejto kategórie. Vybrať si ten správny model nemusí byť zložité a pokojne vám postačia aktuálne modely, akými je napríklad Redmi 10, Samsung Galaxy A12 či Motorola Moto G30.

Redmi 10
Zdroj: Xiaomiadictos.com

Priemerný používateľ – stredná trieda za rozumnú cenu

Druhou kategóriou bude priemerný používateľ, teda osoba, ktorá so svojím smartfónom plánuje robiť viac, ako len volať či posielať správy. V takejto kategórii nájdeme obyčajne zariadenia s priemerným výkonom, ktoré postačia i na zložitejšie úkony ako hranie lepších hier či pracovanie s viacerými aplikáciami súčasne.

Špecifikácie ideálneho modelu pre túto skupinu používateľov sú veľmi široké a môžeme v nich nájsť už i 5G konektivitu vďaka výkonnejším čipsetom. Kamera smartfónu má zvyčajne viac ako 50mpx. A i keď batéria môže mať nižšiu kapacitu, vyvážená býva najmä rýchlejším nabíjaním s rýchlosťou na úrovni približne 33W. Častá býva i prítomnosť AMOLED displejov niekedy i s vyššou obnovovacou frekvenciou a cena takého zariadenia môže byť na úrovni od 200€ do približne až 450€.

Skvelým príkladom pre ideálny model v tejto kategórii je napríklad Samsung Galaxy A52s s čipsetom Snapdragon 778G, rovnako i Xiaomi 11 Lite 5G NE či Redmi Note 10 Pro. V tejto cenovej kategórii je toho naozaj mnoho a vybrať si z nej vie naozaj každý. Cena zariadení sa však zvyčajne odvíja najmä od prítomnosti 4G či 5G konektivity.

Samsung Galaxy A52s
Zdroj: Youtube.com
(GSMArena Official)

Náročný používateľ – vlajkové lode s vyššou cenou

Náročnému používateľovi asi nemusíme vysvetľovať, aké špecifikácie smartfónu má hľadať. Takýto používateľ využíva výkon svojho modelu naozaj naplno či už pre hry, multitasking alebo iné úkony. Do tejto kategórie zvyčajne spadajú vlajkové lode, ktoré však majú vyššiu cenu. Špecifikácie sa však šplhajú na vrchol a nájdeme v nich ako najlepšie nabíjanie (niekedy až s kapacitou 120W), tak i špičkové snímače kamery a vlajkové čipsety. Aktuálne v tejto kategórii kraľuje spoločnosť Qualcomm s čipsetmi Snapdragon 8xx a MediaTek s čipsetom Dimensity 1200.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G_recenzia (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Do akej kategórie používateľov smartfónov spadáte vy? A viete si vybrať ten správny model? Podeľte sa s nami v komentároch! Dovoľte nám dať v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme, čo znamenajú jednotlivé špecifikácie a aký majú vplyv na chod zariadenia.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close