Smartfónmi sa šíri vlna podvodných SMS správ: Ako zistíme, že sa nás niekto pokúša oklamať?

Podvodníci sa môžu vydávať za oficiálne inštitúcie a neustále prichádzajú s novými rozprávkami. Ak sa s podvodmi nestretávame často, môžu ľahko oklamať aj nás.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Hackeri a online podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako nás oklamať a dostať sa buď k našim osobným informáciám alebo k peniazom. V poslednej dobe sa s podvodmi roztrhlo vrece a kyberzločinci nás už neotravujú len na sociálnych sieťach, ale aj cez SMS správy, e-maily alebo telefonáty.

Zamerajme sa ale na SMS správy. Ako môžete zistiť, či je SMS správa, ktorá vám prišla podvod alebo nie? Podvodníci sa častokrát maskujú za legitímne inštitúcie a ak sa s podobnými pokusmi o podvod nestretávame často, potom za obeť môžeme veľmi ľahko padnúť aj my.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno prvou otázkou, ktorú sa opýtate je: Ako sa podvodníci dostali k môjmu číslu?  S mobilnými číslami obchodujú napríklad aj operátori, no tí nemajú reálnu kontrolu nad nimi, ako ich odovzdajú tretej strane. Čoraz častejšie sa ale s mobilnými číslami obchoduje na hackerských fórach.

Spôsobov je veľa. Najhoršie na tom je, že vaše číslo sa môže dostať k hackerom i potom, ako sa niekto cudzí, kto ho má uložené, stane obeťou útoku. Vedeli ste napríklad, že Facebook môže mať v databáze vaše číslo, hoci ste ho nikdy sociálnej sieti neposkytli? Tie najsofistikovanejšie útoky oslovujú obete i menom. K týmto informáciám sa útočníci najčastejšie dostanú pomocou rôznych únikov dát.

Ako zistiť, či je SMS správa podvod?

Hoci sa neustále objavujú nové druhy podvodov, útočníci vo väčšine prípadov postupujú učebnicovo. Hackeri vedia, že bežný človek len tak nepošle peniaze na zbierku alebo iný podobný účel, obzvlášť keď mu výzva prišla náhodne cez SMS správu. V drvivej väčšine prípadov sa pokúšajú maskovať za legitímne inštitúcie a služby alebo využívajú aktuálnu situáciu.

Nie je to tak dávno čo podvodníci využili nešťastie v Klokočove na to, aby sa obohatili o tisíce eur. Na miestnom kostole odvialo strechu a farár skutočne založil zbierku na opravu. Podvodníci túto výzvu šírili ďalej, no „pomýlili“ sa v čísle účtu.

Podvodníci však používajú aj nadčasové scenáre. Môžu sa vydávať za poštu a vyzvať vás na uhradenie poplatku za doručenie balíka. Ďalším populárnym podvodom je výzva na zastavenie odchádzajúcich platieb z vášho účtu. Sú to síce dva rozdielne podvody, no zdieľajú jednu charakteristickú vlastnosť. Vo všetkých prípadoch vám útočník pošle odkaz, cez ktorý môžete problém „vyriešiť“.

V skutočnosti však ide o podvodnú stránku, ktorá si vaše údaje uloží a pošle ich podvodníkovi.

Častými sú i podvody, kedy inzerujete nejaký tovar na inzertnom portáli a kontaktuje vás útočník s tým, že vám pošle peniaze na váš účet dopredu. No nežiada číslo účtu, ale údaje z vašej bankovej karty. Prípadne vás nasmeruje na falošnú stránku, cez ktorú máte vložiť číslo účtu, na ktorý má poslať peniaze. Mnohokrát útočníci posielajú alebo žiadajú verifikačné správy s príbehom, že ho potrebujú, aby mohli overiť vlastníctvo účtu, kam majú poslať peniaze. V skutočnosti ale realizujú platbu na svoj účet z vášho účtu, alebo prihlásia vaše mobilné číslo k platenej službe.

Spoločné znaky podvodných SMS správ a ako sa chrániť

Odkazy na falošné stránky sú jedným spoločným znakom podvodných SMS správ, no útočníci používajú ešte jednu vec. Ak vás v správe vyzývajú na okamžité konanie a pokúšajú sa vyvolať pocit urgentnosti, môže ísť o podvod. Podvodníkom sa dokonca podarilo nájsť spôsob, ako ich podvodnú správu odoslať do konverzácie s reálnou inštitúciou. Obete tak môžu oklamať oveľa jednoduchšie.

priklad podvodnej SMS spravy
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Zároveň od vás žiadajú buď osobné údaje alebo údaje platobnej karty. Viaceré inštitúcie vrátane bánk a doručovateľských spoločností deklarovali, že nikdy nežiadajú platby cez SMS alebo e-mail. Tvrdia, že zaplatiť môže človek buď priamo na pobočke, alebo kuriérovi pri prevzatí balíka.

Nikdy preto neposielajte osobné informácie nikomu, kto vás o ne žiada cez e-mail, alebo SMS správu. Mnohé inštitúcie, ako napríklad banka, už tieto informácie majú, preto je nezmysel, aby si ich pýtali znova. Ak si však nie ste istí, platí zlaté pravidlo, treba sa opýtať. Inštitúcie majú svoje kontaktné údaje a keď zavoláte alebo napíšete, určite vám radi vysvetlia či ide o legitímnu správulaebo sa vás niekto pokúsil podviesť. Zavolať radíme obzvlášť v dnešnej dobe, kedy podvodníci prichádzajú s novými trikmi prakticky každý deň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre