Sľubuje vám váš smartfón rezistenciu voči vode či prachu? Nemusí to byť úplne tak, na toto si dajte pozor!

To, že má váš smartfón zvýšenú ochranu voči vode a prachu ešte nemusí nič znamenať. Pozrite sa, ako táto certifikácia funguje.

odolnost smartfonu voci vniknutiu vody_IP certifikacia
Zdroj: flickr.com (Andri Koolme) (CC BY 2.0 DEED)

V posledných rokoch sa rozšírila popularita zvýšenej odolnosti smartfónov voči vode a prachu, prípadne ďalším podmienkam. Najčastejšie sa pri smartfónoch objavuje práve certifikácia IP68, ktorá sa však od smartfónu k smartfónu líši. V konečnom dôsledku však váš smartfón vôbec nemusí ponúkať žiadnu odolnosť voči vode a pri jeho ponorení sa môže poškodiť. Ako je to v tomto prípade s reklamáciou? A prečo je táto certifikácia smartfónov taká komplikovaná? Celej tejto problematike sa pozrel na koreň portál androidauthority.com a my sa na výsledok teraz pozrieme spoločne. Ak teda vlastníte zariadenie so sľubovanou odolnosťou voči vode, mali by ste spozornieť. Najmä preto, aby ste ho pri najbližšej príležitosti zbytočne nepoškodili.

Čo vlastne rezistencia IP68 pre náš smartfón znamená?

Tomu, ako sa klasifikujú ochrany smartfónov pred vodou a prachom sme sa už dávnejšie venovali. Vysvetlili sme si, čo vlastne certifikácia IP68 znamená a dospeli sme k výsledkom, že ide o najvyšší stupeň rezistencie pre náš smartfón. V skutočnosti certifikácia ponúka tú najvyššiu ochranu pred aj najmenšími čiastočkami prachu a rovnako sľubuje rezistenciu pred vodou pri ponorení do hĺbky na viac ako 1 meter po dobu najmenej 30 minút. Nie každá ochrana smartfónu s touto certifikáciou je však rovnako účinná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S22_recenzia_zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Napríklad taký iPhone 13 sľubuje ponorenie do hĺbky až 6 metrov vo vode pričom taký Samsung Galaxy S22 „len“ 1.5 metra. Z tohto dôvodu by sme si najskôr mali prečítať, ako fungujú tieto certifikácie ochrany aj pre náš smartfón a nespoliehali sa na to, že ponúka najvyšší stupeň ochrany. Ani tu však nekončíme. Pre smartfóny sa pri ponore do vody neodporúča stretnutie so slanou či chlórovanou vodou. Preto ak sa spoliehame na certifikáciu IP68, skôr by sme mali rátať s ponáraním sa do čistej sladkej vody či stretom s dažďom.

smartfon
Zdroj: YouTube (TechLine)

Ochrana však po čase vie slabnúť

Možno ste už počuli o tom, že ani IP certifikácia smartfónu nezaručuje to, že po „utopení“ smartfónu nám výrobca uzná reklamáciu. Práve pre tieto situácie sa totiž výrobcovia dobre poisťujú zmluvnými podmienkami, v ktorých informujú, že pri poškodení smartfónu vodou sa neuzná reklamačné konanie. V podmienkach takého iPhone 13 sme však rovnako našli informáciu o tom, že postupom času sa ochrana smartfónu pred vodou a prachom minimalizuje. Ako podmienka je k tomu uvedené len normálne používanie, pričom iní výrobcovia môžu mať iné argumenty. Takto rôzni výrobcovia argumentujú znižovanie ochrany pred vodou a prachom pre svoj smartfón.

  • Apple: “normálne používanie”
  • Google: “bežné opotrebenie, oprava zariadenia, rozobratie alebo poškodenie,” no tiež “spadnutie vášho smartfónu” a “praskliny na vašom displeji a tele smartfónu”
  • Samsung: “používanie na pláži či v bazéne”
  • Huawei: “normálne používanie”
  • Oppo: “normálne používanie”

Ďalším dôvodom, prečo sa IP certifikácia pre váš smartfón postupne zmenšuje, je aj starnutie súčastí smartfónu ako napríklad lepidlo, ktoré drží smartfón pokope. Pri smartfóne so zvýšenou odolnosťou voči prachu a vode totiž treba dbať na dobré tesnenie. A aj v takom prípade sa výrobcovia spoliehajú na lepidlo, ktoré mení svoje vlastnosti. Okrem toho však na vaše zariadenie môžu vplývať aj iné faktory.

  • Pády alebo nárazy
  • Deformácie (napríklad keď si na smartfón sadnete)
  • Praskliny na tele alebo v displeji (aj tie úplne najmenšie)
  • Ponorenie do horúcej alebo ľadovej vody
  • Ponorenie prehriateho alebo podchladeného smartfónu do vody
  • Vystavenie chlórovej alebo slanej vode
  • Ukladanie piesku alebo iných nečistôt do portov smartfónu
  • Vystavenie chemikáliám ako napríklad alkohol, kyseliny alebo rôzne rozpúšťadlá
  • Akákoľvek oprava alebo rozobratie smartfónu

Má váš smartfón certifikáciu pre ochranu pred prachom a vodou? A skúšali ste ho už niekedy ponárať? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre