AutáSpravodajstvoTechnológie

Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 zažil svetovú premiéru vodíkového auta

Unikátna technológia, vodíkový pohon a dizajn svetovej úrovne. Slovenský pavilón na Expo Dubaj predstavil svetu vodíkové auto, ktoré vzniklo v spolupráci Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti MATADOR Group.

Vodíkový koncept MH2 je nositeľom pokroku, nových vízií a ukazuje inovačný potenciál Slovenska. MATADOR Group ako líder slovenského priemyslu sa pohybuje v automotive sektore už viac ako storočie a svoje bohaté skúsenosti pretavil do super športového vozidla s vodíkovým pohonom.

“Na Expo Dubaj máme ambíciu predstaviť sa globálnemu publiku ako krajina prirodzeného talentu a inovatívnych riešení, či už v oblasti mobility alebo udržateľnosti. S tým súvisia vodíkové technológie. Vodík je budúcnosť a my chceme byť na ňu pripravení, keďže jedným z efektov zavedenia vodíka ako paliva budúcnosti je výrazné zníženie emisií”, povedal Richard Sulík, minister hospodárstva SR.

Ako každé športové vozidlo, aj vodíkový automobil MH2 disponuje nadčasovým dizajnom. Je to prezentácia najmodernejších technológií a materiálov. Samotný tvar MH2 je veľmi aerodynamický a so svojou muskulatúrou pripomína štartujúceho atléta na štartovom rošte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako napnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke – opäť ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovej ploche“, povedal šéfdizajnér MH2, Branislav Maukš.

Vodíkový koncept MH2_2
Zdroj: Slovakia Expo Dubai 2020 / TS

Športový koncept MH2 symbolizuje unikátny, funkčný dizajn. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by MH2 malo dosiahnuť za 4 sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h.

„V skupine MATADOR veríme už dlhodobo vodíkovému pohonu a ja osobne som veľký fanúšik vodíka. Považujem ho za jeden z úspešných alternatívnych pohonov v mnohých dopravných prostriedkoch. Som presvedčený, že vodík bude hrať významnú úlohu aj v iných sektoroch, napríklad v energetike“, hovorí prezident spoločnosti MATADOR Group, Štefan Rosina. „V MATADOR Group sme mali už niekoľko rokov ambíciu vytvoriť vlastné auto. Prelomové veci vznikajú často v spolupráci a my sme radi, že tento vodíkový koncept MH2 sme zostrojili s TUKE – Strojníckou fakultou, pretože sme cítili spoločnú ambíciu, ktorú zdieľalo s nami veľké množstvo šikovných ľudí na oboch stranách,“ dodal Štefan Rosina.

Hlavným nositeľom športového konceptu auta MH2 je jeho vodíkový pohon. Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku. Vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.

„Na Strojníckej fakulte našej univerzity máme niekoľko špičkových odborníkov, ktorí sa dlhé roky venujú vodíkovým technológiám a jeho efektívnej aplikácii v reálnej doprave. Sme veľmi radi, že tento projekt s MATADOR Group dostal zelenú a dali sme týmto šikovným ľuďom možnosť vyniknúť a využiť svoje vedomosti na reálnom projekte,“ vraví Jozef Živčák, dekan Strojníckej fakulty TUKE.

Vodíkový exponát si verejnosť môže pozrieť v slovenskom pavilóne na Expo Dubaj 2020 od začiatku októbra do 31. marca 2022.

Zdroj: Tlačová správa

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close