Spravodajstvo

Slovenský Google vs ten „ruský“: Ako sa líšia výsledky vyhľadávania o vojne na Ukrajine?!

Nie je jedno, z ktorej krajiny sa pozeráte na výsledky vyhľadávanie. Google na Slovensku a Yandex v Rusku, sa na rovnaké otázky pozerajú inak.

Asi len málokto čakal, že po vpáde ruských vojsk na územie Ukrajiny, bude Kyjev schopná odolávať náporu ruskej armády tak dlho. Rusko podľa medzinárodných štandardov malo mať 2. najsilnejšiu armádu na svete, no realita ukázala, že tomu tak celkom nie je. To ale neznamená, že Moskva je bezbranná. Disponuje veľkým arzenálom zbraní hromadného ničenia, ktorými straší svet.

Kde ale Moskva dominuje, sú dezinformácie. Už krátko po začatí invázie došlo zo strany západu k blokovaniu prvých webových stránok z Ruska, ktoré šírili proruskú propagandu. K blokovaniu tohto obsahu sa odhodlali aj technologickí giganti, ako sú Facebook, Instagram, Google a ďalší. Na krátko došlo aj k blokovaniu miestnych dezinformačných webov, no len na krátky čas. Už niekoľko mesiacov šíria propagandu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusko ale zašlo o krok ďalej. Zablokovalo nielen západné sociálne média, ktoré nemalo pod kontrolou, ale aj média vrátane miestnych spravodajských stránok, v ktorých sa objavili protivojenské názory, VPN služby, pomocou ktorých bolo možné obchádzať cenzúru a zároveň posiela novinárov, ktorí píšu iný názor, ako je ten oficiálny, do basy.

Za účelom toho, aby sme zistili, ku akým rozdielom v prístupe k informáciám dochádza u nás v porovnaní s Ruskom, sme rozhodli urobiť jednoduchý experiment. Zvolili sme si 5 kľúčových fráz, ktoré sme zadali vyhľadať vo vyhľadávači Google a následne vo vyhľadávači Yandex.ru. Pre tých, ktorí nevedia, tak Yandex.ru je najväčším ruským vyhľadávačom. Všetky vyhľadávania sme robili cez inkognito okno, aby sme neovplyvnili algoritmus našou históriou vyhľadávania a minulou aktivitou na internete. Okrem toho sme v prípade ruského vyhľadávača použili VPN službu, prostredníctvom ktorej sme zmenili našu IP adresu na ruskú. Cieľom bolo, aby sme čo najviac simulovali vyhľadávanie vo vyhľadávači, čo vidia Rusi.

Zmena IP adresy na rusku
Zdroj: Vosveteit.sk

Na snímkach nižšie môžete vidieť rozdiely vo výsledkoch vyhľadávania. Zároveň dávame do pozornosti, že výsledky vyhľadávania v Yandex.ru sú automaticky preložené do Slovenského jazyka pomocou nástroja Google Prekladač.

Aké sú rozdiely vo vyhľadávaniach na slovenskom a ruskom Google?!

Prvou z fráz, ktorú sme dali do vyhľadávača, je „Ruská armáda v Buche zabíjala civilistov“, resp. „Российская армия убивала мирных жителей в Буче“. Na snímkach nižšie môžete vidieť, čo nám našiel slovenský Google na popredných pozíciách.

Na snímkach nižšie môžete vidieť, čo nám zobrazil ruský vyhľadávač Yandex.ru na prvých pozíciách. Zaujímavosťou je aj to, že samotný Yandex vo výsledkoch vyhľadávania zdôrazňuje, že niektorý obsah mohol byť odstránený z výsledkov. Jedno z ďalších oznámení vo vyhľadávači ďalej tvrdilo, že vo výsledkoch vyhľadávania môžu byť aj falošné správy.

Druhý výraz, ktorý sme vyhľadali, je „Slovensko darovalo Ukrajine stíhačky“, resp. „Словакия передала Украине истребители“.

Ďalší naratív, ktorý sa objavil hlavne na sociálnych sieťach je, že Moskva bojuje s vojakmi NATO. A hoci vieme, že na Ukrajine doposiaľ nebol jediný vojak NATO, tak nižšie sa môžete pozrieť, čo na to hovoria ruské a slovenské média. Do vyhľadávača sme zadali frázu „Ruská armáda bojuje na Ukrajine proti vojakom NATO“, resp. „Российская армия воюет в Украине против солдат НАТО“.

Ako môžete vidieť, tak na slovenskom Google tieto informácie chýbajú, zatiaľ čo v Ruskom Yandexe ich je požehnane.

Určite ste postrehli, že Rusko sa už viackrát vyhrážalo jadrovými zbraňami. Ako to ale vidí samotné Rusko? Na to, aby sme odpovedali na túto otázku, tak sme dali do vyhľadávača frázu „Rusko sa vyhráža jadrovými zbraňami“, resp. „Россия угрожает ядерным оружием“.

V nedávnej minulosti sa objavila na sociálnych sieťach správa, že Ukrajina sa mala vyhrážať Rusku inváziou. Zaujímalo nás preto, čo na túto tému hovoria vyhľadávače a preto sme zadali dopyt „Ukrajina sa vyhrážala Rusku inváziou“, resp. „Украина пригрозила России вторжением“. A tu sú výsledky:

Záver

Ako môžete vidieť vyššie, tak najväčší vyhľadávací nástroj na Slovensku ponúka vo svojej podstate diametrálne odlišné výsledky vyhľadávania v porovnaní s tým ruským. V niektorých prípadoch si výsledky dokonca protirečia. Príkladom je masaker ruských vojsk v Buche. Zatiaľ čo u nás sa hovorí o brutálnom vraždení, tak v Rusku sa hovorí o falošných správach. Prípadne môžeme spomenúť, že na ruskom Google nájdete kvantum informácií o tom, že Moskva bojuje s vojakmi NATO, no v skutočnosti tomu tak nie je. Na území Ukrajiny by sme len márne hľadali vojakov aliancie, ktorej sme členmi.

No na druhej strane, niekde nájdeme aj prekrývanie, ako je to v prípade dodania stíhačiek Kyjevu, kde v oboch prípadoch dohľadáte informácie, ktoré konštatujú, že stíhačky boli dodané. Tu treba povedať, že na sociálnych sieťach v našich končinách bola vo veľkom šírená informácia, že sa staneme priamym účastníkom vojny, no z výsledkov vyhľadávanie plynie, že „priamym“ účastníkom sme sa nestali a ani nám to nehrozilo.

Rovnako v čiastočnom rozpore boli aj správy, ktoré sa týkali použitia jadrových zbraní. Zatiaľ čo u nás to bolo prezentované vo väčšej miere ako vyhrážky a zastrašovanie, tak v Rusku o tom hovoria ako o akte obrany a ochrane celistvosti krajiny, hoci územie, ktoré získali, tak Moskva násilne anektovala.

Páčil sa vám článok a chceli by ste ho zverejniť na svojom webe? Dostupný je pod CC BY 4.0 za podmienky zverejnenia hypertextového odkazu, ktorý vedie na originálny článok a v rámci textu jasne uvediete kredit portálu Vosveteit.sk. Licencia sa ale nevzťahuje na úvodný obrázok, ktorý pochádza z platenej fotobanky Shutterstock.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close