Slovensko zaplavil ďalší hlúpy hoax. Žiadne jadrové zbrane u nás nehľadajte, hovoria muži zákona, je to nezmysel

Konšpirátori prišli s príbehom, že na Slovensku sú jadrové zbrane z Ameriky. Polícia vyvracia tento hlúpy hoax. Žiadne jadrové zbrane tu nie sú.

jadrove zbrane slovensko hoax
Zdroj: Polícia SR

Jadrové zbrane sa považujú za jeden z najnebezpečnejších typov zbraní, aký existuje. Doposiaľ boli použitá iba jedenkrát a to počas 2. svetovej vojny. Podľa oficiálnych štatistík na svete existuje okolo 14-tisíc jadrových zbraní a vlastní ich iba niekoľko krajín (pozn. redakcie: niektoré štatistiky hovoria, že ich je približne 12,7-tisíc). Ich najväčšími vlastníkmi sú však Rusko a USA. Dnes vieme, že aj lokálny jadrový konflikt, by ovplyvnil život miliónov až miliárd ľudí, ktorí žijú na Zemi. Paradoxne, problém pre ľudstvo ako celok by nebol samotný výbuch, ale to, čo by nasledovalo potom. Hovoríme o jadrovej zime, v dôsledku ktorej by sme nemali dostatok potravín.

Téma jadrových zbraní je v poslednej dobe na výslní a to najmä po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Kremeľ totiž už viackrát pohrozil, že by tento typ zbraní mohol použiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Túto tému zneužívajú aj konšpirátori a nevyhli sme sa tomu ani my. No naratív otočili voči krajinám západu. V uplynulých dňoch zaplavil sociálne siete hoax o tom, že na Slovensku sú, resp. boli prítomné jadrové zbrane.

Žiadne jadrové zbrane na Slovensku nie sú

Polícia SR ale upozorňuje, že ide o nezmysel. Hlavnou argumentačnou líniou hoaxerov je, že dva nákladné automobily boli označené nálepkami, že vozidlá prevážajú jadrový materiál. Nákladiaky boli zároveň sprevádzané policajnými vozidlami. Konšpirátori z toho vydedukovali, že boli prevážané cez naše územie jadrové zbrane z Ameriky. Bolo tomu ale skutočne tak?

Polícia SR na sociálnej sieti vysvetľuje, že žiadne jadrové zbrane neboli prevážané cez územie Slovenska a ani žiadne takéto zbrane, tu nie sú prítomné. Celý incident opísali slovami nižšie.

„Policajný zbor v uplynulých dňoch zaznamenal príspevky na sociálnych sieťach, ktoré informovali o údajných presunoch jadrových zbraní na území Slovenskej republiky v doprovode služobných policajných vozidiel. Išlo o izolované pokusy importovania naratívu „dovozu amerických jadrových zbraní na Slovensko“, ktoré slúžia záujmom Ruskej federácie. Môžeme potvrdiť, že o žiadne jadrové zbrane nešlo.

Jednou z úloh Policajného zboru je spolupôsobiť pri zabezpečovaní bezpečnosti prepravy jadrových materiálov, špeciálnych materiálov a zariadení v súčinnosti s prepravcom a dopravcom. Uvedený materiál sa bežne vyžíva na mierové účely v národnom hospodárstve, napríklad pri výrobe elektrickej energie aj na Slovensku.

Keďže ide o špecifický materiál, ktorý je potrebné chrániť pred jeho zneužitím, staráme sa spolu s prepravcom a dopravcom o jeho bezpečnosť. Preto z času na čas môžete na slovenských cestách vidieť vozidlá s označením prepravy rádioaktívneho materiálu, sprevádzané policajnými vozidlami, ktoré sa starajú o bezpečnosť a plynulosť účastníkov cestnej premávky ako aj samotného materiálu zohľadňujúc jeho dôležitosť.“

Nejde o prvý nechutný hoax

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti aj nedávny hoax, kedy konšpirátori účelovo zostrihali dvojhodinový záznam z príhovoru ukrajinského prezidenta do pár minút. V zostrihanom videu bolo spomenuté, že USA budú musieť posielať svojich synov a dcéry na smrť ako my. No konšpirátori zabudli povedať jeden dôležitý fakt, ktorý vystrihli z videa, a to, že tieto slová boli spomenuté v kontexte, že Rusko napadne jednu z členských krajín NATO.

Cieľom týchto hoaxov je vyvolať v ľuďoch strach a prekryť vojnové zločiny okupantov na Ukrajine.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre