SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Slovenské finále PowerUp! sa blíži. Očakávania od víťaza budú vzhľadom na minuloročný úspech v Európe veľké

Podarí sa víťazovi slovenského finále vyhrať aj to európske? Minulý rok sa tak stalo

Ešte začiatkom tohto roka startupovú scénu obehla informácia o súťaží PowerUP!, v rámci ktorej majú jednotlivé firmy prichádzajúce s inovatívnymi riešeniami možnosť získať nemalú finančnú podporu. Okrem iného mnohé firmy vrátane začínajúcich sa môžu týmto projektom zviditeľniť, a tak odštartovať vskutku sľubnú budúcnosť. Na konci dňa, tie najlepšie nápady okrem finančnej odmeny získajú možnosť odprezentovať sa aj na európskej úrovni, pričom aj tam si budú môcť finančne prilepšiť.

„Do súťaže PowerUp!, ktorej sme partnerom a spoluorganizátorom, sa tento rok prihlásili výnimočné projekty, ktoré nezastavila ani súčasná situácia okolo koronavírusu,“ uviedla Kristína Korčeková, Senior Consultant v konzultačnej spoločnosti Civitta Slovakia, ktorá je organizačným partnerom slovenského finále PowerUp! „Verím, že jeden zo slovenských projektov skončí aj na popredných priečkach medzinárodného finále, ktoré sa uskutoční na jeseň v poľskom Krakove a nadviaže tak na úspech slovenského finalistu Danubia Nanotech, ktorý vyhral medzinárodné finále v roku 2019,“ dodáva K. Korčeková.

Slováci patria medzi najšikovnejších. Zopakujeme úspech z minulého roka?

Minuloročným víťazom slovenského finále bola spoločnosť Danubia Nanotech, ktorá okrem toho bodovala aj v európskom finále. Spomedzi 300 startupov z 24 krajín sa im totiž podarilo vyhrať celkové finále. Spoločnosť okrem prestížneho ocenia získala aj ďalšiu finančnú injekciu a možnosť vstúpenia do prestížneho podnikateľského akcelerátora Highway®.

Spoločnosť vyvinula grafénový teplotný senzor, ktorý si má nájsť uplatnenie na batériových článkoch.

„Vlastnosti grafénu umožňujú, že náš senzor je oproti existujúcim  technológiám na trhu ľahší, lacnejší, môže merať na väčších plochách a vďaka aplikácii na adhezívnej fólii sa dá ľahšie nasadiť na batériové články,“ vysvetľuje Patrik Križanský, konateľ víťaznej spoločnosti Danubia Nanotech.

Slovenské finále PowerUP! 2020 klope na dvere. Sledovať ho budete môcť online

Aj v tomto roku sa do súťaže prihlásilo viacero ambicióznych projektov, z ktorých do slovenského finále sa dostali 4 nasledujúce projekty.

Sledujte slovenské finále PowerUp!

    1. O moderných technológiách 3D tlače sme doposiaľ mohli primárne počuť zo zahraničia, ale aj na Slovensku máme podobné projekty, ktoré vyčnievajú nad ostatnými. Jedným z nich 3D tlačiareň od spoločnosti 3Dimension, ktorej rameno má 6 metrov. Znamená to, že dokáže tlačiť v kružnici 12 metrov. Nuž, možno aj na Slovensku budeme už čoskoro stavať domy za pomoci robotov.
    2. Mobilyze je ďalší projekt, ktorý zabojuje o korunku slovenského startupu roka v súťaži PowerUp!. Za projektom stojí spoločnosť Biotron, ktorá pomáha sieťam nabíjačiek robiť chytrejšie rozhodnutia, kde by mali umiestňovať jednotlivé nabíjacie stanice na základe očakávaného dopytu.
    3. Ďalší projekt, ktorý má ambíciu meniť svet k lepšiemu, je technológia od spoločnosti e-Vision, ktorá si za cieľ dala regeneráciu olovených batérií. Ide o neinvazívny spôsob obnovy stratenej kapacity olovených batérií, ktorý je založený na metóde vysielania elektrických impulzov určitej frekvencie, tvaru a intenzity do batérie.
    4. Štvrtý projekt sa venuje IoT technológii, ktorá je stále pre mnohých z nás neznámym pojmom, a to aj napriek tomu, že sa s touto technológiou stretávame každý deň. IoT je skratka pre internet vecí.  Spoločnosť Grissp vyvíja komplexnú priemyselnú IoT platformu Flover.io, ktorej cieľom je spracovávať a analyzovať dáta z rôznych strojov, senzorov, zariadení a podobne. Na konci dňa, má táto technológia za úlohu spracovať dáta a premeniť ich na užitočné informácie, na základe ktorých budú môcť stroje vrátane nás ľudí, robiť sofistikovanejšie rozhodnutia.

Kto bude podľa Vás slovenským víťazom PowerUp!?

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close