SpravodajstvoTechnológie

Slovak Telekom spúšťa 5G sieť. Pozrite si všetko, čo potrebujete vedieť vrátane mapy pokrytia

Pozrite si všetko dôležité pre bežného zákazníka, čo bolo povedané počas uvedenie technológie do praxe

5G sieť, alebo siete novej generácie nám otvárajú nové možnosti ako môžeme spolu komunikovať. Nemyslíme tým však len nás ľudí, ale aj stroje, rôzne chytré algoritmy a podobne. Zatiaľ čo október patril spoločnosti O2, ktorá spustila prvú testovú prevádzku 5G sietí naprieč vybranými časťami Bratislavy, tak najnovšie pozornosť médií získava Slovak Telekom, ktorý rovnako spúšťa na Slovensku 5G sieť.

5G prinesie nové možností interakcií, ktoré doposiaľ neboli možné

Branimír Marič, generálny riaditeľ spoločnosti Slovak Telekom, dnes oficiálne predstavil 5G sieť. V rámci úvodu Marič vyzdvihol viacero vlastností, ktoré táto nová technológia prináša. Konkrétne hovoril o vyšších rýchlostiach, ktoré z Mbps narástli na Gbps. Ďalej hovoril o nižšej odozve, väčšom množstve pripojených zariadení súčasne a v neposlednom rade širších možnostiach pokrytia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: Telekom

Marič ďalej hovoril o viacerých možnostiach využitia tejto technológie v praxi. Napríklad spomenul jej využitie v automobilom priemysle, kde systémy musia vyhodnocovať rôzne alternatívy dopravnej situácie v podstate v reálnom čase. Okrem iného potenciál technológie vidí aj v medicíne. Konkrétne v telemedicíne, kde na jednej strane sveta bude stáť odborník, a na druhej strane bude robot, ktorého bude doktor počas operácie ovládať. Tu zdôraznil nielen stabilitu pripojenia, ale aj už vyššie spomínanú odozvu, ktorá je kľúčovou.

Zdroj: Telekom

Samozrejme, využitie samotnej technológie je oveľa širšie.

Slovak Telekom spúšťa 5G sieť v Bratislave. Potom bude expandovať ďalej

Marič ďalej prezradil, že 5G sieť spúšťajú najprv v Bratislave. Nebude však dostupnou na celom území. Dôvodom je, že sa im zatiaľ podarilo pokryť len približne polovicu mesta. Ide konkrétne o 8 mestských častí, viď mapu pokrytia nižšie.

Slovak Telekom mapa pokrytia 5G_bratislava
Zdroj: Telekom

Marič ďalej však dodal, že je to len začiatok. Rovnako ako v prípade 4G siete, kedy začali s niekoľkými vybranými regiónmi Slovenska a neskôr pokryli viac menej celé územie krajiny, tak aj v tomto prípade budú postupne rozširovať pokrytie. V rámci Bratislavy bude sieť Telekomu využívať  2100 MHz frekvenciu, ktorá bola doposiaľ typickou hlavne pri využívaní 3G sietí.

Zdroj: Telekom

Riaditeľ spoločnosti ďalej vysvetľoval, že 5G sieť bude dostupnou v rámci takzvaného „NSA módu“ (non-stand-alone). Ďalej prezradil, že ide o mód, ktorý využíva viacero kľúčových prvkov zo 4G siete. Rovnako dodal, že tento režim bude nadradeným nad ostatnými. V praxi to bude znamenať, že podporované zariadenia budú automaticky bežať na tejto frekvencii. Rozdiely v rýchlostiach by mali byť nasledujúce:

Slovak Telekom 5G siet_bratislava
Zdroj: Telekom

Kto každý bude môcť pristupovať k 5G sieti?

Michaela Koštialová (pozn. redakcie: ide o manažérku B2C segmentu spoločnosti) prezradila, že na to, aby sme mohli využívať výhody 5G siete, tak budeme potrebovať splniť tri základné požiadavky – byť v pokrytí signálom, mať podporovaný smartfón a 4G SIM kartu.

Zdroj: Telekom

Koštalová ďalej dodala, že súčasné SIM karty s podporou 4G technológie netreba meniť za nové. Inými slovami, nie je nutná výmena súčasných kariet, s ktorými sa pripájame k 4G sieti. Okrem iného dodala, že k spusteniu 5G siete, zaradili do ponuky celkovo 12 zariadení s podporou tejto technológie.  Ide konkrétne o zariadenia: iPhone 12 mini, iPhone 12, IPhone 12 Pro, iPhone 12 Max, Samsung S20 Ultra, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra 5G, Huawei P40 Pro, Huawei Mate 40 Pro, Xiaomi Mi 10T, Xiaomi Mi 10T Lite a OnePlus 8T.

Pozrite si predstavenie 5G technológie zo záznamu

V prípade, ak by ste si chceli pozrieť ako prebiehalo predstavenie novej technológie 5G, tak nižšie si môžete pozrieť záznam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close