Slováci platia najviac za mobilné služby v EÚ! Kedy sa konečne dočkáme férových cien? TUSR bije na poplach!
Slováci platia najviac za mobilné služby v celej EÚ. Chýba tu skutočná konkurencia, ktorá by ceny znížila. TUSR varuje, že bez zásahu štátu sa situácia nezmení až do roku 2048.
Platíš za mobilné služby viac, než by si mal? Nie si v tom sám. Na Slovensku patria ceny za mobilné dáta, hovory a SMS medzi najvyššie v celej Európskej únii. A čo je ešte horšie, ak sa nič nezmení, budeme si za predražené služby priplácať ešte ďalších 23 rokov, prízvukuje Telekomunikačná únia Slovenskej republiky!
„Ak nedôjde k náprave ešte pred ukončením aukcie, slovenský trh môže zostať pre MVNO uzavretý až do konca roka 2048 – teda na celé obdobie platnosti nových povolení.“, hovorí TUSR.
Telekomunikačná únia Slovenskej republiky bije na poplach
Slovenský mobilný trh ovládajú len štyria veľkí hráči, ktorí si rozdelili zákazníkov ako koláč. Chýbajú tu totiž reálni virtuálni operátori, tí, ktorí by mohli priniesť férovejšie ceny a lepšie služby.
„Slovenský mobilný trh patrí medzi vysoko koncentrované – podľa analýzy regulačného úradu z marca 2025 dosahuje Herfindahl-Hirschmanov index (HHI) hodnoty medzi 2 792 a 3 393 bodmi. To znamená, že väčšinu trhu ovládajú len niekoľkí veľkí hráči, čo je typické pre trhy s nízkou úrovňou konkurencie.“, hovorí Telekomunikačná únia. „Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že výrazné zlepšenie situácie prináša práve vstup virtuálnych mobilných operátorov (MVNO),“ tvrdí dopĺňa.
V Rakúsku to ide, tam ľudia platia až päťkrát menej za mobilné služby ako my. Napríklad za 10 eur mesačne získajú až 50 GB dát a neobmedzené volania. U nás za rovnakú sumu dostaneš ledva 5 GB dát. To je rozdiel, čo?
Vieš, čo je najväčší problém? Virtuálni operátori na Slovensku nemôžu vzniknúť, pretože im chýba prístup do rádiovej siete existujúcich operátorov. Možno si teraz hovoríš, že na Slovensku máme niekoľko virtuálnych operátorov. Je to pravda, ale je tam jeden podstatný háčik. Existujúce tu značky ako napríklad Juro, FunFón, Radosť či Tesco mobile, no tie sú v skutočnosti dcérske značky alebo spoločné podniky existujúcich mobilných operátorov. Napríklad Tesco mobile je spoločným podnikom spoločnosti Tesco a O2 Slovakia.
„Prevádzkovatelia mobilných sietí nemajú dôvod dobrovoľne umožniť vstup virtuálnym operátorom, ktorí by mohli ponúkať výhodnejšie služby a tým vyvíjať tlak na zníženie cien,“ upozorňuje Telekomunikačná únia.
Ak by operátori pustili na trh nových hráčov, tak by prišli o poriadny balík peňazí, hovorí TUSR.
Neprehliadni
„Celkove výnosy slovenského mobilného trhu predstavujú približne 1 miliardu eur ročne (bez DPH). Ak by na Slovensku došlo k rovnakému poklesu cien ako v Rakúsku počas posledných piatich rokov, mohli by slovenskí spotrebitelia ušetriť priemerne 10 % ročne.“
O slovenský trh pritom má záujem viacero hráčov zo zahraničia. Napríklad v súčasnosti sa o vstup na slovenský trh ako prvý plnohodnotný MVNO snaží spoločnosť Unimobile, ktorá má pripravenú vlastnú infraštruktúru vrátane vydávania vlastných SIM kariet. Zatiaľ však nedošlo k dohode s existujúcimi operátormi o prístupe do ich rádiových sietí, čo bráni spusteniu služieb. Okrem Unimobile prejavila záujem o vstup na trh aj spoločnosť UPC Slovensko, ktorá plánuje poskytovať mobilné služby ako virtuálny operátor využívajúci sieť existujúceho operátora.
TUSR preto vyzýva Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, aby prerušil vyhlásenú frekvenčnú aukciu a doplnil jej podmienky o opatrenia, ktoré umožnia reálny vznik nezávislých virtuálnych mobilných operátorov a rozšírenie konkurencie.
Komentáre