Slováci majú na dosah digitálnu peňaženku. Vláda začala rokovať o jej podobe. Už nebudeš musieť nosiť „veľkú buxnu“ so všetkými dokladmi!
Naša vláda predstavila návrh novely zákona, ktorý by mal pripraviť pôdu pre európsku digitálnu peňaženku.
Predstav si, že by si už nemusel so sebou nosiť všetky dôležité doklady, pretože by si ich mal uložené v digitálnej peňaženke. Presne to je podstatou Európskej peňaženky digitálnej identity, o ktorej sa hovorí už od roku 2021. Ako informuje portál oPeniazoch, vláda až teraz zverejnila návrh zákona, ktorý môže digitálnu peňaženku preniesť do praxe.
Digitálna peňaženka má slúžiť občanom a podnikom v EÚ, ktoré chcú preukázať svoju identitu alebo potvrdiť určité osobné informácie. Európska digitálna identita sa môže používať v súvislosti s online aj offline verejnými a súkromnými službami po celej Európskej únii.
“Vždy, keď nás aplikácia alebo webová stránka požiada o vytvorenie novej digitálnej totožnosti alebo o jednoduché prihlásenie sa cez veľkú platformu, nevieme, čo sa s našimi údajmi v skutočnosti deje. Komisia preto navrhne vytvoriť bezpečnú európsku elektronickú identitu, ktorej budeme dôverovať a ktorú každý občan môže využiť kdekoľvek v Európe pri akejkoľvek činnosti od platenia daní až po prenajatie bicykla. Vďaka tejto technológii si budeme môcť skontrolovať, aké dáta sa používajú a ako,” povedala počas svojho prejavu predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyenová.
Používanie Európskej digitálnej identity bude dobrovoľné a užívatelia budú mať plnú kontrolu nad údajmi, ktoré zdieľajú, informuje Európska komisia. Použiť môžeš digitálnu peňaženku v rôznych prípadoch. Pomocou nej napríklad môžeš požiadať o rôzne verejné služby, napríklad vydanie rodného listu, lekárskeho potvrdenia alebo zmeny adresy.
Pohodlnosť digitálnej peňaženky
S digitálnou peňaženkou si však môžeš otvoriť bankový účet, podať daňové priznanie, prihlášku na univerzitu alebo iné. Prirodzene ide aj o doklad totožnosti, ktorým môžeš preukázať svoj vek alebo sa ubytovať v hoteli.
“Systémy elektronickej identifikácie, ktoré sa v súčasnosti používajú v členských krajinách EÚ, majú niekoľko významných nedostatkov: nie sú k dispozícii pre všetkých obyvateľov, často sú obmedzené na online verejné služby a neumožňujú bezproblémový cezhraničný prístup,” píše Európska komisia.
Praktické využitie digitálnej peňaženky je aj také, že občania majú v rámci celej EU spôsob, ako preukázať svoju totožnosť alebo získať prístup k online aj offline službám. Napríklad v prípade preukázania veku, keď kupujeme napríklad alkohol, tabakové výrobky alebo iné vekom obmedzené produkty, môžeme pomocou digitálnej peňaženky preukázať len svoj vek bez toho, aby sme museli úplne odhaliť svoju totožnosť. Zároveň by sme všetky potrebné doklady nosili v mobilnej aplikácií, čím odpadá potreba nosiť so sebou celú peňaženku.
Neprehliadni
Európska únia testuje digitálne peňaženky už od minulého roka, od 1. apríla 2023. Cieľom testovania je vyskúšať peňaženku v realistických scenároch.
Slovensko už pripravuje novelu zákona
Portál oPeniazoch informuje o tom, že sa na stránke slov-lex objavil návrh novely zákona, ktorý okrem iného hovorí aj o zriadení európskeho rámca digitálnej identity. Navrhovaný zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2025.
„Prostredníctvom európskej peňaženky digitálnej identity sa poskytne bezpečný prístup k verejným a súkromným službám prostredníctvom zlepšeného ekosystému dôveryhodných služieb a pomocou overených dôkazov totožnosti a elektronických osvedčení atribútov, ako sú napríklad akademické kvalifikácie vrátane vysokoškolských titulov alebo iné dosiahnuté formy vzdelania alebo odbornej kvalifikácie,“ uvádza sa v predkladacej správe.
Podeľ sa s nami o svoj názor, chcel by si mať všetky potrebné doklady uložené v mobilnej aplikácií?
Komentáre