Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli: Sonda Solar Orbiter vás prevedie cestou okolo našej najbližšej hviezdy

Európska vesmírna agentúra zatiaľ len začala s analýzou získaných dát, no už teraz misia posúva naše chápanie Slnka.

Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli
Zdroj: ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Európska vesmírna agentúra prináša Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli. Medzi zábermi sondy Solar Orbiter sa nachádzajú dychberúce videá zachytávajúce solárneho „ježka“ alebo detail južného pólu, na ktorom sa v plnej kráse ukazuje povrch našej najbližšej hviezdy. Hoci sa analýza dát zaslaných sondou len začala, už teraz je jasné že misia Solar Orbiter posunie vpred chápanie magnetického správania Slnka a dopad magnetizmu na vesmírne počasie.

Pred prvým blízkym preletom

Sonda Solar Orbiter má na palube niekoľko vedeckých inštrumentov špecificky navrhnutých na skúmanie našej najbližšej hviezdy. 17. marca sa sonde podarilo zachytiť Slnko vo vlnovej dĺžke 17 nanometrov, čo spadá do extrémnej časti UV žiarenia. Ide o svetlo, ktoré vyžaruje vrchná časť atmosféry Slnka, korona. V tejto atmosférickej vrstve možno namerať teploty pohybujúce sa okolo milióna stupňov Celzia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na videu si môžete všimnúť aj jasný plyn vytvárajúci jemné vzory naprieč celým povrchom Slnka. Objavujú sa väčšinou okolo horúcich štruktúr, ktoré ale na záberoch v tejto vlnovej dĺžke vidieť nemožno.

Len tri dni pred perihéliom (pozn. redakcie: Najnižším bodom obežnej dráhy sondy), zachytila Solar Orbiter ďalšie zábery korony. Vo videu nižšie si môžete všimnúť správanie tejto atmosférickej vrstvy od 22. marca až po 23. marec. Video zachytil vedecký inštrument Metis, ktorý umelo zakryl jasnú časť solárneho disku podobne ako pri zatmení Slnka.

Len jeden deň pred perihéliom sa sonde Solar Orbiter podaril ďalší dychberúci objav. Spojením troch vedeckých nástrojov vzniklo video, ukazujúce mimoriadne silné nepokoje vo vyššej časti solárnej atmosféry. Na zábere nižšie môžete vidieť obrovské množstvo hmoty, vyvrhnuté do vesmíru. Tieto deje poznáme ako koronálne výrony hmoty.

Perihélium

26. marca sa sonda Solar Orbiter dostala do perihélia, teda bodu na obežnej dráhe, kedy je sonda najbližšie k povrchu Slnka. V tomto momente sa nachádzala bližšie, než planéta Merkúr a ustála teploty pohybujúce sa okolo 500 °C. Počas tohto blízkeho preletu sonda priniesla aj ďalšie fantastické zábery.

Tentokrát si môžete všimnúť solárneho „ježka“, čo sú štruktúry horúceho plynu pripomínajúce ostne. Keď sa sonda dostala do najnižšieho bodu, všetkých desať vedeckých nástrojov na palube pracovalo spolu, aby získali čo najviac neoceniteľných vedeckých dát.

Po perihéliu

Štyri dni po blízkom strete so Slnkom sonda Solar Orbiter zachytila južný pól hviezdy v najvyššom rozlíšení, aké sa doteraz podarilo. Póly Slnka sú mimoriadne záhadné regióny. Astronómovia veria, že v týchto oblastiach nájdu odpoveď na mnohé vedecké záhady. Okolo roku 2025 sonda využije gravitáciu Venuše na to, aby upravila svoju obežnú dráhu. To jej umožní lepší výhľad na polárne oblasti Slnka.

30. marca sa sonde opäť podarilo zachytiť solárneho ježka. Momentálne však nemajú astronómovia o tomto fenoméne veľa informácií. Plyny, ktoré možno na videu vidieť majú teplotu milión stupňov Celzia.

Sonda Solar Orbiter sa dostala k Slnku bližšie, než akákoľvek predchádzajúca misia. Aj vďaka tomu mohli astronómovia získať jedinečné zábery na atmosféru a povrch našej najbližšej hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre