Skúste si predstaviť nemožné: Čo sa ukrýva za hranicou nášho vesmíru?

Jedna z najdôležitejších otázok vedy nepotrebuje z pohľadu matematiky žiadne vysvetlenie, no napriek tomu vedcom nedá spať.

Niet pochýb o tom, že vesmír v ktorom žijeme je naozaj obrovské miesto. Aj keby ste sedeli na palube najrýchlejšej sondy, stále by vám trvalo tisíce rokov, kým by ste doleteli k najbližšej hviezdnej sústave ležiacej „len“ 4 svetelné roky od nás. Predstavte si ale na moment, že by ste sedeli za volantom rakety, ktorá by dokázala cestovať rýchlosťou svetla.

Ak by ste aj nejakým spôsobom dokázali cestovať tak rýchlo ako svetlo – najrýchlejšia vec vo vesmíre, aj tak by vám trvalo štyri roky, kým by ste sa dopravili k najbližšej sústave. Cesta k najbližšej galaxii by v tomto prípade trvala 2.5-miliónov rokov. Na to, aby ste sa dokázali dostať na samotný okraj vesmíru by ste potrebovali vozidlo, ktoré dokáže cestovať oveľa, oveľa rýchlejšie. Lenže existuje nejaký okraj vesmíru?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Náš vesmír sa každou sekundou rozpína, no aj napriek tomu niektorí vedci veria, že sa ohýba sám do seba a v istom bode by ste skončili presne tam, kde ste svoju cestu začali, píše portál SciTech Daily. V tomto prípade by mal náš vesmír tvar gule, rovnako ako naša planéta. Astronómovia preto prehľadávajú oblohu a snažia sa nájsť dve rovnaké miesta. Ak by sa im totožné regióny podarilo objaviť na opačných stranách oblohy, mohlo by ísť o dôkaz toho, že náš vesmír má tvar gule a po veľmi dlhom čase by sa cestovateľ vrátil do bodu, kde svoju cestu začínal.

Je však takmer nemožné, aspoň zatiaľ, odhadnúť či má vesmír nejakú hranicu, alebo nie a aký je jeho skutočný tvar. Ak počítame s tým, že vesmír začal pred 13.8-miliardami rokov a od toho bodu sa neustále rozpína, potom by mal mať svoj koniec. Vesmír sa však podľa pozorovaní rozpína rýchlosťou prevyšujúcou rýchlosť svetla. To znamená, že aj keby sme chceli, na jeho okraj sa dostať nedokážeme.

Tvar vesmíru

Hovoriť o okraji vesmíru nie je úplne presné, pretože astronómovia momentálne nedokážu povedať, či má náš vesmír nejaký okraj. Jedným zo spôsobov ako to zistiť, je sledovanie zakrivenia vesmíru. Ak by sa astronómom podarilo nájsť stopy toho, že náš vesmír má nejakým spôsobom zaoblený, potom by to bol dôkaz o tom, že má svoj koniec. Všetky doterajšie pozorovania ale naznačujú, že je vesmír plochý. To by mohlo znamenať, že by mohol byť nekonečný.

Otázka toho, či má vesmír svoju hranicu alebo nie, je veľmi záludná. Fyzici tvrdia, že tento problém je problémom hlavne v našich hlavách. Je logické myslieť si, že ak je vesmír konečný, potom musí existovať niečo, čo sa nachádza za jeho hranicou. Podľa matematiky neexistuje nič čo by naznačovalo, že vesmír musí mať niečo, čo sa nachádza za jeho hranicami. Proste existuje.

„Pýtať sa, čo sa nachádza za hranicou vesmíru je ako opýtať sa, aký zvuk robí zelená farba. V oboch prípadoch ide o otázku, ktorá nedáva z hľadiska vedy zmysel,“ píše astronóm Paul Sutter.

Predstavovať si vesmír ako obrovskú guľu, ktorá leží uprostred ničoho je len trik, ktorý nevedomky používame na to, aby sme si dokázali predstaviť nepredstaviteľné. Pohľad na vesmír očami matematiky ale ukazuje, že nie je potrebné, aby vesmír existoval uprostred niečoho väčšieho.

Otázka, či je vesmír konečný, alebo nie je jednou z najväčších otázok vedy. Zatiaľ ale nemajú vedci k dispozícii nástroje, pomocou ktorých by ju dokázali zodpovedať. Je teda pravdepodobné, že ostane ešte pár rokov nevyriešená. Nevplýva totiž žiadnym spôsobom na to, ako skúmame vesmír okolo nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre