Skúšali ste už kráčať dozadu? Podľa odborníkov je to lepšie pre zdravie ako obyčajná chôdza!

Počas chodenia "v spiatočke" sa zapája viac nielen náš mozog, ale aj dôležité svaly.

Chôdza dozadu má lepší vplyv na zdravie, ako kráčanie dopredu
Zdroj: Unsplash (Tyler Nix), Úprava: Vosveteit.sk

Ak chcete žiť zdravšie, nemusíte si kupovať drahé vybavenie alebo permanentku do fitka. Mnohé výskumy potvrdili, že aj taká obyčajná chôdza má výrazný vplyv na naše zdravie a môžeme sa jej venovať prakticky kedykoľvek.

Chôdza je prirodzená a automatická. Naučíme sa ju už v mladom veku a vôbec netrvá dlho, kým si predkladanie jednej nohy pred druhú osvojíme úplne. Lenže čo by sa stalo, ak by sme začali chodiť dozadu? Podľa portálu The Conversation má kráčanie v spiatočke ďalšie zdravotné výhody, okrem toho že popri cvičení začíname zapájať aj náš mozog.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kráčanie nie je až také jednoduché, ako si môžeme myslieť. Naše telo nás dokáže udržať vzpriamených spoluprácou vizuálnych, vestibulárnych a proprioceptívnych systémov. Inými slovami povedané, naše telo musí vedieť kde sa nachádzame, musí vnímať náš pohyb a regulovať rovnováhu a zároveň si uvedomovať, kde sa nachádza v priestore. To zvláda úplne v poriadku ak kráčame normálne. Akonáhle sa otočíme a začneme cúvať, mozog sa dostáva do neprirodzenej situácie a začína viac zapaľovať.

Lepšia ako normálna chôdza

Viaceré štúdie dokázali, že kráčanie dozadu nám pomáha zlepšiť stabilitu a rovnováhu. Zároveň vykonávame menšie a častejšie kroky, čím si zlepšujeme svalovú výdrž a znižujeme nápor na kĺby. Ak kráčame do kopca alebo z neho, zapájame iné svaly a tým si môžeme pomôcť aj od bolesti. Pomôže napríklad pacientom trpiacim plantárnou fascitídou, ktorá spôsobuje bolesť piat. Chodenie dozadu vám pomôže aj v prípade, ak trpíte chronickou bolesťou dolnej časti chrbta.

Ak sa snažíte zhodiť nejaké to kilo navyše, určite vás poteší aj toto: Pri chôdzi dozadu telo vynakladá o približne 40% energie navyše, ako pri normálnej chôdzi. Začiatky nebudú ľahké, no postupom času si naše telo dokáže zvyknúť aj na chôdzu týmto netradičným spôsobom. Vedci potom odporúčajú prejsť na beh v spiatočke. Takáto forma športu pomáha spevniť kolená a zvýšiť náš výkon.

Ak totiž beháme vzad, potom naše telo vynakladá menej energie pri behu dopredu. Vďaka tomu môžu bežci prekonať väčšie vzdialenosti. Zaradiť spiatočku sa síce môže zdať jednoduché, no nie je to až také ľahké. Ak kráčame smerom dozadu, oveľa jednoduchšie môžeme prehliadnuť prekážky stojace v ceste a zraniť sa. Výskumníci preto odporúčajú začať v interiéri alebo na otvorených rovných priestranstvách.

Počas chôdze vzad je mimoriadne dôležité odolať nutkaniu otočiť sa a pozrieť sa cez rameno. Hlavu a hruď by sme mali držať vzpriamenú. Spočiatku kráčajte pomaly, no akonáhle si na tento pohyb zvyknete, môžete začať kráčať rýchlejšie alebo ísť na bežiaci pás. Odporúča sa radšej začať s menšími vzdialenosťami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre