SpravodajstvoVeda a výskum

Skupina Marťanské spoločenstvo vyhlásila súťaž o najlepšie mesto na červenej planéte. Reagujú na tweet Elona Muska

Do roku 2050 chce mať hlava spoločnosti SpaceX na planéte okolo milión kolonistov

Marťanské spoločenstvo je vesmírnou skupinou zameranou na objavovanie a osídľovanie Marsu. Vyhlasuje súťaž o najlepší dizajn mesta, ktoré by na povrchu červenej planéty dokázalo ubytovať milión ľudí. Výhercovi bude udelená suma 10-tisíc dolárov.

Spoločnosť zorganizovala minulý rok podobnú súťaž, v ktorej žiadali účastníkov o navrhnutie kolónie pre tisícku obyvateľov. Vyhral tím z univerzity MIT s návrhom „Hviezdneho mesta.“ Jednalo sa o kolóniu rozdelenú na 5 častí, každá reprezentujúca kontinent u nás na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyhlásenie nového ročníku súťaže prichádza krátko po Tweete hlavy vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elona Muska. Ten v príspevku tvrdil, že tisícka masívnych lodí Starship by dokázali na jeden let poslať okolo 100-tisíc ľudí smerom na Mars, čo by do roku 2050 znamenalo kolóniu o počte jedného milióna. Marťanské spoločenstvo má podmienku, že návrh kolónie musí byť realistický. Taktiež musí byť navrhnuté mesto čo najviac sebestačné, ako to len ide. Chcú dosiahnuť, aby sa obyvatelia nemuseli spoliehať na dodávky zo Zeme.

„Mesto by malo byť sebestačné, čo znamená nespoliehať sa na dodávky zo Zeme. Obyvatelia musia byť schopní vyrobiť všetko to, čo máme u nás a to si vyžaduje oveľa viac, než len milión ľudí. Súťažiaci by preto mali brať do úvahy rozdelenie pracovnej sily a použitie robotov, či umelej inteligencie,“ píše sa na oficiálnej stránke súťaže.

V praxi to znamená, že by si kolónia mala vedieť vyprodukovať vlastné jedlo, oblečenie, prístrešie, energiu a bežné konzumné prostriedky, vrátane vozidiel, či strojov. Z domovskej planéty by sa mala na Mars dovážať jedine pokročilá elektronika. Spoločenstvo žiada zúčastnených aby pri svojich návrhoch brali do úvahy pokročilú robotiku, umelú inteligenciu a 3D-tlač. Taktiež by mali čo najviac zužitkovať zdroje, dostupné na planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close