Skontroluj si tieto nastavenia svojho Wi-Fi čo najskôr, mohol by si byť v ohrození. Väčšina ľudí o nich ani nevie
Obrovské množstvo užívateľov podceňuje tieto nastavenia Wi-Fi routera, čím uľahčujú hackerom prácu. Na toto si dávaj pozor!
Kyberbezpečnosť je široký pojem a hoci na našom portáli pomerne často venujeme rôznym škodlivým softvérom, podvodným taktikám a veľkým hackerským kampaniam, existuje jedna sféra bezpečnosti v online svete, ktorú možno podceňuješ aj ty.
Hovoríme o zabezpečení Wi-Fi routera, čo je oblasť, v ktorej opakovane v prieskumoch ľudia zlyhávajú na celej čiare. Nižšie sa dozvieš, aké nastavenia by si určite nemal podceňovať, ak sa chceš vyhnúť tomu, aby sa hacker nabúral do tvojej siete a aj do tvojich zariadení.
Tieto nastavenia Wi-Fi upravuje len málokto, a to je veľká chyba
Továrenské nastavenia routera
Drvivá väčšina užívateľov vôbec nemení žiadne z nastavení routera a nechávajú ich v továrenských nastaveniach. Hackeri sú s predvolenými nastaveniami routerov oboznámení a ak ich necháš nezmenené, potom sa dokážu jednoduchšie dostať do tvojej siete.
Administrátorské heslo
Tvoj Wi-Fi router má administrátorské nastavenia, ku ktorým sa vieš dostať cez prehliadač. Po navštívení týchto nastavení sa ale musíš prihlásiť, typicky administrátorským užívateľským menom a heslom. Tieto predvolené údaje nie sú vo väčšine prípadov najlepšie a opäť, známe pre hackerov. Dôležité je preto hneď po obdržaní nového routeru zmeniť prihlasovacie údaje do administrátorských nastavení.
Okrem iného možno by ťa to nenapadlo, ale ak máš povolenú funkciu WPS, tak sa k tvojmu routeru môže potenciálne pripojiť útočník bez toho, aby sa dostal do tvojej Wi-Fi siete.
Neprehliadni
Wi-Fi heslo
Ďalšia vec, ktorú mnohí vo sfére kyberbezpečnosti podceňujú. Tvoja Wi-Fi prichádza s predvoleným heslom, ktoré nájdeš buď na spodnej časti routera alebo na samostatnej kartičke. Výrobcovia routerov častokrát používajú jedno predom vytvorené heslo pre určitý model routera a tieto heslá kyberzločinci dobre poznajú. Zmena Wi-Fi hesla zaberie len chvíľu, no ide o mimoriadne dôležitý aspekt kyberbezpečnosti.
Aktualizácia firmwaru
Toto je oblasť, v ktorej pohorelo v prieskumoch najviac ľudí. 9 z 10 ľudí totiž nikdy neaktualizovalo firmware routera. Ide o softvér, ktorý častokrát pridáva routeru nové funkcie, optimalizuje ho alebo zlepšuje signál. Zároveň prináša aj mimoriadne dôležité bezpečnostné aktualizácie.
Ak necháš svoj router neaktualizovaný, hacker môže voľne zneužívať všetky slabiny, ktoré boli do dnešného dňa odhalené. Zjednodušuješ mu teda cestu do tvojej siete.
Na aktualizáciu firmwaru by si si mal dať pozor hlavne v prípade, ak máš doma starší router. Tie novšie zvládajú aktualizovanie automaticky.
Zmena názvu Wi-Fi
Keď dostaneš nový router, rovnako by si si mal dať pozor aj na to, aby si zmenil názov tvojej Wi-Fi siete. Ak necháš predvolený názov pre svoju Wi-Fi sieť, častokrát hackerom umožňuješ jednoduchšie identifikovať aký typ routera máš v domácnosti.
Skontroluj, kto používa tvoju Wi-Fi
Štatistiky ukazujú, že v priemernej domácnosti je na Wi-Fi pripojených približne 12 zariadení. Mnohé siete ti dovoľujú skontrolovať, aké zariadenia používajú tvoju bezdrôtovú sieť, no možno o týchto nastaveniach nevieš.
Skontrolovať si, kto používa tvoju Wi-Fi chráni tvoje súkromie zo zjavných dôvodov. Ak v pripojených zariadeniach nájdeš počítač alebo smartfón ktorý nepoznáš, potom vieš jednoducho zistiť, že sa na tvoju sieť dostal niekto, kto by tam nemal čo robiť. Kontrola pripojených zariadení nie je len o odhaľovaní hackerov.
Kľudne sa môže stať, hlavne ak žiješ v paneláku, že tvoj sused našiel spôsob, ako sa pripojiť na tvoju Wi-Fi a teraz si užíva voľný internet. Hoci za bežných okolností by si nepociťoval problém, ak sused sťahuje niečo plnou rýchlosťou, napríklad najnovšiu digitálnu hru, potom by si mohol pociťovať spomalenie tvojho internetu.
Ak odhalíš na svojej sieti votrelca, postup je jednoduchý. Stačí zmeniť bezpečnostné nastavenia, hlavne heslo, za nejaké, ktoré sa nebude dať odhaliť tak ľahko. Zmenou hesla tak odradíš všetkých neželaných návštevníkov. Ak by ale išlo o hackera, o útok sa môže pokúsiť o nejaký čas znova, alebo sa mu už podarilo infikovať aj tvoje ďalšie zariadenia.
Komentáre