SpravodajstvoVeda a výskum

Skončí takto aj naša Zem? Vedci objavili pozostatky skalnatých planét v atmosférach štyroch nových hviezd

V atmoférach bielych trpaslíkov boli objavené stopy planét, podobných zemi.

Astronómom sa podarilo objaviť stopy planetárnych kôr, ktoré sa nachádzajú v atmosférach štyroch blízkych bielych trpaslíkov. Kôry mohli patriť planétam, ktoré sa podobajú na našu Zem. Vedci tvrdia, že vďaka týmto hodnotným pozorovaniam môžu tvrdiť, že planéty podobné Zemi, či Marsu, vznikajú približne rovnako v rôznych častiach galaxie, píše portál IFLScience. Taktiež sa môžu vytvoriť veľmi rýchlo.

Nový výskum bol publikovaný v denníku Nature Astronomy. V ňom sa píše, že sa astronómom podarilo v atmosférach bielych trpaslíkov zaznamenať približne 300-tisíc gigaton skalnatých trosiek. Tieto trosky obsahovali 60-gigaton lítia a 3-tisíc gigaton draslíku. Odhalili tiež stopy sodíka a vápnika, z čoho usúdili, že planéta mohla byť svojim zložením podobná Zemi, či Marsu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V minulosti sme dokázali odhaliť stopy zemského plášťa, či jadra, avšak doteraz sme ani raz nepozorovali stopy planetárnej kôry. Stopy lítia a draslíku sú dobrými indikátormi, pretože tieto látky sa nenachádzajú v plášti, ani v jadre planéty,“ vysvetľuje dr. Mark Hollands, hlavný autor štúdie.

Proces pohltenia planéty

Objavené biele trpaslíky by sa mohli radiť medzi najstaršie hviezdy v našej galaxii. Vedci predpokladajú, že svoje palivo vyčerpali pred 10-miliardami rokov. Medzi štyrmi pozorovanými bielymi trpaslíkmi sa nachádza jeden, ktorý je o 70% masívnejší, než je priemer. Vedci tvrdia, že tieto veľké biele trpaslíky dokážu veľmi rýchlo pohltiť celú planétu. To, že sa vedcom podarilo objaviť stopy planetárnej kôry v jeho atmosfére znamená, že si hviezda stále pochutnáva na planéte, ktorá okolo nej kedysi obiehala.

Nové objavy pomáhajú vedcom lepšie pochopiť, ako vznikajú skalnaté planéty. Zistili, že trosky, objavené v atmosférach hviezd, sa drasticky nelíšia od toho, čo môžeme nájsť v našej Slnečnej sústave. Skalnaté planéty mohli teda vznikať už od samého začiatku vesmíru a ich vznik vo vesmíre je pomerne bežná udalosť. Predpokladá sa, že drvivá väčšina hviezd, podobných Slnku, by mohla mať okolo seba exoplanéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close