Škandál Cambridge Analytica má dohru aj v USA. Facebook má údajne zaplatiť astronomickú pokutu

Škandál Cambridge Analytica má dohru. Federálna obchodná komisia USA sa údajne rozhodla udeliť pokutu vo výške až 5 miliárd dolárov.

Facebook nahrádza tradičné skupiny. Čo príde po nich?
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Megaškandál analytickej spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá získavala dáta o desiatkach miliónov používateľov od Facebooku, má ďalšiu dohru. Na konanie spoločnosti Facebook sa tentokrát pozreli bližšie v domácom prostredí, čiže priamo v USA. Federálna obchodná komisia (FTC) po viac ako rok dlhom vyšetrovaní prípad uzavrela a ako uvádza portál The Wall Stret Journal, spoločnosti Facebook plánuje napariť pokutu v naozaj astronomickej výške.

FTC sa nepáčilo porušenie záväzkov

Po krajinách ako Spojené kráľovstvo, či Taliansko, sa na zoznam krajín, ktoré Facebook pokutovali, pridá aj USA. V tomto prípade však bude pokuta niekoľkonásobne vyššia. Federálna obchodná komisia pristúpila ku astronomickej, 5 miliardovej pokute najmä z dôvodu, že Facebook hrubo porušil záväzky, ktoré pred niekoľkými rokmi Federálnej komisii prisľúbil. Najväčšia sociálna sieť sa totižto ešte v roku 2012 pre FTC zaviazala, že urobí všetko preto, aby zlepšila ochranu súkromia používateľov. Pochopiteľne, škandál Cambridge Analytica bol presným opakom tohto záväzku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Historicky najvyššia udelená pokuta

I keď ešte nič nie je oficiálne, pokuta bola podľa oboznámených zdrojov schválená republikánskymi komisármi, zatiaľ čo demokratickí komisári hlasovali proti. Tak či tak by mala byť ale pokuta schválená a v najbližších dňoch by ju mala FTC oficiálne predstaviť aj na verejnosti. Ak sa nakoniec potvrdí pokuta vo výške až 5 miliárd dolárov, môžme bezpochyby hovoriť o historicky najvyššej pokute, ktorú FTC udelila. Doterajší rekord totižto držala spoločnosť Google, ktorej FTC udelila pokutu „iba“ vo výške 22,5 milióna amerických dolárov.

Celý prípad bol nateraz presunutý do civilného oddelenia Ministerstva spravodlivosti USA, kde bude pred vyvodením záveru riadne preskúmaný. Federálna obchodná komisia, ako aj spoločnosť Facebook, sa ku celému prípadu zatiaľ nevyjadrili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre