Situáciu ohľadom globálneho otepľovania sme mohli vážne podceniť. S týmto procesom nikto nerátal, situácia je vážna
Výskumníci pod ľadom Antarktídy odhalili proces, s ktorým naše klimatické modely nepočítali. Vývoj globálneho otepľovania sme mohli podceniť.
Globálne otepľovanie napreduje znepokojivým tempom a už dávnejšie vedci odhalili takzvané body zlomu. Vplyvom rastúcich teplôt sa ekosystémy Zeme menia, no existuje hranica, za ktorou sa zmeny stanú trvalé, bez ohľadu na to, čo s globálnym otepľovaním spravíme.
Znamená to, že keď sa ekosystém dostane za bod zlomu, jeho zmeny budú aj naďalej pokračovať do najbližšieho stabilného bodu, aj keby sa svetu podarilo vyriešiť problém s emisiami skleníkových plynov. Výskumníci z British Antarctic Survey odhalili vo svojej novej práci odhalili ďalší takýto bod zlomu, ktorý sa nachádza pod ľadom na Antarktíde.
Aj malá zmena môže spôsobiť veľký problém
Zistili, že teplá voda, ktorá sa dostáva pod ľad, ho môže rozpustiť spôsobmi, ktoré zatiaľ naše klimatické modely nezohľadňujú. Tento proces môže urýchliť presun ľadovca do oceánu. Ako informujú autori štúdie, naše modely, ktoré predpovedajú, ako sa budú hladiny morí dvíhať, zatiaľ s týmto procesom nepracujú. Ak ho ale v nových modeloch zohľadníme, môžeme získať presnejší pohľad na to, ako sa moria vplyvom globálneho otepľovania zmenia a do akej miery sa musia na zmeny pripraviť pobrežné oblasti.
“Podarilo sa nám objaviť nový bod zlomu v procese rozpúšťania ľadovcov na Antarktíde. Znamená to, že naše modely mohli situáciu výrazným spôsobom podceniť,” vyjadril sa Alex Bradley, vedúci novej štúdie.
Výskum sa presnejšie zameral na oblasť, kde sa kontinentálny ľadovec stretáva s morom. Postupom času sa ľad na pevnine presúva do okolitého oceánu a nakoniec dochádza k jeho rozpusteniu. Tento proces prebieha okolo antarktického pobrežia a Grónska. Autori štúdie hovoria, že tento proces výrazne prispieva k dvíhaniu morských hladín.
V rámci novej štúdie vedci demonštrovali, ako môže morská voda preniknúť medzi pevninu a kontinentálny ľadovec, ktorý leží na tejto pevnine. Keď sa tak stane, morská voda navlhčí zem a tým urýchľuje skĺznutie ľadovca do vody. Zvyšujúce sa teploty vody tento proces výrazne urýchľujú.
Neprehliadni
“Kontinentálne ľadovce sú veľmi citlivé na roztápanie v tejto oblasti. Zistili sme, že táto oblasť vykazuje správanie, ktoré je typické pre iné objavené body zlomu. Znamená to, že veľmi malá zmena v teplote oceánu môže viesť k veľmi veľkému nárastu roztápania ľadu. To môže viesť k veľmi veľkým zmenám v správaní ľadu nad touto oblasťou,” vysvetľuje Bradley.
Presnejšie modely
Keď voda prenikne medzi pevninu a ľad, vytvára medzery, do ktorých môže preniknúť viac vody. Táto voda prehlbuje medzery a umožňuje prúdenie ešte väčšieho množstva vody.
Ako sme už spomenuli na začiatku, takéto roztápanie ľadu momentálne naše modely nezohľadňujú. To však môže vysvetliť, prečo sa kontinentálne ľadovce na Antarktíde a v Grónsku roztápajú rýchlejšie, než naše modely naznačujú. Autori štúdie veria, že zohľadnením tohto javu v ďalších modeloch môžeme získať oveľa presnejšiu predstavu o tom, ako sa naša planéta postupom času zmení.
Komentáre