Situácia je vážnejšie, než sme si mysleli. Oxid uhličitý v atmosfére stúpa najrýchlejšie za posledných 50-tisíc rokov

Nová štúdia varuje, že koncentrácia CO2 v atmosfére rastie rapídnym tempom, najrýchlejšie za posledných 50-tisíc rokov.

CO2 emisie globalne oteplovanie
Zdroj: vladvitek / depositphotos.com

Výskumníci z Oregon State University vo svojej novej štúdii dokazujú, že dnes sa koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére zvyšuje približne 10-krát rýchlejšie, než tomu bolo kedykoľvek za posledných 50-tisíc rokov. 

K výsledku štúdie sa vedci dopracovali detailnou chemickou analýzou prastarého antarktického ľadu. Štúdia nám poskytuje nové poznatky o prudkých klimatických zmenách, ktoré sa odohrávali aj naprieč históriou planéty. Zároveň však získavame lepšie pochopenie toho, ako sa dnešné globálne otepľovanie líši od predchádzajúcich klimatických zmien.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Vidíme, že zmeny v koncentrácii CO2 sú dnes bezkonkurenčné. Naša práca identifikovala najrýchlejšie zmeny v atmosférickej koncentrácii oxidu uhličitého, aké sme pozorovali v relatívne nedávnej minulosti,” tvrdí Kathleen Wendt, vedúca novej štúdie.  

Oxid uhličitý považujeme za skleníkový plyn. Znamená to, že keď sa nachádza v atmosfére planéty, prispieva k jej otepľovaniu tým, že bráni teplu uniknúť späť do vesmíru. V atmosfére sa CO2 vyskytuje prirodzene a v minulosti hodnoty tohto plynu stúpali a klesali vplyvom ľadových dôb a iných prirodzených faktorov. Dnes však koncentrácia CO2 rastie primárne kvôli ľudskej činnosti.  

Predchádzajúce výskumy dokázali, že posledná doba ľadová skončila pred približne 10-tisíc rokmi. Počas nej existovalo niekoľko období, počas ktorých koncentrácia oxidu uhličitého vzrástla oveľa viac. Merania v minulosti ale neboli tak detailné, aby poskytli celistvý obraz o týchto prudkých zmenách.  

Výskumníci analyzovali ľadové jadrá z oblasti západnej Antarktídy. Výskum odhalil, že skok v koncentrácii oxidu uhličitého sa objavil popri severoatlantických chladných intervaloch, ktoré nazývame Heinrichove udalosti. Tie sa spájajú s klimatickými zmenami po celom svete

“Heinrichove udalosti sú skutočne pozoruhodné. Predpokladáme, že ich vyvoláva dramatický kolaps severoamerického kontinentálneho ľadovca. Tento proces odštartuje reťazovú reakciu, ktorá zahŕňa aj zmeny v tropických monzúnoch, západných vetrov na južnej pologuli a vyvoláva obrovské uvoľnenia CO2 z oceánov,” vysvetľuje Wendt.

Rapídne zvyšovanie CO2 môže zhoršiť priebeh globálneho otepľovania

V minulosti sa koncentrácia oxidu uhličitého zvýšila o približne 14 častí na milión v priebehu 55 rokov. Tieto skoky sa odohrávali raz za 7-tisíc rokov. Dnes to trvá približne 5-6 rokov.  

Iné výskumy naznačujú, že ak sa vplyvom globálneho otepľovania posilnia západné vetry, potom Južný oceán stratí svoju schopnosť absorbovať človekom vytváraný oxid uhličitý. Momentálne sa ľudstvo na tento oceán spolieha a oceán absorbuje aspoň časť oxidu uhličitého, ktorý vytvoríme. Momentálne nám však hrozí, že oceán o túto svoju vlastnosť príde.  

Viaceré výskumy varujú, že čas na vysporiadanie sa s globálnym otepľovaním sa rapídne kráti. Existuje totiž “bod zlomu”, ktorý ak prekročíme, zmeny na Zemi budú ďalej pokračovať, aj keby sa nám podarilo emisie skleníkových plynov zraziť na absolútnu nulu. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že klimatický rozpad sa už začal. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre