Simulácia ukazuje dopady jadrového útoku Rusov na USA: Straty na životoch by boli obrovské

Na internete existuje zaujímavá simulácia jadrového útoku, na základe odtajnených vojenských spisov.

Politický aktivista Noam Chomsky raz povedal, že jadrová vojna a environmentálna katastrofa sú dva problémy ohrozujúce existenciu ľudstva, no my sa ku nim vedome rútime. Konflikt na Ukrajine so sebou priniesol aj riziko jadrovej vojny, s ktorou sa Rusko už niekoľkokrát vyhrážalo.

K téme sa vyjadril aj Elon Musk, okolo ktorého sa nedávno strhla kontroverzia. Miliardár totiž uverejnil na sociálnej sieti Twitter plán deeskalácie konfliktu, v ktorom sa spomínalo možné odovzdanie Krymu Rusku. Pochopiteľne sa tento plán Ukrajincom nepozdával, no Musk svoje tvrdenie vysvetlil nasledovne:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak si má Rusko vybrať medzi stratou Krymu a jadrovou vojnou, vyberie si jadrovú vojnu,“ napísal Musk.

Napätie, ktoré by sa momentálne dalo krájať, priťahuje ľudí k zaujímavému webovému portálu, ktorý ukazuje ako by taká jadrová vojna prebiehala. Jej autorom je počítačový vedec Christopher Minson, ktorý tvrdí, že od začiatku konfliktu na Ukrajine začalo jeho stránku navštevovať obrovské množstvo ľudí, informuje Interesting Engineering.

Jeho simuláciu ponúka ako službu ľuďom a spôsob, ako nás oboznámiť s hrôzami jadrového konfliktu. Po otvorení stránky je potrebné vybrať jednu z možnosti – Simulation: large-scale attack (útok na celú krajinu) alebo Simulation: single-city attack (útok na konkrétne mesto). Následne uvidíte minútu po minúte, čo by nasledovalo, ak by na USA padlo viac ako 1-tisíc jadrových bômb.

simulacia jadrova vojna
Zdroj: nuclearwarmap.com, simulácia jadrovej vojny po v 33. minúte. Za 120 minút by straty na životoch boli 184,098,032 zomretých

„Stránka slúži ako akési okno do sveta. Vždy keď si všimnem vyššiu prevádzku viem, že sa stalo niečo vážne. Ak ľudia nechodia, svet je pokojný,“ hovorí Minson.

Jeho simulácia ukazuje scenár, kedy na územie Spojených štátov dopadne 1200 jadrových hlavíc. Simuláciu vypracoval na základe dostupných informácií o počte hlavíc, ale aj o strategických cieľoch z odtajnených vojenských spisov. V prípade jadrovej vojny by rakety zasiahli vojenské ciele a vysoko zaľudnené oblasti pre maximálny účinok.

Takýto jadrový útok by o život pripravil viac ako 183-miliónov ľudí, čo je približne polovica populácie Spojených štátov.

„Je kľúčové, aby obyvatelia chápali potenciálnu hrozbu,“ vysvetľuje Minson.

Samozrejme, simuláciu vyššie treba brať s rezervou a je to hypotetická situácia, ak by sa USA a NATO nebránili.

Oproti jadrovému výbuchu

Zaujímavý je aj simulátor NUKEMAP, vďaka ktorému si môžete pozrieť ako by to vyzeralo, ak by bomba dopadla vo vašom meste. Táto simulácia zobrazuje rôzne druhy jadrových zbraní, od prvej použitej atómovej bomby až po Tsar bombu – najsilnejšiu testovanú jadrovú zbraň.

Simulácia vám ukáže rádius prvotnej explózie, následnú tlakovú vlnu a dosah smrteľnej dávky radiácie. Ukáže vám ale aj oblasti, kde sa neskôr objaví vysoká dávka žiarenia.

Pre tých ešte zvedavších existuje video, ktoré vás postaví hneď vedľa explodujúcej atómovej bomby. Ak máte doma virtuálnu realitu, hrôzostrašný zážitok bude o to silnejší. V rámci tejto simulácie sa dostanete na Marshallove ostrovy, kde Spojené štáty reálne vykonávali jadrové testy. Na čele programu vývoja atómovej bomby stál Robert Oppenheimer, ktorý svoje rozhodnutie neskôr oľutoval. Testy jadrových bômb boli súčasťou projektu Manhattan a vyústili v devastujúci útok na japonské mestá Hirošima a Nagasaki.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre