Veda a výskum

Šikovnosť sa u našich predkov objavila skôr, než sme mysleli: Kedy sme začali vyrábať kamenné nástroje?

Výroba sofistikovaných nástrojov sa spájala s rodom Homo, no naši predkovia ich mohli vyrábať skôr.

Naši predkovia dokázali vyrobiť síce jednoduché, no mimoriadne efektívne kamenné nástroje. Tie používali na spracovanie svojich úlomkov. Vedci sa však stále nevedia zhodnúť na tom, kto v skutočnosti prvé kamenné nástroje vyrobil.

Nová štúdia objavila zatiaľ najstaršie kamenné nástroje na pobreží Viktóriinho jazera v Afrike. Tieto nástroje sa datujú približne 2.9-miliónov rokov do minulosti a naši predkovia ich používali na spracovanie ulovených hrochov alebo rastlín. Podľa názoru autorov štúdie nejde len o prvé kamenné nástroje, ale aj o úplne prvý prípad, kedy naši predkovia lovili a jedli veľké živočíchy. Nástroje našli na archeologickom nálezisku Nyayanga, v západnej Keni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci štúdie objavili aj stoličky patriace nášmu primátiemu predkovi, druhu Paranthropus. Opäť ide o najstarší objav svojho druhu. Popri zuboch bolo nálezisko doslova preplnené nástrojmi, ktoré naši predkovia vyrobili. Donedávna sa predpokladalo, že výroba nástrojov je charakteristickou len pre skupinu Homo.

Najstaršie nástroje sa našli len 1287 km od miesta, kde v minulosti našli antropológovia 2,6-miliónov rokov staré kamenné nástroje, ktoré sa s novým objavom dostali na druhú priečku. Aj tieto nástroje sa spájajú s kultúrou Olduvan, ktorá sa radí do obdobia starého paleolitu.

Prvé sofistikované nástroje

V rámci novej štúdie vedci skúmali opotrebovanie nástrojov, ale aj kostí, ktoré sa na nálezisku vedľa nich našli. Na základe toho sa podarilo zistiť, že títo skorí predkovia človeka používali kamenné nástroje na spracovanie mäsa, rastlín, ale aj na získavanie kostnej drene. Čo sa týka samotných nástrojov, v rámci kultúry Olduvan ich výskumníci zaraďujú do troch skupín. Prvou sú „kladivá“, pomocou ktorých predkovia obtĺkavali iné kamene a odštiepavali z nich kusy. Následne sa nástroje delia na jadrá a úlomky, pričom oba mohli byť využité na krájanie.

kamene nastroje
Príklady oldowanského nástroja, Zdroj: T.W. Plummer, J.S. Oliver, and E. M. Finestone, Homa Peninsula Paleoanthropology Project

„S týmito nástrojmi vedeli naši predkovia drviť veci oveľa lepšie než to dokázala stolička slona a rezať lepšie, než to dokázali rezáky leva. Oldovanská technológia bola niečo, akoby sa nám zrazu vyvinula nová sada zubov, čo nám otvorilo nové možnosti, ako sa stravovať v africkej savane,“ vysvetľuje Rick Potts, jeden z autorov štúdie.

Úplne najstaršie „nástroje“ sa datujú viac ako 3-milióny rokov do minulosti, no v tomto prípade vnímajú vedci slovo nástroje o niečo voľnejšie. Tie, ktoré vznikli počas Olduvanu sú neporovnateľne sofistikovanejšie a značia výrazný pokrok v schopnostiach našich predkov. Zároveň vedci tvrdia, že tieto nástroje už boli systematicky vyrábané. Zároveň tieto nástroje vyrábali naši predkovia iným spôsobom.

Predpokladá sa, že nástroje z kultúry Olduvan vznikali tak, že naši predkovia držali v jednej ruke kameň a „kladivom“ doňho udierali pod správnym uhlom. Staršie nástroje vznikali tak, že predkovia kladivom udierali do kameňa, ktorý ležal na väčšej kamennej ploche. Staršie spôsoby však vedci považujú za surovejšie.

Za tvorcov olduvanských nástrojov sa považovali predkovia zo skupiny homo, no ako ukazuje nový výskum, ich tvorcovia mohli žiť o niečo skôr. Autori zároveň nevylučujú ani to, že viacero druhov vyrábalo podobné nástroje, nezávisle od seba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close