ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Šifrovanie zálohovaných chatov v aplikácii WhatsApp je realitou! Takto si novú funkciu zapnete

Očakávaná služba šifrovania zálohovaných chatov v službe WhatsApp sa dostáva na prvé zariadenia s operačným systémom Android.

Aplikácia WhatsApp po veľkej kritike zo strany konkurenčných služieb prichádza po mesiacoch vývoja s očakávanou bezpečnostnou funkciou. O šifrovaní záloh konverzácii v službe WhatsApp sa povráva už od minulého roka. Prvotné náznaky, že spoločnosť naozaj aktívne dokončuje vývoj tejto funkcie, však prišli iba pred zhruba mesiacom. Nová funkcia je však už dnes realitou a aktuálne ju môžu otestovať skupina používateľov, do ktorej možno spadáte aj vy.

Šifrovanie záloh chatov je konečne tu

Ako informuje portál Neowin.net, funkcia šifrovania záloh chatov v aplikácii WhatsApp je viac než len vítanou funkciou. I keď populárna chatovacia aplikácia umožňuje už roky end-to-end šifrovanie správ, po uložení na vybraných cloudových úložiskách sa môže používateľ so šifrovaním rozlúčiť. Samotná záloha totižto doposiaľ nepodliehala zašifrovaniu, čiže v prípade útoku na dané cloudové úložisko (iCloud, Google Drive), bolo pomerne jednoduché pre hackerov získať celé konverzácie, ktoré nepodliehali ďalšiemu zaheslovaniu. Funkcia dodatočného šifrovania zálohovaných chatov však konečne definitívne odvracia toto riziko.

Heslo si treba uložiť, ináč o zálohy prídete

Nové nastavenie v rámci zálohy chatov v aplikácii WhatsApp umožňuje zaheslovanie celej zálohy pomocou jedinečného hesla. V prípade, že si túto funkciu zapnete, treba si dobre zapamätať zvolené heslo, keďže ku nebude mať prístup nikto iný, okrem vás. Ak by ste heslo zabudli, so zálohou sa môžete definitívne rozlúčiť, keďže prípadná obnova hesla, či iný spôsob autentifikácie možný nebude. Pre tých, ktorí hľadajú najväčšie možné zabezpečenie, bude k dispozícii aj vygenerovanie náhodného 64-miestneho šifrovacieho kľúča. Aj v tomto prípade si však takýto kľúč treba dobre uschovať, najlepšie asi vo fyzickej podobe. Tým pádom je jeho prípadné zneužitie takmer na bode mrazu.

Aktuálne iba pre Beta testerov

Nová funkcia je v súčasnosti k dispozícii iba vo verzii 2.21.15.5 aplikácie WhatsApp určenej pre program Android Beta. Ku všetkým používateľom by sa mala nová funkcia dostať v nasledujúcich mesiacoch, no zatiaľ nie je známy presný dátum jej sprístupnenia. Veľký otáznik zatiaľ visí aj nad dostupnosťou tejto funkcie na konkurenčnej platforme iOS, ktorá túto funkciu v aplikácii WhatsApp ešte neobdržala.

Ako si zapnúť šifrovanie záloh chatov?

V prípade, že patríte do vyššie spomínanej skupiny používateľov, máme pre vás stručný návod, ako si novú funkciu môžete zapnúť na vašom zariadení.

  • Otvorte aplikáciu WhatsApp a v pravom hornom rohu kliknite na ikonu troch bodiek.
  • Zvoľte položku „Nastavenia“ a v otvorenom ponuke kliknite na položku „Chaty“.
  • Takmer na spodku novej ponuky zvoľte položku „Záloha chatov“ a následne pod ponukou „Nastavenia Disku Google“ vyberte možnosť „Šifrovať svoje zálohy“.
  • Následne stlačte tlačidlo „Pokračovať“, „Vytvoriť heslo“ a „Ďalej“.
  • V ďalšom kroku môžete využiť možnosť vygenerovania 64-miestneho šifrovacieho kľúča, alebo zvoliť svoje vlastné heslo.
  • Na záver stačí znovu zadať svoje heslo a stlačením tlačidla „Potvrdiť“ povolíte šifrovanie záloh chatov.
WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close