Šialenosť! Nová technológia stiahne 4K film cez Wi-Fi rýchlejšie, než pustíš tlačidlo myši po kliknutí na ‚stiahni‘
Výskumníci v novej práci demonštrujú technológiu novej generácie. Podarilo sa im cez Wi-Fi prekonať najvyššiu rýchlosť sťahovania o tisícenásobok.
Výskumníci z University College London vo svojej novej práci prekonali rýchlostný rekord pre bezdrôtové posielanie dát.
V rámci štúdie sa podarilo je autorom poslať dáta bezdrôtovo rýchlosťou až 938 Gb/s vo frekvenčnom rozsahu 5-150 GHz. Pre lepšiu predstavu, táto rýchlosť sťahovania je viac ako 9-tisíckrát rýchlejšia, než najlepšie priemerné sťahovanie v rámci 5G siete.
Bezdrôtové siete typicky fungujú tak, že prenášajú informácie pomocou rádiových vĺn a cez úzke pásmo frekvencií. Dnes používané metódy na prenos dát operujú primárne vo frekvenciách pod 6 GHz. Tieto frekvencie sú zároveň zahltené, čo limituje rýchlosť bezdrôtovej komunikácie.
Budúcnosť bezdrôtového pripojenia
Výskumníci z UCL dokázali toto zahltenie obísť tým, že posielali informácie cez oveľa širšie pásmo rádiových frekvencií. To dokázali kombináciou rádiových a optických technológii, po prvýkrát v histórii. Autori štúdie vysvetľujú, že ak chceme vyplniť dopyt po rýchlejšom a efektívnejšom posielaní dát bezdrôtovo, potrebujeme efektívnejšie využívať bezdrôtové spektrum.
“Súčasné systémy bezdrôtovej komunikácie sú už na svojich limitoch a nedokážu naplniť očakávania po vysokorýchlostnom prístupe k dátam. Našim riešením je použiť viac dostupných frekvencií na to, aby sme zvýšili šírku pásma. Zároveň pri tom udržujeme vysokú kvalitu signálu a poskytujeme prístup k odlišným frekvenčným zdrojom,” vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Zhixin Liu.
Výsledkom je ultrarýchle a spoľahlivé bezdrôtové pripojenie. Nová metóda dátového prenosu kombinuje dve existujúce bezdrôtové technológie. Sú nimi vysokorýchlostná elektronika a milimetrová fotonika. Nový systém dokáže otvoriť ľudstvu dvere k mimoriadne vysokým prenosovým rýchlostiam. To bude kľúčové hlavne do budúcnosti.
Neprehliadni
Pokročilá elektronika, ktorú výskumníci použili v tejto práci, dokáže dobre fungovať vo frekvenčnom rozsahu od 5 do 50 GHz. Túto technológiu spojili s takzvanou fotonikou, ktorá využíva svetlo na generovanie rádiovej informácie. Táto technológia zas dobre pracuje v rozsahu od 50-150 GHz.
“Špičkové komunikačné technológie sa spoliehajú na niekoľko rôznych technológií, aby dokázali fungovať. Optické vlákna presúvajú dáta na dlhé vzdialenosti, napríklad medzi kontinentami alebo z datacentier do domovov ľudí. Bezdrôtové technológie bývajú zvyčajne posledným bodom siete, kedy sa dáta presúvajú na malé vzdialenosti, napríklad z domáceho routeru do smartfónu,” vysvetľujú výskumníci.
Optické vlákno tvorí chrbtovú kosť moderných komunikačných sietí, no ľudia chcú stále rýchlejšie pripojenie, čo už súčasné technológie nedokážu až tak dobre poskytnúť. Autori štúdie tvrdia, že táto technológia môže predstavovať budúcnosť telekomunikačných sietí.
Revolučná rýchlosť
Ak si zoberieme ako príklad film s rozlíšením 4K, ktorý má veľkosť približne 14 GB, pri rýchlosti 100 Mb/s, ktorú poskytuje bežná 5G sieť, sa takýto film sťahuje približne 19 minút. S novou technológiou by sme ho mali stiahnutý za menej ako sekundu.
“Krása bezdrôtovej technológie leží v jej flexibilite, čo sa týka priestoru a lokácie. Môžeme ju použiť v situáciách, kedy by bolo zavedenie káblového pripojenia náročné. Napríklad v rámci továrne, ktorá má v interiéri obrovské množstvo vybavenia,” vysvetľuje spoluautor štúdie, Izzat Darwazeh.
Práca výskumníkov demonštrovala, ako môžeme dramaticky zvýšiť rýchlosť bezdrôtovej siete tým, že zvýšime šírku pásma. Nová technológia dokázala dosiahnuť rýchlosti, ktoré otvárajú dvere do novej generácie komunikačnej infraštruktúry. Zároveň je nutné podotknúť, že táto technológia bola demonštrovaná jedine v laboratórnom prostredí.
Výskumníci však už majú plán na vytvorenie prototypu, ktorý by dokázal fungovať aj v reálnych podmienkach. Ak sa tento prototyp osvedčí rovnako dobre, do troch až piatich rokov by sme mohli novú technológiu vidieť zakomponovanú do komerčného vybavenia. Autori štúdie sú presvedčený, že laboratórny prototyp skutočne dokáže fungovať aj v reálnom svete a má potenciál zmeniť to, ako fungujú naše bezdrôtové siete.
Komentáre