APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Šialené, programátor vytvoril 3D hru len za pomoci vzorcov v Exceli. Zahrať si ju môžete aj Vy!

Excel je multifunkčný nástroj, ktorý väčšinou využívame kvôli spracovávaniu dát. Nuž, to ale nie je prípad programátora, ktorý v ňom vytvoril hru.

Prečo sa obťažovať s enginom ako Unity, Unreal alebo Game Maker, keď môžete využiť starý známy Excel a vytvoriť hru iba pomocou jeho vzorcov? Pri programovaní Vás možno párkrát trafí šľak a strávite pri tom celé hodiny, no niekto na to má proste chuť a čas. Takýmto človekom je práve používateľom s prezývkou C Bel, ktorý sa svojou hrou pochválil na hernom fóre Gamasutra. Vývojár vytvoril zaujímavú 3D hru, v ktorej používa výhradne iba vzorce programu Excel.

Hra vytvorená pomocou Excelu

Jeho výtvor nepoužíva makrá, takže nevyužíva Visual Bacis pre aplikácie. Toto je zoznam hlavných funkcií, ktoré jeho výtvor dokáže:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • nekonečne dlhá procedurálne vytvorená bludisková mapa
  • vykresľovanie v reálnom čase
  • výpočet oklúzie
  • základné vykresľovanie osvetlenia
  • engine na prirodzený pohyb

Autor spoločne s klasickým formulárom ponúka aj viacero variantov, napríklad niektoré používajú VBA pre vstupy a optimalizáciu, no v zozname nájdete aj súbor s „vysokým rozlíšením“, no ten je určený iba pre tých, ktorí chcú dať svojmu počítaču naozaj zabrať. Keďže je hra vytvorená priamo v excelovskej tabuľke, jej vzhľad nie je zrovna najlepší, no pripomína akýsi oldschool vzhľad, vďaka čomu si na fóre a na internete našla hneď niekoľko priaznivcov.

Pokiaľ si chcete hru vyskúšať a stiahnuť si celú excelovskú tabuľku, stačí ak si nájdete potrebné súbory na stiahnutie priamo v popisku videa, ktoré je vyššie. Alebo si hru môžete stiahnuť priamo z tohto odkazu. Následne stačí otvoriť Excel súbor, a  môžete sa pustiť do hrania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close