Sexuálne vydieranie na internete je na vzostupe, hlásia experti! Čo robiť, ak sa stanete obeťou tohto podvodu?

Sexuálne vydieranie, alebo sextortion, je druh vydierania, pri ktorom páchateľ hrozí zverejnením intímnych fotografií, videí alebo informácií obete, ak táto nesplní jeho požiadavky.

scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

Sexuálne vydieranie (sextortion) na internete rapídne stúpa, hlásia experti z malwarebytes.com. Kriminálnici si pri tomto type podvodu vytvárajú falošné účty a vydávajú sa za mladé ženy alebo mužov, pričom svoje obete lovia hlavne naprieč sociálnymi sieťami. Sextortion môže začať ale na akejkoľvek stránke, aplikácii, platforme na odosielanie správ alebo hre, kde sa ľudia stretávajú a komunikujú.

Keď získajú dôveru obete, hneď ju zneužijú

Títo podvodníci, akonáhle získajú dôveru obete, tak ju pomocou premyslených taktík, prinútia posielať explicitné fotografie a následne ich vydierajú tým, že fotky rozpošlú priateľom či známym obete, ak nezaplatia požadovanú sumu. Platby vyžadujú často v kryptomene, bankovými prevodmi alebo darčekovými kartami. Útočníci často zneužívajú dôveru mladých detí tým, že im navrhnú, aby si vymenili erotické fotky, podvodník ale pošle fotku niekoho cudzieho, zatiaľ čo obeť posiela svoje. Prípadne útočník pošle svoju fotografiu bez vyzvania, a následne požaduje fotografiu od svojej obete.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Niektorí podvodníci využívajú aj umelú inteligenciu na realizáciu tohto podvodu. V roku 2023 Národné centrum pre nezvestné a zneužívané deti (NCMEC) prijalo 26 718 hlásení o finančnom o sexuálnom vydieraniu maloletých, čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 2022. Podľa správy z januára 2024 deti v USA, Kanade a Austrálii čelia alarmujúcemu nárastu sexuálneho vydierania a to o 1 000 percent za posledných 18 mesiacov. Bolo by ale naivné myslieť si, že situácia vo zvyšku sveta je inou.

„Ide o najrýchlejšie rastúci počítačový zločin za posledné tri roky“, hovoria experti.

Yahoo boys

Yahoo Boys“ sú podvodníci zo západnej Afriky, najmä z Nigérie a Pobrežia Slonoviny, ktorí cielia na mladistvých na platformách ako Instagram, Snapchat, Facebook a ďalších. Ich metódy sú pritom čoraz sofistikovanejšie.

Experti na bezpečnosť poukazujú aj na to, že sa rozmohli vo veľkom aj inštruktážne videá, ktoré sú často dostupné dokonca aj na sociálnych sieťach či video serveroch. Pod týmito videami možno vidieť aj kvantum komentárov od podvodníkov, ktorí medzi sebou zdieľajú rôzne informácie a povzbudzujú sa v podvodoch.

Tieto „príručky“ pre internetové sexuálne vydieranie poskytujú pomerne detailné inštrukcie, ako si napríklad vytvoriť presvedčivý falošný profil na sociálnych sieťach. No suma peňazí, ktorú Yahoo Boys požadujú, sa líši od pár stoviek eur až po niekoľko tisíc. Používajú nemilosrdné taktiky, aby svoje obete úspešne zastrašili.

Čo robiť, ak ste sa stali obeťou sexuálneho vydierania?

Hanba, strach a zmätok, ktoré deti pociťujú, keď sa stanú obeťou tohto podvodu, im často bránia požiadať o pomoc. Je dôležité sa ale uvedomiť, že obeť sa nemá za čo hanbiť, hoci ide o nepríjemnú situáciu.

  • Zostaňte pokojní a nepanikárte.
  • Prestaňte komunikovať s podvodníkom.
  • Upravte nastavenie súkromia vo všetkých svojich online účtoch.
  • Buďte oporou pre vaše dieťa (ak ste rodičom obete).
  • Ohláste zločinca orgánom činným v trestnom konaní.
  • Ohláste zločinca na platforme, kde sa udiala.
  • Zablokujte podvodníka, ale uchovajte všetky chaty a profilové informácie, pretože to pomôže úradom pri ich identifikácii.
  • Ak preferujete anonymnú podporu, navštívte napríklad Redditové fórum r/Sextortion, ide o bezpečné miesto, kde môžu obete zdieľať svoje skúsenosti a získať radu od tých, ktorí to už týmto prešli.
Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre