Schopnosť ovládať dážď by už čoskoro mohla byť v našich rukách: Stačí k tomu len málo

Nová štúdia našla spôsob, ako prinútiť oblaky uvoľniť vodu, alebo ju naopak zadržať.

Ovladanie pocasia_2
Zdroj: pixabay, Vosveteit.sk (koláž), clipartpngfree

Veľké tvrdenia o tom, že ľudstvo našlo spôsob ako ovládať počasie sa objavovali už od 50. rokov minulého storočia. Vedci vynaložili obrovské úsilie na to, aby ovládli silu dažďa, no aj napriek tomu, že niektoré pokusy neboli na zahodenie, ich úspešnosť nebola až tak vysoká. Treba však povedať, že viacero krajín má programy, prostredníctvom ktorých ovplyvňuje počasie. Dobrým príkladom je Čína. Treba však uviesť, že spôsoby, akým to robia, nie sú najefektívnejšie.

To sa ale môže už čoskoro zmeniť. Štúdia elektrostatických síl medzi jednotlivými kvapkami dažďa môže byť kľúčom k tomu, ako privolať dážď na miestach, kde ho naozaj potrebujeme, píše portál IFL Science. Problém predchádzajúcich štúdií bol v tom, že nedokázali riadne pochopiť spôsob, ako sa kvapky vody v oblakoch správajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za novým výskumom stojí profesor Maarten Ambaum z University of Reading. Jeho práca bola publikovaná vo vedeckom časopise Proceedings of the Royal Society A. Podľa Ambauma by sme mohli ovládať dážď tým, že do oblakov vyšleme elektrický náboj. Oblaky obsahujú množstvo vodnej pary, no zaprší len vtedy, keď voda skondenzuje do väčších kvapiek. Aerosoly môžu poskytnúť základ, okolo ktorého sa začne postupne voda zbierať, no elektrický náboj je v tomto deji dôležitý, no často prehliadaný faktor.

Ako dokážeme ovládať dážď?

Nová štúdia dokazuje, že aj kvapky, ktoré nesú rovnaký elektrický náboj, sa dokážu navzájom priťahovať. Zmeny elektrického náboja jednej kvapky môžu ovplyvniť druhú kvapku. Druhá kvapka následne vyvolá ďalšie zmeny v prvej kvapke a toto sa môže opakovať donekonečna. Dôležité je, že prostredníctvom tohto procesu vzniká príťažlivá sila, ktorá ovplyvní vodné kvapky, ktoré sú blízko seba.

To ale zďaleka nie je všetko. Elektrický náboj vodnej kvapky sa môže zmeniť aj vďaka elektrickým poliam, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Pridaním elektrostatického javu do tohto procesu môže urýchliť tempo, v akom sa vodné kvapky spájajú dokopy, najviac ale iba o 5%. Hoci ide o malú zmenu, tá môže rozhodnúť, či sa vodné kvapky z oblakov uvoľnia alebo naopak, či dokážeme oddialiť dážď, kým sa oblak nepresunie na lepšie miesto.

Schopnosť kontrolovať dážď by mohla zachrániť množstvo regiónov, ktoré sú charakteristické ničivými obdobiami sucha. S veľkou mocou ale prichádza veľká zodpovednosť a najväčším problémom sa v tomto prípade stáva otázka: Kto by mal moc rozhodnúť nad tým kde zaprší?

Nový prelomový výskum dotovali Spojené arabské emiráty – jedna z najsuchších krajín na Zemi. Krajina experimentovala s dronmi, ktoré by mohli pustiť do oblakov elektrický náboj. V mnohých púštnych regiónoch sa bežne vyskytuje hmla a v takomto prípade by stačili len 10-metrové veže.

Autori štúdie momentálne hľadajú spôsob, ako určiť presnú silu elektrického náboja a načasovanie, aby dokázali vyvolať dážď. Zároveň si uvedomujú, že ak si jedna krajina „privlastní vodu“, ktorá by neskôr dopadla na územie inej krajiny, mohol by z toho vzniknúť ozbrojený konflikt.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre