Scareware ťa vie veľmi rýchlo oklamať: ESET radí, ako nenaletieť tomuto zákernému podvodu

Podstatou scarewaru je manipulovanie s našim strachom. Takto jednoducho rozpoznáš rôzne podvodné taktiky kyberzločincov.

Scareware podvod ťa vie veľmi rýchlo oklamať
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

V dnešnom digitálnom svete sa stretávame s celým radom rôznych hrozieb, ktoré prichádzajú najčastejšie v podobe zákerného malvéru. Čoraz častejšie sa ale začína objavovať softvér, ktorý nie je určený na to, aby ti ublížil priamo, no aby ťa dotlačil k nesprávnemu rozhodnutiu, ktoré môže vyústiť v infekciu zariadenia škodlivým kódom.

Pravdepodobne si sa už s ním stretol aj ty, hoci nevieš, ako sa tento softvér nazýva. Ako informujú bezpečnostní experti z ESETu, ide o takzvaný scareware, teda softvér, ktorého primárnou úlohou je vystrašiť užívateľov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Scareware sa môže prejavovať rôzne, no vo väčšine prípadov ide napríklad o vyskakovacie okná, ktoré ťa “varujú” že sa v tvojom počítači nachádza vírus. Ide vo svojej podstate o formu podvodu, ktorá núti užívateľov aby na varovné okno klikli a následne zaplatili za “antivírový program”, prezradili svoje platobné údaje alebo si stiahli do zariadenia skutočný malvér.  

SMS podvod
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Scareware je pomerne častou hrozbou napríklad na pirátskych stránkach alebo iných pochybných portáloch. Sám o sebe nie je nebezpečný, ak si zachováš chladnú hlavu a nebudeš klikať na tieto varovania. Dobré je mať na pamäti, že dôveryhodné antivírové programy ťa nebudú o hrozbách v tvojom počítači alebo smartfóne informovať cez vyskakovacie okná na internete alebo nevyžiadané e-maily.  

Ako rozpoznať scareware?  

Stačí len trocha praxe a v rozpoznávaní scarewaru sa môžeš stať majstrom. V 99% prípadoch totiž ide o ľahko rozpoznateľnú podvodnú taktiku. Ako sme už spomenuli vyššie, najčastejšie sa objavuje vo forme vyskakovacích okien. Keď vstúpiš na stránku, odrazu sa ti zobrazí okno, v ktorom sa dočítaš, že tvoje zariadenie má v sebe vírus a čoskoro môže prestať fungovať. Jediným “riešením” je stiahnuť si antivírový program, ktorý ale neexistuje. Ak sa necháš oklamať a klikneš na odkaz, častokrát sa dostaneš na stránku, ktorá stiahne do tvojho zariadenia reálny malvér.  

Android Upozornenie na virus_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Môže sa ale stať, že scareware ťa napadne aj prostredníctvom nevyžiadaného mailu alebo správy na sociálnych sieťach. V týchto prípadoch sa podvodníci vydávajú za technickú podporu a snažia sa ťa presvedčiť, že v tvojom zariadení je vírus. Opäť posielajú odkaz na falošnú stránku, cez ktorú akurát tak dostaneš do zariadenia malvér. Pamätaj, že žiadna dôveryhodná spoločnosť zaoberajúca sa IT podporou nevyhľadáva zákazníkov takýmto spôsobom.  

Malvertising je ďalším spôsobom, ako môžeš natrafiť na scareware. Ide o podvodné reklamné príspevky, ktoré opäť vysvetľujú, že máš v zariadení malvér a len ich antivírový program ho dokáže z tvojho zariadenia odstrániť. Rovnako ako vo vyššie spomenutých prípadoch, tento antivírový program neexistuje a v skutočnosti si užívatelia stiahnu do zariadenia malvér.  

podvod so scamom
Zdroj:: Pete Linforth z Pixabay, Vosveteit.sk, AI (DALLE)

Pozor na falošnú technickú podporu 

Telefonáty falošnej technickej podpory sú kategóriou samou o sebe. Opäť niekde natrafíš na varovanie, že má tvoj počítač alebo iné zariadenie v sebe vírus. Namiesto malvéru sa však na podvodnej stránke nachádza telefónne číslo na “technickú podporu”. Keď tam zavoláš, podvodníci sa ťa snažia presvedčiť, že tvoje zariadenie má naozaj v sebe vírus a ak ho chceš odstrániť, potom musíš dať technikom vzdialený prístup k tvojmu zariadeniu.  

Keď technikom tento prístup dáš, následne ti na diaľku sami nainštalujú do zariadenia malvér, alebo z neho vytiahnu citlivé informácie. Preto pamätaj, že nikomu nedávaj možnosť vzdialeného prístupu k tvojmu počítaču. Ani dôveryhodný IT špecialista si ho nebude pýtať len tak, ak existuje iná možnosť a už vôbec nie cez telefonát. Poskytnúť niekomu cudziemu vzdialený prístup je dať mu voľnú ruku urobiť na tvojom počítači čokoľvek sa mu zachce.  

Pamätaj, že scareware sám o sebe nie je nebezpečný. Ak natrafíš na vyskakovacie okno alebo správu, ktorá v tebe vyvoláva obavy, hlavne nekonaj zbrklo. S chladnou hlavou si over prostredníctvom dôveryhodných spôsobov, či máš v zariadení skutočne malvér. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre