Satelit TESS odhaľuje nové informácie o exoplanéte KELT-9b, ktorá je jednou z najhorúcejších, aké poznáme

Povrch exoplanéty KELT-9b je horúcejší, ako povrch mnohých hviezd

Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

Nové meranie prostredníctvom TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) umožnili astronómom lepšie pochopiť bizardné prostredie exoplanéty KELT-9b, ktorá sa pokladá za jednu z najhorúcejších, akú poznáme. Téme sa venuje americká NASA.

„Faktor divnosti je pri planéte KELT-9b vysoký..,“ hovorí John Ahlers, astronóm NASA pôsobiaci v Greenbelte v Marylande. Ďalej dodáva: „Je to obrovská planéta na veľmi blízkej, takmer polárnej obežnej dráhe okolo rýchlo sa otáčajúcej hviezdy a tieto vlastnosti komplikujú našu schopnosť porozumieť hviezde a jej účinkom na planétu.“

Predmetná exoplanéta sa od nás nachádza vzdialená približne 670 svetelných rokov v súhvezdí Cygnus, ktorá bola objavená len relatívne nedávno, v roku 2017. Planéta bola označená ako astronomický tranzit. Ide o jav, kedy nebeské teleso prechádza pred telom väčšieho telesa, pričom z pohľadu pozorovateľ sa zdá, že teleso sa „pohybuje“ po tele väčšieho telesa. Nejde však o žiaden výnimočný stav, ale astronómom tento pohľad umožňuje lepšie modelovať hviezdny systém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
KELT-9b_transits
Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

KELT-9b je podľa zistený astronómov gigantický svet, ktorý  je asi 1,8-krát väčší ako Jupiter, pričom hmotnostne je 2,9-krát ťažším. Slapové sily (vznikajú v podstatnej miere vplyvom obehu a príťažlivosti síl iných astronomických telies) zapríčinili, že rovnaká strana exoplanéty je takmer neustále vždy otočenou smerom ku hviezde. Exoplanéta obieha svoju hviezdu tak rýchlo, že ju obehne len za 36-hodín.  Inými slovami, „pozemský rok“ trvá v tomto prípade 1,5-dňa.

KELT-9b_jedna z najhorucejsich planet ake pozname
Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

KELT-9b dostáva extrémne množstvo energie od hviezdy, ktorú obieha. Podľa zistení vedcov v porovnaní so Zemou, exoplanéta prijíma 44 000-krát viac energie.  To robí z exoplanéty jednu z najteplejších planét, aké poznáme. Odhadovaná teplota je približne 4 300 Celzia stupňov. Len pre ilustráciu, ide o teplotu, ktorá je horúcejšou ako je povrch niektorých hviezd (pozn. redakcie: povrch nášho Slnka dosahuje teplotu približne 5 500 Celzia stupňov).  Pre zaujímavosť,  teplota spôsobuje, že atmosféra exoplanéty sa dostáva voľne do vesmíru. Okrem iného vedci predpokladajú, že teplota  spôsobuje na planéte aj  „divoké“ veterné smršte.

Samotná hviezda, z ktorej prijíma energiu je tiež nezvyčajnou. Podľa zistení vedcov je o 56% teplejšou ako naše Slnko, pričom sa otočí okolo svojej osi za 16 hodín. Inými slovami, točí sa 36-krát rýchlejšie ako Slnko.

„Z planetárnych systémov, ktoré sme študovali pomocou gravitačného zatemnenia, sú účinky na KELT-9b zďaleka najpôsobivejšie,“ uviedol Jason Barnes, profesor fyziky na University of Idaho a spoluautor štúdie, ktorý ďalej dodal: „Táto práca prechádza dlhú cestu k zjednoteniu gravitačného temnoty s inými technikami, ktoré merajú planétové zarovnanie, ktoré nakoniec dúfame, že vytrhne tajomstvá o formovaní a evolučnej histórii planét okolo vysoko hmotných hviezd.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre