Satelit Chandra odhalil čiernu dieru, ktorá vystreľuje do vesmíru lúče, ktorých rýchlosť sa približuje k rýchlosti svetla

Jedná sa o prvý prípad, kedy by podobné prúdy materiálov cestovali takouto závratnou rýchlosťou

cierna diera (1)
Zdroj: flickr.com (NASA Goddard Space Flight Center)

Známa čierna diera zo srdca galaxie M87, vylučuje prúdy materiálu, ktoré cestujú blízko rýchlosti sveta. Vedci ju pozorujú už dlhú dobu a minulý rok vznikli pomocou EHT (pozn. redakcie: Event Horizont Telescope) aj jej prvé snímky. Jednalo sa o prvú fotografiu čiernej diery.

Čierna diera
Zdroj: EHT

Galaxia sa od nás nachádza 53 miliónov svetelných rokov. Čierna diera nesie názov M87* a ide o supermasívnu čiernu dieru, ktorá váži približne 6.5 miliardy našich Sĺnk. Pred niekoľkými rokmi zachytil Hubblov vesmírny teleskop spomínaný prúd, vystrelený z jej vnútra nesmiernou rýchlosťou. Tieto prúdy sledovali vedci dlhú dobu, cez rôzne vlnové dĺžky. Po prvýkrát v histórii sa podarilo satelitu Chandra odhaliť, že časti prúdov cestujú 99% rýchlosťou svetla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Prúd hmoty
Prúd hmoty, Zdroj: youtube.com (NASA Video)

„Prvýkrát sme zachytili takéto extrémne rýchlosti. Potrebovali sme k tomu röntgenové oko satelitu Chandra, “ vyjadril sa Ralph Kraft z astrofyzikálneho centra na Harvarde.

Čierna diera ťahá materiál do svojho stredu. Počas jeho približovania sa cestuje po špirálovitej ceste, ktorá sa nazýva akréčny disk. Kým však neprekročí „čiernu“ časť čiernej diery, nie je ešte odsúdený na záhubu. Nepriehľadný kruh, ktorý dal galaktickému monštru jeho meno je horizont udalostí. Na to, aby ste z neho unikli by ste potrebovali dosiahnuť väčšiu rýchlosť, ako je rýchlosť svetla, čo nie je podľa fyzikálnych zákonov možné. Práve preto nedokáže nič z čiernej diery uniknúť.

Prúd hmoty
Zdroj: NASA

Nemožná rýchlosť

Nie všetok materiál sa dostane za horizont udalostí. Malá časť je vystrelená naspäť do vesmíru v prúdoch energie, ktoré sa ťahajú po magnetických dráhach čiernej diery. Jedná sa o divoký jav, počas ktorého vznikajú „uzly“ ktoré dokáže vidieť jedine Chandra. Tieto uzly upútali pozornosť astronómov.

Zistili totiž, že jeden z nich sa pohybuje 6.3-násobnou rýchlosťou svetla. Keďže podľa súčasných teórií nič nedokáže prekročiť bariéru rýchlosti svetla, musí sa jednať o nejaký iný jav. Zistili, že sa jedná o jav zvaný supersvetelná rýchlosť a vôbec nejde o prekročenie neprekročiteľnej bariéry.

Ak sa pozeráme na objekt, cestujúci extrémnymi rýchlosťami, z malého uhlu, môže sa nám javiť, že sa pohybuje rýchlejšie než je fyzikálne možné. Galaxiu M87 je otočená takmer priamo na nás, zdá sa nám, že častice, vystrelené z jej centra, cestujú rýchlejšie než svetlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre