Šanca, ktorá sa už nezopakuje: Uvidíme v decembri meteorický roj na Venuši?
Vedci si všimli, že dvojička Zeme preletí priamo cez chvost kométy.
Tento december sa okolo Venuše preženie kométa s označením C/2021 A1. Ide o výnimočnú situáciu, pretože tieto dve kozmické telesá si takmer skrížia cestu, píše portál Live Science.
Hoci sa Venuša, dvojička, Zeme s kométou nezrazí, tá prejde pekelne blízko. Tak blízko, že planéta prejde cez jej chvost len tri dni po tom, ako kométa presviští okolo planéty. Kométa C/2021 A1 navštívi vnútornú časť Slnečnej sústavy prvýkrát za posledných 80-tisíc rokov.
„V hre je veľa neznámych, ktoré by mohli poriadne zamiešať kartami,“ vyjadril sa Qichen Zhang, autor novej štúdie, ktorá sa zameriava na možné výsledky tejto situácie.
Zhang tvrdí, že sú len malé šance, že sa nám podarí udalosť pozorovať. Je možné, že niečo predsa len zachytíme. Zhang je fascinovaný kométami, ktoré preletúvajú blízko popri Slnku. To nie je síce prípad tejto kométy, no Zhanga zaujalo, že sa kríži s dráhou Venuše. Kométa preletí popri planéte 18. decembra, vo vzdialenosti 4.3-miliónov km, z čoho vyplýva, že ku kolízii nedôjde.
Zaujímavejší je ale fakt, že tri dni na to planéta prejde cez chvost kométy. Nie je jasné, či kométa v ten moment nejaký výrazný chvost mať bude, pretože sa k Slnku len blíži a nestihli sa uvoľniť ľady, či prach, z ktorého sa chvost vytvorí. Ak by však kométa výrazný chvost mala, na Venuši by mohlo dôjsť k meteorickému roju.
Budeme môcť pozorovať meteorický roj na inej planéte?
Lenže bude meteorický roj na Venuši, alebo nie? Možno lepšia otázka znie: Budeme ho môcť pozorovať? Zhang tvrdí, že na to, aby sme mohli pozorovať meteorický dážď na Venuši by kométa musela byť veľmi aktívna, už keď sa nachádzala vo vzdialenosti Neptúnu. Nie je to nemožný scenár, no ide skôr o vzácnosť. Naznačovalo by to, že je kométa pokrytá prchavými látkami, ktoré sa vyparujú aj pri nízkych teplotách.
Neprehliadnite
Šance sú nízke, no stále existujú. Ak by sa nám podarilo pozorovať meteorický roj na Venuši, nebol by to prvý príklad „ohňostroja“ na inej planéte. V roku 2014 sa vedcom podarilo zachytiť podobný prípad na planéte Mars. Úkaz zachytila sonda MAVEN.
V prípade Venuše však tento úkaz nebude ľahké zaznamenať. Momentálne sa na jej obežnej dráhe nachádza len jedna sonda – japonská Akatsuki. Narozdiel od Marsu však existuje šanca, že sa nám podarí pozorovať meteorický roj priamo zo Zeme. Zhang tvrdí, že Slnko, Venuša a Zem budú v takej polohe, ktorá by nám to umožnila. V prípade Marsu sme nikdy nemali možnosť pozorovať meteorický roj priamo z našej planéty.
Nech sa stane čokoľvek, bude to zážitok života. Zhang tvrdí, že takýto blízky prelet kométy je naozaj nezvyčajný. Zároveň všetko naznačuje tomu, že pôjde o posledný prelet kométy C/2021 A1. Keď sa priblíži k Slnku, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa rozpadne.
Komentáre