Šanca, ktorá sa naskytne len raz za život: Dostanú sa vedci k planéte, ktorá sa priblíži len raz za 11-tisíc rokov?

Sedna je trpasličou planétou, ktorá má extrémne elipsovitú obežnú dráhu, siahajúcu až k okraju našej sústavy.

Stihnú sa vedci dostať k planéte, ktorá sa priblíži len raz za 11-tisíc rokov?
Zdroj: YouTube(V101 Science), NASA(Hublov vesmírny ďalekohľad)

Objekt s označením 90377, známy aj ako Sedna je známy tým, že okolo slnka obehne raz za 11 390 rokov. Dobrou správou je, že už čoskoro dosiahne svoj perihelion, čo je najbližší bod od Slnka. Presnejšie do tohto bodu dorazí až v roku 2076, no potom bude na ceste k najvzdialenejším okrajom našej sústavy.

Astronómovia majú jedinečnú príležitosť, ktorá sa naskytne len raz za život. Hoci momentálne neexistujú žiadne naplánované misie k tomuto kozmickému objektu, vedci uvažujú o takejto možnosti, píše portál Universe Today. Musia však rozmýšľať rýchlo, pretože ideálny čas na odštartovanie misie je v roku 2029 a potom v roku 2034.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sedna bola objavená v roku 2003 astronómom Mike Brownom z Caltechu. Zaujímavosťou je, že Sedna bola jedna z trpasličích planét, popri Haumei, Makemake, či Erise, ktorá viedla k zosadeniu Pluta z pozície planéty. Momentálne nie je toho veľa o trpasličej planéte známe, no Sedna môže byť veľká ako Ceres, najväčšie teleso v asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom. Jej zloženie je však úplne iné.

Predpokladá sa, že je Sedna pokrytá materiálom tholin, rovnakým materiálom, aký sa nachádza na povrchu Pluta a iných objektov v Kuiperovom páse. Sedna sa však od Pluta líši jej teplotou. Tá je príliš nízka na to, aby sa metán na jej povrchu vyparil  dopadol naspäť vo forme snehu. Hoci Sedna zatiaľ atmosféru nemá, môže jednu získať, keď sa priblíži k Slnku, hoci len na krátky čas.

Jedinečná príležitosť

Čo však Sednu najviac líši od iných trpasličích planét je jej obrovská obežná dráha siahajúca až k Oortovmu oblaku – najvzdialenejšiemu regiónu Slnečnej sústavy. Existuje niekoľko vysvetlení pre túto obežnú dráhu a jedna zahŕňa aj existenciu záhadnej deviatej planéty. Tá by mala byť desaťkrát väčšia ako Zem a prostredníctvom svojej gravitácie mala odkloniť dráhu Sedny a iných objektov Slnečnej sústavy.

Ak sa vedci rozhodnú Sednu navštíviť, pravdepodobne sa nedozvedia nič o deviatej planéte. Napriek tomu by mohli získať dôležité informácie o zložení trans-neptúnskych objektov. Misia však nebude v žiadnom prípade jednoduchá. Aj v najbližšom bode sa bude nachádzať Sedna približne 76 astronomických jednotiek od Slnka. Pre porovnanie, obežná dráha planéty Neptún leží vo vzdialenosti 30 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka – približne 150-miliónov km).

Ako sa teda na trpasličiu planétu dostať? Odporúča sa odštartovať misiu radšej skôr, než neskôr a inšpiráciou pre ňu môžu byť misie Voyager. Tie sa spoliehali na vhodné rozostavanie planét, ktoré im umožnilo prejsť celou vonkajšou časťou sústavy. „Šťastné“ rozpoloženie planét by malo byť v roku 2029.

Ak by sa misia rozhodla v tomto roku odštartovať, najprv by zamierila k Venuši a naspäť k Zemi. Tento manéver by zopakovala dvakrát a následne vyrazila k Jupiteru, od ktorého by si to zamierila k Sedne. Takáto misia by trvala približne 20 až 30 rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre