Samsung ukazuje využitie 5G mmWave siete v praxi. Neuveriteľných 8,5 Gbps na viacerých zariadeniach súčasne!

Nová generácia 5G sietí otvára telekomunikačným operátorom úplne nové obzory

Samsung 5G smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk, Flickr.com (Kārlis Dambrāns)

Juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics oznámila historický, no zatiaľ iba laboratórny úspech v oblasti využitia 5G sietí, respektíve ich 800 MHz mmWave spektra. Spoločnosť počas včerajška informovala verejnosť o tom, že v laboratórnych podmienkach sa jej podarilo dosiahnuť najrýchlejšie prenosové rýchlosti v celom priemysle. Populárnemu výrobcovi elektroniky sa to podarilo s využitím technológie MU-MIMO (Multi-User, Multiple-Input, Multiple-Output), ktorá využíva poprednú prístupovú jednotku Samsung 5G mmWave.

Prenosová rýchlosť ktorá nemá vo svete obdoby

Samsungu sa v laboratórnych podmienkach podarilo dosiahnuť stabilnú prenosovú rýchlosť 4,3 Gbps na dvoch mobilných zariadeniach súčasne. Počas testu však vystúpala prenosová rýchlosť až na rekordných 8,5 Gbps na oboch zariadeniach, čo sa doposiaľ nikomu nepodarilo. Na dosiahnutie takejto rýchlosti boli použité dve kľúčové technológie: agregácia nosičov a už spomínaná technológia MU-MIMO.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Revolúcia v telekomunikácii

„Táto ukážka zdôrazňuje hlavnú črtu 5G – využitie spektra mmWave. Šíčka pásma mmWave spektra umožňuje mobilným operátorom poskytovať multi-gigabitové rýchlosti, ktoré spektrá nižších pásiem nedokážu poskytnúť. S multi-gigabitovou rýchlosťou môžu užívatelia zažiť transformačné 5G mobilné služby. Mobilní operátori budú môcť poskytovať nové a bohaté služby, ako napríklad stremovanie video v rozlíšení až 8K, diaľkové vzdelávanie pomocou AR a VR telekonferencie, ako aj nové formy využitia, ktoré ešte nepoznáme,“ píše Samsung vo svojej tlačovej správe.

Na globálne využitie nie len mmWave technológie, ale aj celkovo 5G sietí, si však musíme počkať ešte minimálne zopár rokov. I keď vo svete už dnes nájdeme niekoľko krajín, ktoré využitie 5G mmWave siete schválili a už aktívne pracujú na vybudovaní infraštruktúry, väčšina krajín, najmä v našich končinách, so zavedením najnovších štandardov otáľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre