SamsungSpravodajstvo

Samsung sa stal cieľom obvinení z prikrášľovania snímok mesiaca pri 100x priblížení: Ako to je v skutočnosti?!

Prikrášľuje zámerne Samsung snímky mesiaca vytvorené ich smartfónmi? Používatelia neskrývajú svoju nespokojnosť s nereálnymi výsledkami.

Dnešné smartfóny častokrát dokážu vykonávať úkony, ku ktorým by sme v minulosti potrebovali ďalšie zariadenia. Zastupujú úlohu kalkulačky, fotoaparátu či dokonca výkonnejšieho počítača alebo aj poznámkového bloku. A práve na funkciu fotoaparátu sa teraz pozrieme detailnejšie, pretože niektoré telefóny dokážu zachytávať snímky, aké by sme častokrát zachytili len oveľa drahším a profesionálnym fotoaparátom. Príkladom je napríklad aj funkcia 100-násobného priblíženia, ktorú si spoločnosť Samsung pomenovala ako „Space Zoom“. Ohľadom tejto funkcie sa teraz vznášajú rôzne dohady, pretože používatelia telefónov s touto funkciou začali špekulovať o tom, že výsledné snímky nie sú reálne a prikrášľuje ich AI. Ako to v skutočnosti je? Bližšie informácie nám priniesol portál androidauthority.com.

Samsung je obvinený z prikrášľovania snímok mesiaca

Juhokórejská spoločnosť Samsung už od predstavenia modelu Galaxy S20 Ultra ponúka vo svojich telefónoch funkciu známu ako „Space Zoom“. Táto funkcia nám umožňuje snímať skutočne vzdialené objekty, pričom spoločnosť vždy uvádzala, že využíva AI funkcie k vylepšeniu týchto snímok zachytených 100-násobným digitálnym zoomom. Už v roku 2021 sa uvádzalo, že v prípade tohto zoomu ide o trik, pričom sa vami reálne zachytená snímka prekrýva ďalšími vrstvami zo snímok s oveľa vyšším rozlíšením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa posledných vyjadrení používateľov sa toto prikrášľovanie fotografií skutočne deje, pričom Samsung má využívať AI k pridanie napríklad kráterov či ostatných detailov na snímky mesiaca. Ak by to totiž AI neprikrášlila, snímky by boli rozmazané a nepriniesli by taký pekný výsledný efekt. Nemá však ísť o dodatočné spracovanie na vylepšenie detailov. Naopak ide o trénovanú neutrónovú sieť, v ktorej sa nachádza nespočetné množstvo snímok mesiaca. Vďaka nej sa vedia snímky vytvorené Samsung smartfónom vylepšiť a priniesť tak kvázi nereálne výsledky.

Ide o falošný marketing alebo bežnú súčasť predajov?

Ak patríte medzi používateľov smartfónov od Samsungu a skúšali ste niekedy vytvorenie týchto snímok, určite vás toto zistenie mohlo zaskočiť. Viacerí používatelia si totiž mysleli, že snímky mesiaca vytvorené Samsung smartfónmi sú reálne a výsledky sa odvíjajú od reality. Funkcia Space Zoom má teda nakoniec vylepšovať detaily toho, čo už kamera smartfónu zachytila. Spoločnosť Samsung sa k tejto funkcii v minulosti vyjadrila nasledovne.

AI najskôr začne detegovaním scény/obrázku vo fáze náhľadu testovaním na modeli AI natrénovanom na stovkách tisíc obrázkov. Akonáhle kamera rozpozná a identifikuje určitý obraz, napríklad mesiac, ponúkne funkciu vylepšenia detailov znížením rozmazania a šumu. Výsledná fotografia bude mať zvyčajne vyššiu kvalitu ako náhľad kamery. Je to dodatočným spracovaním viacerých obrázkov na báze AI, ku ktorému dochádza pri snímaní fotografie.

Zatiaľ čo spoločnosť Samsung má vo využívaní AI pre prikrášľovanie snímok jasno, tak používatelia prejavujú svoju nespokojnosť. Výsledné snímky totiž prinášajú pridané detaily aj na miestach, kde sa reálne nenachádzajú. Podobnej kauze v minulosti čelil už aj Huawei, ktorého obvinili z podobnej praktiky už pri sérii Huawei P30. Na vyjadrenie Samsungu k tejto situácii zatiaľ čakáme a veríme, že sa situácia objasní čo najskôr.

Myslíte si, že má Samsung právo takto upravovať snímky? A upozornila spoločnosť svojich používateľov dostatočne? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close