Samsung do smartfónov pridáva funkciu, ktorá vás ochráni pred zákerným vírusom. Aktualizujte si ho čo najskôr!

Ak vlastníte Samsung smartfón, mali by ste ho aktualizovať. Spoločnosť prichádza s ochranou Message Guard, ktorá vás ochráni pred zákerným útokom.

Android virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

V poslednej dobe sa objavuje čoraz viac podvodných správ, ktoré sa pokúšajú z vás dostať buď osobné informácie alebo prístup k bankovým či iným aplikáciám. Jedným z hlavných pravidiel bezpečnosti je neklikať na podozrivé odkazy, ktoré vám poslalo neznáme číslo, no ani to už nie je zárukou, že sa nestanete terčom útoku.

Dnes už stačí len jeden obrázok, aby sa hacker dostal do vášho zariadenia. Ide o nový druh útoku, ktorý sa v komunite označuje ako „zero-click exploit“, pretože nemusíte vôbec na nič kliknúť, aby sa hacker do vášho zariadenia dostal. Ako je to možné? Smartfóny pracujú určitým spôsobom a práve ten môžu útočníci využiť. Pri načítaní obrázku zariadenie číta kód, v ktorom sa môžu nachádzať škodlivé časti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najhoršie je, že nemusíte infikovaný obrázok ani otvoriť. Stačí, ak vám príde správa s obrázkom a potenciálny útočník už mohol získať prístup k vášmu zariadeniu. Nechceme vás týmto strašiť, no je dobré vedieť, aké hrozby v kyberpriestore číhajú. Spoločnosť Samsung na svojich zariadeniach podobné útoky síce nezaznamenala, no aj tak sa rozhodla túto hrozbu riešiť ešte skôr, než bude neskoro.

Smartfóny triedy Samsung Galaxy sú už dnes chránené pomocou platformy Knox pred video a audio útokmi, no technologický gigant ide ešte o krok dopredu. Ako píšu na svojom portáli, s vyvíjajúcimi sa hrozbami je potrebné, aby sa vyvíjala aj ich bezpečnosť. Vytvorili novú funkciu Samsung Message Guard, ktorá ochráni zariadenia ešte predtým, ako sa podobné podvodné správy stihnú dostať na vaše zariadenie.

Ochrana príde aj na aplikácie tretích strán

Momentálne táto funkcia funguje v aplikáciách Samsung Messages a Google Správy, no spoločnosť o niečo neskôr ochranu vydá aj pre rôzne ďalšie aplikácie tretích strán. Lenže ako ochrana vlastne funguje?

Message Guard je akousi karanténou, v ktorej sa potenciálne riziková správa uväzní a izoluje od zvyšku zariadenia. Tým pádom škodlivý kód nedokáže preniknúť do smartfónu a získať prístup k vašim citlivým informáciám. Následne funkcia skontroluje celý kód a uistí sa, že neobsahuje žiadne škodlivé časti. Kód sa kontroluje v izolovanom prostredí.

Inými slovami povedané, funkcia Message Guard eliminuje riziko ešte predtým, než sa stihne dostať hlbšie do zariadenia. Obrovskou výhodu predstavuje zároveň aj to, že ide o nenáročnú aplikáciu, ktorá funguje na pozadí. Užívateľ si ani len nevšimne, že sa niečo stalo. Zero-click exploit sú zákerným typom útoku. Vy ako obeť častokrát nemusíte urobiť vôbec nič a odrazu má tretia strana prístup k vašim citlivým informáciám. Majitelia Samsungov však môžu spokojne spať, pretože teraz sú chránení bez toho, aby museli niečo robiť. Ochrana funguje v reálnom čase a v budúcnosti sa bude prispôsobovať aj na nové druhy útokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre