Salvador Dalí a jeho podivný spánkový režim: Našiel umelec spôsob, ako zlepšiť kreativitu?

Surrealista Salvador Dalí veril, že pomocou tohto zvláštneho triku bude kreatívnejším.

Salvador Dalí mal zvláštny trik na kreativitu
Zdroj: Wikimedia

Salvador Dalí bol surrealistickým umelcom, ktorý mal naozaj zvláštnu metódu spánku, ktorá mu pomáhala s kreativitou, píše portál IFL Science.

Keď bol čas ísť spať, sadol si do kresla a do rúk chytil buď kľúče, alebo lyžičku. Pri kresle mal kovovú platňu a keď zaspával, prirodzene pustil hocičo, čo držal v ruke. Keď objekt dopadol na platňu zarinčal, čo ho zobudilo. Tento netradičný spánkový režim praktikoval aj vynálezca, Thomas Edison. Obaja verili, že táto metóda vedie k lepšej kreativite. Hneď, ako sa na kovový zvuk zobudili, začali s prácou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bližšie sa na túto metódu pozreli vedci, ktorí chceli vedieť, či dvaja velikáni na niečo prišli, alebo je táto technika úplná hlúposť. Ich výskum dospel k naozaj zaujímavým výsledkom a dokázal, že Salvador Dalí naozaj na niečo prišiel.

Ako ovplyvňuje spánok naše myslenie?

Výskum vedcov bol publikovaný vo vedeckom časopise Science Advances. Výskumníci zadali dobrovoľníkom matematickú úlohu, ktorá mala skrytý chyták. Ak by účastníci výskumu na tento chyták prišli, zvyšok úlohy by sa v podstate vyriešil sám. Dobrovoľníci sa bez úspechu pokúšali úlohu vyriešiť a neskôr boli rozdelení do troch skupín.

Jedna skupina ostala pri vedomí, zatiaľ čo zvyšné dve si išli pospať. Rozdiel bol v tom, že jednej skupine bolo dovolené vstúpiť do plytkej fázy NON REM spánku (pozn. redakcie: NON REM fáza je jednou z počiatočných fáz spánku, pri ktorej nedochádza k rapídnemu pohybu očí). Druhá skupina prenikla hlbšie do NON REM fázy spánku.

Keď sa skupiny prebudili, opäť sa pustili do riešenia problému. Ukázalo sa, že dobrovoľníci, ktorí strávili v plytkej NON REM fáze aspoň 15 sekúnd, mali trojnásobne vyššiu šancu na objavenie skrytého chytáku ako tí, ktorí ostali hore. Vedci tvrdia, že videli jasné zlepšenie kreatívneho myslenia.

„Tento experiment ukázal, že prechodná zóna medzi spánkom a bdelosťou zapáli iskru kreativity. Veríme, že plytká NON REM fáza je ideálnou pre nabudenie kreativity,“ píšu vedci vo svojej práci.

Kreativita na počkanie?

Ak však účastníci výskumu prestúpili do hlbšej fázy spánku, kreativita sa vytratila. Opäť sa dokazuje, že prechod medzi bdelosťou a spánkom je ideálny pre kreatívne myslenie, no ak človek prekĺzne do hlbších fáz spánku, tento efekt zmizne. Tím vedcov zároveň dodáva, že technika Edisona a Dalího naozaj funguje.

„Na to, aby ste sa zobudili plný kreativity potrebujete len bežný objekt. Túto techniku môže použiť každý, kto si chce privolať svoju múzu,“ tvrdia vedci.

Lenže prečo ľudia dostanú nával kreativity, ak sa zobudia práve v momente, keď zaspávajú? Tím vedcov priznáva, že na túto otázku zatiaľ nepoznajú odpoveď, no v ďalších štúdiách sa ju pokúsia nájsť.

Myslia si však, že v štádiu zaspávania sa miešajú naše reálne zážitky so spomienkami a vytvárajú sa základy pre sny. Ak sa v tomto štúdiu zobudíme, v našom mozgu môžu tieto jedinečné myšlienky zotrvať, čo nám dá nový, kreatívnejší, pohľad na problém.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre